קואליציית השלטון של אבה שמרה על הרוב בבחירות לבית העליון של הפרלמנט

אבה מקווה לקבל את תמיכתם של מחוקקים נוספים בפרלמנט כדי להגיע לרוב של שני שלישים, הנחוץ לו כדי לערוך שינויים בחוקה הפציפיסטית של יפן

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה שינזו אבה בטוקיו, היום
לוגו אי-פי
אי-פי

קואליציית השלטון של ראש ממשלת יפן שינזו אבה הצליחה לשמור בבחירות היום (ראשון) על הרוב שהיא מחזיקה בבית העליון של הפרלמנט. תחנת השידור הציבורי NHK דיווחה כי המפלגה הליברל־דמוקרטית של אבה והשותפה הקואליציונית שלה, קומייטו, זכו ב–68 מושבים בבחירות היום, כאשר עדיין נותרו 11 מושבים לא מוכרזים. עם זאת, כדי להגיע לרוב של שני שלישים הנחוץ כדי לערוך שינויים בחוקה, אבה יצטרך לקבל את תמיכתם של חברי מפלגה שמרנית נוספת ושל מחוקקים עצמאים.

בבחירות היום עלו להצבעה 124 מושבים בבית העליון, הנחשב לחלש יותר מבין שני בתי הפרלמנט. בסך הכל ישנם 245 מושבים בבית העליון, אשר אינו מכריע את זהות ראש הממשלה, וכמחצית מהם עולים להצבעה מדי שלוש שנים. אבה זקוק לרוב של שני שלישים בשני בתי הפרלמנט כדי לערוך שינויים בחוקה ולבקש לערוך משאל עם. קואליציית השלטון מחזיקה כעת ברוב של שני שלישים בבית התחתון בלבד.

הסקרים שערכה התקשורת צפו שקואליציית השלטון תשמור על הרוב בבית העליון בבחירות. לפי אותם סקרים, רוב הבוחרים רואים בקואליציית השלטון בחירה בטוחה יותר על פני האופוזיציה הלא מנוסה. אבה בירך על התוצאות, ואמר כי הזכייה ברוב הקולות מצביעה על אמון הציבור בממשלתו. "אני מאמין שהעם בחר ביציבות פוליטית, וכי הוא דוחק בנו להמשיך במדיניות שלנו ולקדם מהלכים דיפלומטים שיגנו על האינטרסים הלאומיים של יפן", אמר אבה בראיון עם NHK. 

אבה מקווה להשיג מספיק מושבים כדי לחזק את סיכוייו לשנות את החוקה הפציפיסטית של יפן לפני תום כהונתו ב–2021. זהו אתגר עבור אבה, משום שהבוחרים הרבה יותר מודאגים ממצבו של שוק העבודה, מהכלכלה ומהביטחון החברתי. אבה, שרוצה לחזק את יכולותיה ההגנתיות של יפן, מציע לערוך שינוי בחוקה שיאפשר לקדם יעד זה. במערכת הבחירות התמקדו מפלגות האופוזיציה בחששות הנוגעים לכלכלת משקי הבית, כמו ההשפעה של הגדלת מסים והלחץ על המערכת הפנסיונית של יפן בעוד האוכלוסייה מזדקנת. 

אבה אמר בעבר שהוא אינו שוקל להתמודד לכהונה נוספת. לפי הצהרותיו, בראש סדר העדיפויות הדיפלומטי בקדנציה האחרונה שלו עומדים מציאת פתרון לאזרחים יפנים שצפון קוריאה חטפה, וחתימה על הסכם שלום עם רוסיה. אבה הוביל את המפלגה הליברל־דמוקרטית לחמישה ניצחונות פרלמנטריים רצופים מאז 2012.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ