מנהיגת הונג קונג הודיעה על ביטולו המוחלט של חוק ההסגרה לסין

חוק ההסגרה הצית לפני כשלושה חודשים מחאת ענק באזור המינהלי המיוחד שבשליטת סין, שהידרדרה לפסים אלימים. לא ברור אם ביטולו על ידי קארי לאם יספק את הפעילים למען דמוקרטיה שהציבו לרשויות כמה דרישות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהיגת הונג קונג קארי לאם, אתמול

מנהיגת הונג קונג קארי לאם הודיעה היום (רביעי) באופן רשמי על ביטולו המוחלט של חוק ההסגרה לסין השנוי במחלוקת. עם זאת, לא ברור אם בכך תבוא לסיומה מחאת הענק ברחובות של פעילים למען דמוקרטיה שנמשכת זה שלושה חודשים. זאת בשל העובדה שביטול חוק ההסגרה היה רק דרישה אחת מבין כמה שהציבו המוחים לרשויות המקומיות.

חוק ההסגרה נועד להעביר לסין חשודים בפלילים מהונג קונג כדי להעמידם למשפט. הפעילים למען דמוקרטיה בהונג קונג טוענים שהחוק עלול לשמש נגד מתנגדי השלטון והביעו חשש מפני העמקת השליטה הסינית באזור המינהלי המיוחד.

תלמידי בית ספר בהונג קונג מפגינים עם שלטי "חמש דרישות מפתח שאי אפשר לוותר עליהן", היוםצילום: Kin Cheung/אי־פי

לאם אמרה שממשלתה תציג צעדים כדי לטפל בגורם שהצית בחודשים האחרונים את המחאה בהונג קונג, בהם מינוי שני חברים לסוכנות שעורכת ביקורת למשטרה, קיום שורת דיאלוגים וחקירת בעיות חברתיות. "החל מחודש זה, אני ופקידי ממשל בכירים נושיט יד לקהילה כדי לפתוח בדיאלוג ישיר", אמרה לאם.

מארגני המחאה בהונג קונג הודיעו היום כי הם ימשיכו בהפגנות למרות ביטול חוק ההסגרה. בוני לאנג, מראשי "חזית זכויות האדם האזרחית", אמרה שביטול החוק לא יפייס את המפגינים שדרישותיהם הלכו וגדלו בחודשים האחרונים. דרישות אלה כוללות את התפטרותה של לאם, הקמת ועדת חקירה עצמאית שתבדוק את אלימות המשטרה, ביטול כתבי האישום נגד מפגינים שנעצרו ונגד כאלה ששוחררו. המפגינים גם דורשים רפורמות פוליטיות ובחירות דמוקרטיות באזור המנהלי המיוחד.

"זו הסיסמה שנצעקת ברחובות, אפילו ב-18 באוגוסט, 1.7 מיליון בני אדם צעקו את אותה סיסמה: 'חמש דרישות, לא פחות'", אמרה לאנג. "ללא חקירה עצמאית, החברה שלנו פשוט לא יכולה להמשיך הלאה משום שמה שאנחנו רואים עכשיו הוא שהמשטרה מכה מדי יום אנשים ללא הבחנה. הם משתמשים בכוח מופרז, בנשק קטלני נגד מפגינים בכל יום ביומו".

מפגינים עם שלטי "שביתה למען הונג קונג", היוםצילום: Vincent Yu/אי־פי

"זה לא יפייס את המפגינים", אמר בוריס צ'ן, בן 37, שעובד בשירותים פיננססים בהונג קונג. "בכל זמן נתון, אנשים ימצאו משהו שהם יכולים להתעצבן עליו", הוא אמר.

המחוקק הפרו-סיני צ'אנג קוון-קוואן אמר שההכרזה של לאם לא היתה פשרה שנועדה לפייס את אלה שמקדמים אלימות, אלא ניסיון לשכנע את המתונים במחנה המחאה. "זה היה ככל הנראה דיבור לאנשים שוחרי שלום, רציונליים ולא-אלימים שלא היו מרוצים מתגובת הממשלה קודם לכן", אמר המחוקק.

פרל, תושבת בת 69, אמרה שהמחאה בהונג קונג לא נוגעת עוד לחוק ההסגרה. "חלק מהמפגינים פשוט רוצים ליצור בעיה והם ימשיכו לעשות זאת", היא אמרה.

"מעט מדי, מאוחר מדי", כתב בפייסבוק ג'ושוע וונג, מנהיג מחאת המטריות הפרו-דמוקרטית ב-2014, בהתייחסו לביטול חוק ההסגרה. לאנג יו-טינג, נשיא התאחדות הסטודנטים באוניברסיטת החינוך בהונג קונג, אמר שהעיתוי לצעד שגוי. "עד שלא ייענו חמש הדרישות, אני לא חושב שהמחאות והתנועה החברתית יעצרו", הוא אמר.

לאם הודיעה בחודש יוני שהיא תקפיא את חוק ההסגרה, אולם יום לאחר מכן יצאו שני מיליון בני אדם לרחובות ודרשו את ביטולו המוחלט.

הפגנות המחאה בהונג קונג נמשכות זה 13 שבועות ובסוף השבוע האחרון ידעה המחאה את אחד מרגעיה האלימים ביותר. אף שהמשטרה אסרה על קיום צעדת מחאה, יצאו ביום שבת המוחים לצעדה למען חופש הדת, בחסות ארגונים נוצריים. המשטרה הגיבה בירי גז מדמיע והשתמשה גם בזרנוקי מים, בעוד שהמפגינים השליכו לעברם בקבוקי תבערה. יותר מאלף בני אדם נעצרו מאז פרוץ המחאה בהונג קונג, בהם 159 מפגינים שנעצרו בסוף השבוע.

הונג קונג היא מושבה בריטית לשעבר, ובשנת 1997 עברה משליטת הממלכה לידי סין. בייג'ין דוגלת במדיניות "מדינה אחת, שתי שיטות" המבטיחה להונג קונג מידה נרחבת למדי של אוטונומיה. תחת המדיניות מנהלת הונג קונג מערכת אזרחית נפרדת, בתי משפט עצמאיים, תקשורת חופשית וגישה חופשית לאינטרנט, שמבדילים אותה מהחיים בסין היבשתית.

מנגד, המחנה הפרו-דמוקרטי בהונג קונג - שמעמדה הרשמי מוגדר כ"אזור מינהלי מיוחד" - חושש מהמשך המעורבות הסינית בענייני האזור. ב-2014 פרצה מחאה נרחבת על הזכות של תושבי הונג קונג לבחור את העומדים בראש הרשות המבצעת, שכונתה "מחאת המטריות" בשל הכלי ששימש את המפגינים להתגונן מגז מדמיע שירו לעברם שוטרים. מערכת המשפט בסין היבשתית נתפסת כבלתי שקופה וכמנגנון דורסני, ולכן עלו חששות בקרב תומכי הדמוקרטיה מפני חוק ההסגרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ