בנגלדש מצאה בית חדש לפליטים המוסלמים: אי מבודד שמועד להצפות וציקלונים

האי נמצא 30 ק"מ מהיבשה, ההגעה אליו נמשכת יותר משלוש שעות ואפשרית רק עם סירה. שר החוץ הבנגלדשי: "יש באי מקלט ציקלונים ואגם שבו יוכלו הרוהינגים לדוג. זה הפיתרון היחיד עבורם"

לוגו גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשים רוהינגיות שחצו את הגבול ממיאנמר לבנגלדש, ב-2017
לוגו גרדיאן

יותר ממיליון בני רוהינגה, המיעוט המוסלמי במיאנמר, ברחו מאז 2017 לבנגלדש בגלל האלימות הקשה נגדם בארצם מצד הצבא המקומי, והם מתגוררים במחנות פליטים צפופים. חזרתם למיאנמר לא צפויה בקרוב, בגלל חוסר היכולת להבטיח את ביטחונם במדינתם, אך בינתיים, לממשלה הבנגלדשית יש תוכנית שנויה במחלוקת ליישב את בני הרוהינגה – באי קטן ומבודד שמועד להצפות ולציקלונים.

האי באסאן צ'אר, שאליו מיועדת להגיע בקרוב קבוצה ראשונה של פליטים רוהינגים, נמצא בשפך של נהר מגנה בדרום בנגלדש והגישה אליו אפשרית רק באמצעות סירה. ארגוני זכויות אדם וארגונים לא-ממשלתיים בעולם מודאגים מהתוכנית ליישב את בני הרוהינגה באי המבודד שההפלגה אליו מהיבשה נמשכת יותר משלוש שעות.

האי באסאן צ'אר

בני המיעוט המוסלמי שמתגוררים במחנות הפליטים במחוז קוקס בזאר כבר הודיעו שלא יעזבו את מקום מגוריהם הנוכחי מחשש לביטחונם. אלא ששר החוץ של בנגלדש אמר שהתוכנית ליישוב מחדש תצא לדרך כשהפליטים הראשונים יגיעו לאי באסאן צ'אר תוך חודשיים או שלושה חודשים.

"התוכנית היא לתת לפליטים מקלט בטוח יותר", אמר שר החוץ הבנגלדשי שריאר אלאם בריאיון לעיתון הבריטי "גרדיאן". לדבריו, למרות הפגיעות של ארצו לציקלונים ולעליית פני הים, המתקנים שהוקמו באי, בהם מקלט לציקלונים, יסייעו בהגנה על הפליטים בני הרוהינגה. "יש מקלט ציקלונים, ואגם כדי שיוכלו לדוג", אמר השר. "אפשרות התעסוקה היחידה לרוהינגה היא דיג".

אלאם הצביע על תמונה של אחד הבתים שנבנו באי ואמר: "עיתונאי אחד שאל אותי מדוע זה נראה כמו בית סוהר, אבל כל הבתים בבנגלדש מגיעים עם סורגים בגלל צורכי בטיחות, זה דפוס קבוע כאן. בכך שהעניקה מחסה לבני הרוהינגה, ראשת הממשלה יצרה רף מוסרי גבוה מאוד ואנחנו לא נעשה שום דבר טיפשי כדי להרוס אותו".

מחנה פליטים של בני רוהינגה במחוז קוקס בזאר בבנגלדש, במארסצילום: Mohammad Ponir Hossain/רוי�

אלאם אמר שאם הקבוצה הראשונה של פליטים תיושב בהצלחה, התוכנית של הממשלה תיושם בכל האי באסאן צ'אר, כשעוד אנשים יועברו אליו. "אני מקווה שבחודשיים-שלושה הקרובים נוכל להתחיל להעביר אנשים", אמר שר החוץ. כשנשאל מה יקרה אם הפליטים לא ירצו לעבור לאי, הוא השיב: "כמובן שאנחנו לא יכולים לאלץ אותם לעבור".

האי באסאן צ'אר שבמפרץ בנגל נמצא 30 ק"מ מהיבשה והוא נוצר רק בשני העשורים האחרונים בנהר מגנה. לא מעט חששות הועלו לגבי התנועה החופשית שתתאפשר לאנשים שיעברו לגור באי שמועד להצפות קשות ולציקלונים. כמה ארגונים לא-ממשלתיים הדגישו השנה האחרונה את הקושי את הסכנות הכרוכים בפינוי מאות אלפי בני אדם מהאי המבודד בעת אסון טבע.

עיתונאים עדיין לא ביקרו באי שאליו מיועדים בני הרוהינגה לעבור. שר החוץ הבנגלדשי אמר שקודם כל יגיעו למקום גופים של האו"ם, בהם ארגון ההגירה הבינלאומי. "אנחנו רוצים שהם יראו ראשונים את המקום ואנחנו נעביר את הפליטים רק לאחר מכן. אנחנו לא ממהרים, אבל מאמינים באמת שזהו הפיתרון היחיד", אמר אלאם. הוא הוסיף שהוא לא מודאג מהצפות בבאסאן צ'אר. "ציקלון בקטגוריה 10 לא ישפיע רק עליהם. הוא ישפיע על 20% מהאוכלוסייה שלנו. אנחנו בכל מקרה פגיעים אז הם לא יהיו יותר פגיעים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ