לוגו גרדיאן
גרדיאן
מושלת הונג קונג קארי לאם, בשבוע שעבר
מושלת הונג קונג קארי לאם, בשבוע שעברצילום: Vincent Yu/אי־פי
לוגו גרדיאן
גרדיאן

סין מגבשת תוכנית להחלפת מושלת הונג קונג קארי לאם, כך דיווחו גורמים המעורים בתוכנית לעיתון פייננשל טיימס. על פי התוכנית, את לאם יחליף מושל לתקופת ביניים על רקע המחאה המתמשכת באזור המינהלי המיוחד מאז יוני. במקביל, הממשל בהונג קונג הודיע היום (רביעי) על ביטולו הרשמי של חוק ההסגרה לסין השנוי במחלוקת, שנועד להעביר לסין חשודים בפלילים מהונג קונג כדי להעמידם למשפט.

שר הביטחון ג'ון לי הודיע על ביטול החוק באופן רשמי בכינוס של המחוקקים היום, וסירב לענות על שאלות נוספות. לאם הודיעה על כוונה לבטל את החוק באופן מוחלט בחודש שעבר, ואמרה שממשלתה תציג צעדים כדי לטפל בגורם שהצית את המחאה, בהם מינוי שני חברים לסוכנות שעורכת ביקורת למשטרה, קיום שורת דיאלוגים וחקירת בעיות חברתיות.

על פי מקורות שצוטטו בפייננשל טיימס, בסין התכוונו להמתין עד ליציבות יחסית במחאה לפני שיחליפו את המושלת מחשש שמהלך כזה יתפרש ככניעה למפגינים. אם נשיא סין שי ג'ינפינג יאשר את התוכנית המתגבשת, מחליפה של לאם בתפקיד ימונה עד לחודש מארס, ויכהן בתפקיד עד למועד סיום הכהונה המקורי של המושלת בסוף 2022.

על פי הדיווח, רשימת המועמדים להחלפת לאם בתפקיד כוללת את מנכ"ל הרשות המוניטרית של הונג קונג נורמן צ'ן, והנרי טאנג, שבעבר כיהן כשר האוצר של העיר.

שן טונג-קאי ביציאה מהכלא בהונג קונג, היום
שן טונג-קאי ביציאה מהכלא בהונג קונג, היוםצילום: Tyrone Siu/רויטרס

"במקור התכוונו בסין להמתין עד להשגת רגיעה מסוימת במחאה, אבל כעת נראה שאין שינוי באופק. בממשל הבינו שאין צפי לרגיעה בקרוב, אנחנו רק ממשיכים ליצור עוד ועוד נזק", צוטט מייקל טיין, חבר בית המחוקקים בהונג קונג ובפרלמנט של סין. טיין אמר שלא היה שותף להתייעצויות באשר לאפשרות להחליף את לאם, אבל היה מודע לדיונים המתנהלים בנושא מאז אוגוסט.

במקביל, הרשויות בהונג קונג שחררו היום (רביעי) את האסיר שן טונג-קאי בן ה-20, שהוביל את הממשל המקומי בקידום חוק ההסגרה לסין שעורר את המחאה באזור. שן נחשד ברצח חברתו שהיתה בהריון בזמן שהשניים שהו בחופשה בטייוואן. בהמשך נמלט להונג קונג, שם לא ניתן להעמידו לדין על פשעים שבוצעו מחוץ לעיר. הוא שוחרר היום לאחר שריצה 18 חודשי מאסר בשל הלבנת כספים, וביציאה מהכלא אמר לעיתונאים שהוא מוכן להסגיר את עצמו לטייוואן.

בין טייוואן לבין הונג קונג לא קיים הסכם הסגרת אסירים, ובטייוואן סירבו תחילה לאפשר לאסיר להסגיר את עצמו לפני הסדרת הסכם כזה. נשיאת טייוואן טסאי אינג־וון כינתה בעבר את התנהלותה של הונג קונג בעניינו של שן "בלתי אחראית". מוקדם יותר השבוע פרסם הממשל בהונג קונג הודעת הבהרה, לפיה לא היה מעורב בהחלטתו של האסיר להסגיר את עצמו לטייוואן. "החלטתו להסגיר את עצמו התקבלה לחלוטין מרצונו החופשי, השמועות על כך שהופעל עליו לחץ חסרות שחר".

בספטמבר פורסמו הקלטות של לאם בהן נשמעה אומרת שהיתה מתפטרת אם היתה יכולה, אבל השלטונות בבייג'ין מונעים ממנה לעשות זאת. בהקלטה שהודלפה נשמעה לאם מסבירה לקבוצת אנשי עסקים בפגישה סגורה שהיא "מאוד מאוד מוגבלת" ביכולתה להגיב למחאה. מאוחר יותר כינסה מסיבת עיתונאים בה הכחישה את הדברים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ