מגפה לאומית |

בפיליפינים הפסיקו לחסן נגד קדחת דנגי. התוצאה היתה קטלנית - בעיקר לילדים

השימוש בחיסון של חברת צרפתית נאסר בעקבות מות עשרות ילדים שקיבלו אותו ב-2018-2017. השנה חלה עלייה של 98% לעומת אשתקד במקרי הידבקות בקדחת ו-662 בני אדם מתו ממנה, רובם ילדים מתחת לגיל עשר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חדר טיפול בקדחת דנגי בבית חולים במנילה, היום

התפרצות של קדחת דנגי בפיליפינים הוכרזה כמגפה לאומית לאחר שגרמה למותם של מאות בני אדם השנה, זאת על רקע החלטת הממשלה לאסור שימוש בחיסון למחלה הנגיפית. לפי משרד הבריאות במדינה, מחודש ינואר ועד 20 ביולי, תועדו 146,062 מקרי הידבקות בקדחת דנגי, 98% יותר מהתקופה המקבילה בשנה שעברה.

קדחת דנגי, המועברת באמצעות עקיצת יתוש מסוג אדס במדינות טרופיות ברחבי העולם, יכולה במקרים מסוימים להביא לדימום ולקריסת מערכות של החולה. אין טיפול ספציפי למי שחלה במחלה. 622 בני אדם מתו השנה מהקדחת, שהקבוצה שנפגעה הכי הרבה ממנה היא זו של ילדים מתחת לגיל עשר.

התפרצות המחלה מתרחשת לאחר שממשלת הפיליפינים אסרה בחודש פברואר על מכירת והפצת דנגווקסיה, חיסון למחלה המיוצר על ידי חברת התרופות הצרפתית "סנופי פסטר". בשנים 2017 ו-2018, עמדה החברה במרכז שערוריה בפיליפינים, כשעשרות ילדים שחוסנו במסגרת מבצע חיסון לאומי מתו. החברה הודתה כי במקרים מסוימים, החיסון שלה אכן עשוי לסכן ילדים.

דנגווקסיה היא כרגע החיסון היחיד הזמין בשוק, אך ארגון הבריאות העולמי ממליץ לתת אותה רק לאנשים המתגוררים באזורים בעלי סיכון גבוה ושנחשפו לנגיף. שר הבריאות הפיליפיני אמר שהממשלה שוקלת להחזיר את השימוש בחיסון בעקבות ההתפרצות האחרונה.

חוסר האמון בחיסונים והפניקה במדינה בעקבות מותם של ילדים שקיבלו את החיסון דנגווקסיה הובילו לצניחה במספר האנשים שמתחסנים נגד קחדת דנגי וחצבת, שהתפרצה גם היא במדינה. עד כה תועדו יותר מ-35 אלף מקרים של חצבת ולפחות 500 מקרי מוות מהמחלה - עלייה של 600% ביחס לשנה שעברה.

בניסיון להתמודד עם מגפת קדחת הדנגי, משרד הבריאות בפיליפינים מסר שהוא עורך קמפיין שמתמקד במציאה ובהריסה של מקומות גידול של יתושים, ובמקביל מפיץ הנחיות לאנשים להשתמש בחומרים דוחי יתושים ולהתלבש בבגדים המכסים את העור.

לפי ארגון הבריאות העולמי, הפיליפינים היא לא המדינה היחידה שדיווחה על עלייה במקרי קחדת הדנגי בה. במלזיה נרשמו 62,421 מקרים של המחלה עד 29 ביוני ו-93 מקרי מוות ממנה – זאת לעומת 32,425 מקרי הידבקות ו-53 מקרי מוות בתקופה המקבילה בשנה שעברה. בווייטנאם נרשמו 81,132 מקרי הידבקות במחלה וארבעה מקרי מוות ממנה, לעומת 26,201 מקרי הידבקות ושישה מקרי מוות בשנה שעברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ