משטרת הונג קונג ירתה גז מדמיע על עשרות אלפי מפגינים

בשבוע השמיני למחאה, המוחים התעלמו מאיסור הרשויות וצעדו בעיירה יואן לונג, בטענה שהמשטרה שיתפה פעולה בשבוע שעבר עם בריונים שתקפו מפגינים. חלקם השליכו אבנים לעבר השוטרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בהונג קונג מתעמתים עם שוטרים, היום

משטרת הונג קונג ירתה היום (שבת) גז מדמיע לעבר עשרות אלפי מפגינים, בשבוע השמיני למחאה באזור המנהלי המיוחד שבשליטת סין. על אף התנגדות המשטרה, המפגינים צעדו בעיירה יואן לונג שבצפון-מערב הונג קונג, שם חברי כנופיות תקפו באלימות מפגינים ביום ראשון השבוע.

הצועדים מחו נגד האלימות שהופעלה נגדם בהפגנות האחרונות. המשטרה המקומית אסרה על הצעדה, מתוך חשש כי היא תוביל לעימותים בין המשתתפים לתושבים המקומיים. אחרי פחות משלוש שעות מתחילת הצעדה, המשטרה ירתה גז מדמיע נגד המפגינים, שאחזו את המטריות שהפכו לסמל מחאתם. לדברי המשטרה, המפגינים התעלמו מקריאותיה להתפנות ואחזו ב"מוטות ברזל, מגני עץ מאולתרים ואף הסירו גדרות מצדי הרחוב".

המפגינים מחו נגד התקיפה הברוטאלית בשבוע שעבר בתחנת הרכבת, אז כמאה אנשים לבושים בלבן המתינו למשתתפים בהפגנה והיכו אותם באלות ומקלות. 45 אנשים לפחות נפצעו בתקיפה, שבוצעה לפי הרשויות על ידי חברים בכנופיות "הטריאדה" ותושבי הכפרים הסמוכים. "אם אף אחד לא ישמיע את קולו עבור האנשים האלה שנפגעו, בעתיד עוד אנשים עלולים להיפגע", אמר טאן, בן 25 שהשתתף בצעדה.

"משטרת הונג קונג מכירה את החוק, אך היא בעצמה לא מצייתת לו", קראו המפגינים בעודם נעים בין הרחובות ביואן לונג. בערוץ RTHK  שידרו תמונות של ההפגנה, בה נראו המפגינים משליכים אבנים, בקבוקי פלסטיק ומטריות. המשטרה מסרה כי כמה מהמפגינים סיכנו את חיי השוטרים בכך שהקיפו והשחיתו ניידת ובה כמה שוטרים.

מפגינים בועטים במכלי גז מדמיע בהונג קונג, היוםצילום: Bobby Yip/אי־פי

רבים מבתי העסק ברחובות ובקניוני יואן לונג נסגרו לפני הצעדה, וכך גם תחנת הרכבת בה התרחשה התקיפה בתחילת השבוע. לפני הצעדה, כמה מהמפגינים התגודדו סביב תחנת המשטרה המקומית, שהיתה סגורה, והשליכו לעברה שטרות מזויפים.  

התקיפה ביואן לונג והתגובה של הרשויות העמיקו את המשבר הפוליטי החמור בהונג קונג. התושבים המקומיים, כמו גם פעילי אופוזיציה, האשימו את השלטון והמשטרה בכך שהם שיתפו פעולה עם הכנופיות בניסיון לדכא את המחאה. מנהיגת הונג קונג, קארי לאם, דחתה על הסף את הטענות הללו. משטרת הונג קונג לא עצרה אף אדם בערב התקיפה, אך בעקבות הביקורות עצרה 12 אנשים בחשד למעורבות בה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ