הודו מבטלת את המעמד המיוחד של קשמיר, חשש מאלימות בחבל המריבה עם פקיסטאן

אחרי ששלחה כוחות צבא גדולים, גירשה תיירים וניתקה קווי טלפון ואינטרנט, ממשלתו הלאומנית של מודי הודיעה שתבטל את האוטונומיה של החבל שרוב תושביו מוסלמים כדי לשלבו עם יתר המדינה

רויטרס
אי-פי
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילים הודים בעיר סרינגאר שבמדינת ג'אמו וקשמיר, אתמול
רויטרס
אי-פי
הארץ

ממשלת הודו ביטלה היום (שני) את המעמד המיוחד של קשמיר כחלק מכוונתה לשלב באופן מלא את האזור שרוב אוכלוסייתו מוסלמית לשאר המדינה. מדובר בצעד המשמעותי ביותר שמבצעת הממשלה ההודית זה קרוב ל-70 שנה בשטח הנתון למחלוקת בינה לבין פקיסטאן.

שר הפנים ההודי אמיט שאה אמר לפרלמנט שהממשלה הפדרלית תבטל את סעיף 370, סעיף בחוקה המעניק לקשמיר מעמד מיוחד ומאפשר למדינת ג'אמו וקשמיר לחוקק חוקים משלה. "החוקה כולה תוחל על מדינת ג'אמו וקשמיר", אמר שאה ובכך הבהיר שנשללה מהמדינה הזכות לחוקק חוקים. לאחר הודעת שר הפנים, אישר נשיא הודו את השינויים שעליהם החליטה ממשלתו של נרנדרה מודי.

שר הפנים ההודי אמיט שאה מגיע לבניין הפרלמנט בניו דלהי, היוםצילום: Manish Swarup/אי־פי

"זהו שינוי גדול במדיניותה ובחוקה של הודו שמתייחס למאבקם של תושבי קשמיר על אוטונומיה רבה יותר כאל מיליטנטיות וטרור", אמרה ל"הארץ" עיישה סידיקה, עמיתת מחקר במכון SOAS למחקר דרום אסיה באוניברסיטת לונדון וחברה במועצה האקדמית של אוניברסיטת הקולג' הממשלתי בלאהור, פקיסטאן. 

"בניגוד לטענתה של הודו שהיא אחת הדמוקרטיות הגדולות בעולם, ביטול סעיף 370 ייצור בעיות ארוכות טווח עבור המערכת הפוליטית שלה", הוסיפה סידיקה. "נושא חשוב יותר יהיה תגובתה של פקיסטאן, שעלולה להתפתות להשתמש בפעילים חמושים, בניגוד למדיניותה הקודמת. צעד זה לא ייעשה בקלות יתרה, לאחר הפגישה בין מפקד צבא פקיסטאן ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ. מה שבטוח הוא שהיציבות באזור תידרדר".

מודי רוצה לפצל את קשמיר

ביטול סעיף 370 יאפשר מעתה להודים שמתגוררים מחוץ לג'אמו וקשמיר לרכוש נכסים, לעבוד במשרות ממשלתיות, ללמוד במכללות ולקבל מלגות לימודים במדינה, דבר שעד כה נאסר עליהם. תוכניות עבר לעשות צעד דרמטי שכזה שמבטל את המעמד המיוחד של קשמיר הובילו למחאות גדולות ולאיומים באלימות באזור שגם הודו וגם פקיסטאן טוענות לריבונות עליו. סעיף 370 גם אפשר למדינת ג'אמו וקשמיר חוקה ודגל משלה ועצמאות בכל התחומים למעט יחסי חוץ, ביטחון ותקשורת. במדינה הצפונית חיים כ-12 מיליון בני אדם.

הפגנה של תומכי המפלגה האיסלאמית בג'אמו וקשמיר, היוםצילום: Anjum Naveed/אי־פי

מפלגת השלטון ההינדית-לאומנית בראשות מודי דחפה לסיום המעמד המיוחד של קשמיר בטענה שחוקים כמו סעיף 370 הפריעו להשתלבות של החבל בתוך הודו. המנהיגים הפוליטיים בקשמיר הזהירו שביטול החוק יוביל לתסיסה נרחבת. מבקרי המהלך טוענים שממשלתו של מודי רוצה ליישב את החבל שרוב אוכלוסייתו מוסלמית במתיישבים הינדים.

שר הפנים ההודי גם הציג בפני הפרלמנט את "החוק לארגון מחדש של ג'אמו וקשמיר". אם חוק זה יאושר תתפצל המדינה לשתי טריטוריות – ג'אמו וקשמיר שבה יהיה בית מחוקקים נבחר, ולדאק, שבה תשלוט הממשלה הפדרלית ההודית באופן ישיר ולא תהיה לה חקיקה משלה.

מאז שנה שעברה נשלטת קשמיר על ידי הממשלה הפדרלית ההודית לאחר שמפלגת בהאראטיה ג'אנאטה (BJP) פירקה את השותפות הקואליציונית שלה בחבל המריבה עם מפלגה אזורית.

אנשי ביטחון עוצרים לתשאול רוכבי אופנוע בסרינגאר, היוםצילום: AFP

פקיסטאן: "צעד לא חוקי"

ההודעה היום על ביטול המעמד המיוחד של קשמיר באה כמה שעות לאחר שהרשויות ההודיות ניתקו קווי טלפון ואת רשת האינטרנט בקשמיר ושיבשו את התקשורת הסלולרית. הם גם שלחו מנהיגים מקומיים למעצר בית, שלחו עשרות אלפי חיילים לאזור וקראו לתיירים ולעולי רגל הינדים לעזוב אותו בגלל התרעה על מתקפת טרור.

פקיסטאן הודיעה שהיא "מגנה בתוקף" את ההחלטה ההודית. "כצד בסכסוך הבינלאומי הזה, פקיסטאן תממש את כל האפשרויות כדי להתמודד עם הצעדים הלא חוקיים", נמסר בהודעה שפרסם משרד החוץ הפקיסטאני. שר החוץ, מחמוד קורשי, מסר עוד כי בכוונת פקיסטאן למחות בתקיפות על החלטתה של ניו דלהי בפני ארה"ב והקהילה הבינלאומית.

מנהיגת ג'אמו וקשמיר לשעבר, מחבובה מופתי, היתה בין העצורים. למרות ניתוק האינטרנט היא הצליחה להעלות פוסט בטוויטר שבו אמרה שהחלטת הממשלה ההודית "לא חוקית" ו"לא חוקתית". לדבריה, "יום זה הוא היום האפל ביותר בדמוקרטיה ההודית", היא כתבה. שר האוצר לשעבר של הודו, ארון ג'ייטלי, שיבח את החלטת הממשלה ומודי לבטל את סעיף 370 ואמר כי מדובר ב"תיקון טעות היסטורית".

מפלגות אזוריות בקשמיר קיימו פגישה ופרסמו הודעה שבה הבטיחו לשמור על המעמד המיוחד של האזור. לדבריהן, כל צעד לבטל אותו משמעותו תוקפנות נגד תושבי המדינה. תושבים בקשמיר, וכן בבירה איסלאמבאד ובקראצ'י, בירת העסקים של פקיסטאן, הפגינו נגד החלטתה של ניו דלהי וקראו סיסמאות נגד הודו.

חודשיים לאחר שהודו קיבלה עצמאות מבריטניה באוגוסט 1947, המהרג'ה של ג'אמו וקשמיר, הארי סינג, חתם על אמנת הצטרפות למדינה לאחר שקיבל התחייבות לאוטונומיה מיוחדת לפי סעיף 370 בחוקה ההודית.

במשך שנים רבות ידע חבל קשמיר ההודי אלימות רבה, כשגורמים בדלניים קיצוניים ביצעו פעולות טרור נגד הרשויות והרגו אלפי בני אדם. הודו ופקיסטאן, שתיהן מדינות גרעיניות, נגררו מאז עצמאותן ב-1947 לשתי מלחמות ביניהן בשל הסכסוך על החבל, והשלטונות בהודו מאשימים לא פעם את פקיסטאן שהיא תומכת בארגוני טרור שפועלים נגדה בקשמיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ