האו"ם: כמעט מחצית מאוכלוסיית צפון קוריאה סובלת מתת-תזונה

על פי חוקר עצמאי מטעם הארגון הבינלאומי, 11 מיליון צפון קוריאנים סובלים מתת-תזונה, בהם כ-140 אלף ילדים שמתוכם כ-30 אלף עומדים בפני סיכון מוגבר למוות: "משאבי המדינה לא מנוצלים לטובת הצרכים הבסיסיים של האזרחים"

אי-פי
גרדיאן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
סטודנטים מבקרים באנדרטה הגדולה בגבעת מאנסו בפיונגיאנג, בתחילת החודש
סטודנטים מבקרים באנדרטה הגדולה בגבעת מאנסו בפיונגיאנג, בתחילת החודשצילום: AFP
אי-פי
גרדיאן

חוסר הביטחון התזונתי בצפון קוריאה מצוי "ברמה מדאיגה", ו-11 מיליון אזרחים - כמעט מחצית מהאוכלוסייה - סובלים מתת-תזונה, כך אמר אתמול (שלישי) חוקר עצמאי מטעם האו"ם על זכויות אדם במדינה.

כ-140 אלף ילדים סובלים מתת תזונה במדינה המבודדת בעולם, מתוכם כ-30 אלף עומדים בפני סיכון מוגבר למוות, דיווח אתמול נציג האו"ם תומס אוחאה קינטנה לוועדת האו"ם לזכויות אדם. לדבריו, הממשל הצפון קוריאני "מפר את מחויבותו לחוקי זכויות האדם, בשל ההידרדרות הכלכלית המתמשכת במדינה".

"תנאי אקלים, אדמה עקרה, אסונות טבע וההשפעות השליליות של הסנקציות תרמו כולם לחוסר הביטחון התזונתי". הוא אמר והוסיף שבשלוש השנים בהן הוא מכהן בתפקיד לא ניכר כל שיפור בתנאי המחייה של האזרחים.

"המשאבים הטבעיים והכלכליים של המדינה לא מנוצלים לטובת הצרכים הבסיסיים של האזרחים", אמר קינטנה. "האפליה מתמשכת בחלוקת המשאבים גורמת לכך שהאזרחים הפשוטים – במיוחד החוואים ותושבי הכפרים – לא זוכים כלל לחלקם".

קים מבקר בהר קומגנג, בתמונה שהפיצה היום סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית
קים מבקר בהר קומגנג, בתמונה שהפיצה היום סוכנות הידיעות הצפון קוריאניתצילום: AFP

המשטר הצפון קוריאני כשל ביצירת תנאי מסחר בטוחים עבור האזרחים, הוסיף שליח האו"ם. כתוצאה מכך, רובם המכריע נאלץ לסחור בשוק האפור בשביל להתקיים, באופן שמסכן אותם. "כישלון הממשלה ביצירת תנאי שוק הוגנים יוצר חוסר שוויון המבוסס על חלוקת המשאבים הבלתי הוגנת", אמר. "אלו רק העשירים שזוכים לזכויות בסיסיות, כמו דיור, חינוך וביטוח בריאות הולם".

אלו שנאלצים להפר את החוקים חיים בפחד מתמיד מפני שליחה למחנות כליאה ומחנות עבודה. "האזרחים חיים בחשש מתמיד מכך שיואשמו בריגול עבור מדינות עוינות, כשבאמת הם רק מנסים לממש את זכויותיהם הבסיסיות", אמר שליח האו"ם. "במקרה כזה סוכנים של המשטר יכולים לעצור אותם ללא התראה, ולשלוח אותם למחנות העבודה. קרובי המשפחה שלהם לא זוכים לעדכון על גורלם".

מוקדם יותר השנה העריך ארגון "הצלב האדום" שכ-40% מתושבי צפון קוריאה, המונה כ-25 מיליון בני אדם, על רקע הבצורת במדינה. בדו"ח שפרסם הארגון במאי נכתב שילדים קטנים ואוכלוסיות פגיעות אחרות בצפון קוריאה נמצאים בסכנה הולכת וגוברת בשל הבצורת, שהוסיפה למצוקה משנה שעברה, כשייצור המזון בצפון קוריאה הגיעה לרמה הנמוכה ביותר זה עשור.

"אנו מודאגים בעיקר מההשפעה שתהיה לבצורת הזאת על ילדים ועל מבוגרים שכבר מתקשים לשרוד", אמר לאחר פרסום הדו"ח מוחמד באביקר, ראש משרד "הפדרציה הבינלאומית של הצלב האדום וחברות הסהר האדום" בצפון קוריאה. "אפילו לפני הבצורת הזאת, אחד מכל חמישה ילדים מתחת לגיל חמש סובלים מבעיית התפתחות בגלל תזונה לקויה. אנחנו חוששים שילדים אלה לא יוכלו להתמודד עם לחץ נוסף על הגוף שלהם", אמר באביקר.

במקביל, דווח היום ששליט צפון קוריאה קים ג'ונג און הורה להרוס מתקנים השייכים לדרום קוריאה בהר קומגנג, הממוקם לא רחוק מהגבול ואשר היה בעבר אתר לאיחוד קרובי משפחה הגרים בשתי הקוריאות. במקום המתקנים שייהרסו הוא הורה לבנות מתקנים שנבנו בצפון קוריאה, בעלי מראה מודרני יותר.

על פי דיווח שפורסם בסוכנות הידיעות הצפון קוריאנית KCNA, קים התרעם על תדמיתו של האתר כאתר משותף, בעוד שבפועל הוא שוכן בשטחי צפון קוריאה בלבד. סוכנות הידיעות דיווחה שקים הורה להסיר את המתקנים בתיאום עם הגורמים הרלוונטיים בדרום קוריאה, בשל "המראה הבלתי נעים" שלהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ