רוסיה מאשרת: בפיצוץ במתקן צבאי בסיביר השבוע היו מעורבים חומרים רדיואקטיביים

הסוכנות הממשלתית לאנרגיה גרעינית אישרה כי בניסוי היו מעורבים "מקורות איזוטופיים של דלק נוזלי" אולם לא נמסר למה הוא שימש. כלי תקשורת העריכו כי הוא שימש לטילים גרעיניים מסוג חדש שפיתח הצבא הרוסי

ניו יורק טיימס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת כוח גרעינית ברוסיה
ניו יורק טיימס
גרדיאן

רוסיה אישרה היום (שבת) כי בפיצוץ שאירע לפני יומיים במתחם ניסויים צבאי בסיביר היו מעורבים חומרים רדיואקטיביים. בהודעת הסוכנות לאנרגיה גרעינית הרוסית, רוסאטום, נמסר כי חמישה מעובדיה מתו, בנוסף לשניים מאנשי כוחות הביטחון שמותם כבר דווח קודם. הפיצוץ אירע במהלך ניסוי בנשק ביום חמישי בבוקר במתקן בים הלבן, שכלל "מקורות אנרגיה איזוטופיים של טילים המונעים בדלק נוזלי".

ההודעה, עם זאת, לא שפכה מספיק אור על מה בדיוק התפוצץ במהלך הניסוי. לא נמסר לשם מה היה הדלק הנוזלי בשימוש, אף שבעבר טען נשיא המדינה ולדימיר פוטין כי ארצו פיתחה מנוע גרעיני לטילים ארוכי טווח וייתכן כי זה מה שנבדק בניסוי הכושל. בנוסף, לא נמסר הסבר לסיבה מדוע הרשויות המקומיות בעיר סברודבינסק, הסמוכה לאתר הפיצוץ, הודיעו על העלאת רמות הקרינה פי 20 במשך זמן קצר אחריו. עם זאת, הצבא הרוסי הכחיש את הדיווחים האלה והבהיר כי רמות הקרינה נותרו בגדר הנורמלי.

אף שההודעה מאשרת לראשונה מפי גורמים ממשלתיים ברוסיה כי בתאונה היו מעורבים חומרים מסוכנים, היא לא מפרטת מהם אותם חומרים שנפלטו לאוויר. ההודעה מבהירה עם זאת כי מקרי המוות אירעו כתוצאה ישירה מהתאונה, ולא מגורמים אחרים. בשל היעדר מידע וחוסר ודאות באשר לבריאותם, דיווחו אתמול כלי תקשורת רוסיים כי תושבים רבים רכשו תרופות המכילות יוד שמגנות מפני קרינה רדיואקטיבית. בתי מרקחת במחוז ארכאנגלסק דיווחו כי מלאי התרופות שלהן אזל לחלוטין.

אתר חדשות בשם "באזה" פרסם סרטון וידיאו בו נראים לכאורה אמבולנסים רבים מפנים פצועים מזירת הפיצוץ לבית חולים בבירה מוסקבה. דלתות האמבולנסים היו מכוסות במגני פלסטיק שייתכן כי נועדו למנוע הפצה של חומרים מזהמים מגופם של הפצועים. הנהגים נראו לבושים בחליפות מגן לבנות. בנוסף מינהל נמלי הים במערב האוקיינוס הארקטי הרוסי הודיע ביום חמישי כי ייאסר מעבר סחורות ונוסעים למשך חודש במפרץ דבינה הנמצא בים הלבן סמוך למתקן הצבאי בו אירע הפיצוץ.

זאת ועוד, אתמול דיווחו אתרי חדשות רוסיים כי ספינה מיוחדת שמשמשת לאיסוף ואחסנה של פסולת גרעינית נוזלית הפליגה לכיוון האזור. בנוסף, נובאיה גזטה, עיתון רוסי עצמאי, פירש את נוכחותם של מהנדסי גרעין רוסיים באתר הפיצוץ כאישור לכך שהצבא אכן ניסה סוג חדש של טילים גרעיניים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ