הבכירים זוכו |

איש לא יישא באחריות פלילית לאחד האסונות הגרעיניים הגדולים בעולם

בית משפט בטוקיו זיכה שלושה בכירים בחברת החשמל שהפעילה את תחנת הכוח בפוקושימה. התביעה טענה כי הם הוזהרו מראש והיו יכולים לנקוט צעדים למניעת האסון

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים מחוץ לבית המשפט בטוקיו, היום
לוגו ניו יורק טיימס

בית משפט ביפן זיכה היום (חמישי) שלושה בכירים בחברת החשמל של טוקיו, שהואשמו בהזנחה פושעת בשל התפקיד שמילאו באסון בכור הגרעיני פוקושימה דאיצ'י. פסק הדין מעלה באופן ניכר את הסבירות לכך שאיש לא יוכרז כאחראי מבחינה פלילית לאחת התאונות הגרעיניות החמורות בהיסטוריה – אסון שעורר תגובת נגד בינלאומית לשימוש בכורים גרעיניים וגרם נזק סביבתי שירדוף את יפן במשך דורות.

הפסיקה אמנם מנקה את החברה מאחריות פלילית לאסון, אך היא עדיין מתמודדת עם הליכים משפטיים אזרחיים נגדה. כמו כן, עליה להסביר לציבור את הנזק המתמשך שנגרם מהתכת שלושת הכורים בתחנה הגרעינית דאיצ'י בפוקושימה לאחר רעידת האדמה הגדולה והצונאמי ב–2011.

שלושת הבכירים – טצונהישה קצומטה, סאקה מוטו ואצ'ירו טקקורו – הם האנשים היחידים שהועמדו לדין בשל אופן הטיפול באסון. יותר מ–160 אלף בני אדם בצפון־מזרח יפן נאלצו להתפנות בשל נשורת גרעינית שהפכה אזורים באזור תחנת הכוח אינם ראויים למגורי אדם.

אלפי בני אדם נהרגו ברעידת האדמה ובצונאמי, ו-44 בני אדם נוספים מתו בכאוס בזמן פינוי האזור מסביב לתחנת הכוח, כך לפי התביעה. התביעה ייחסה את מקרי המוות להזנחה מצד הבכירים בחברת החשמל. לפי התביעה, אותם בכירים כשלו בלהתכונן לאפשרות של תאונה גרעינית, חרף אזהרות. אף אחד ממקרי המוות לא יוחס לחשיפה לחומרים רדיואקטיביים.

שלושה הבכירים טענו שלא יכלו לצפות את הנזק שגרם אסון הטבע, והיום נראה כי בית המשפט הסכים עמם. "יהיה בלתי אפשרי להפעיל תחנת כוח גרעינית אם המפעילים יהיו מחויבים לחזות כל אפשרות הקשורה בצונאמי ולנקוט אמצעים מתאימים", אמר השופט קניצ'י נגפוצ'י, לפי סוכנות הידיעות קיודו. 

קצומטה היה יו"ר טפקו כשהתאונה התרחשה. מוטו וטקקורו ניהלו בעבר את החטיבה הגרעינית של חברת החשמל.

התביעה טענה במשפט ששלוש שנים לפני התאונה, לבכירים הוצגו אזהרות לפיהן צונאמי בגובה 15.7 מטרים עלול לפגוע בתחנת הכוח. אם הם היו מקשיבים, הוסיפה התביעה, הם היו יכולים לנקוט צעדים כדי למנוע את האסון שבו גלים בגובה יותר מתשעה מטרים גברו על הקיר המגן על תחנת הכוח. ההגנה טענה שהמומחים היו חצויים בנושא, כי הדו"חות שפורסמו היו לא אמינים וכי הבכירים לא היו יכולים לצפות באופן מציאותי שגל כה גדול יכה במפעל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ