שני שרים ביפן התפטרו לאחר שחילקו למצביעים מלונים ותפוחי אדמה

העזיבה המהירה של שני השרים מלמדת על הפיקוח ההדוק שמקיים ראש הממשלה היפני, שינזו אבה, על כל התרחשות שעלולה לפגוע ביציבות ממשלתו. בסוף החודש עתיד אבה לשבור שיא ולהפוך לראש הממשלה בעל הכהונה הממושכת ביותר בתולדות יפן

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שר המסחר סוגווארה מודיע על התפטרותו, בחודש שעבר. הואשם בהענקת טובות הנאה בדמות מלונים וסרטנים
שר המסחר סוגווארה מודיע על התפטרותו, בחודש שעבר. הואשם בהענקת טובות הנאה בדמות מלונים וסרטניםצילום: AFP
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

יפן ידועה בשל מדיוניות אפס הסובלנות שהיא מגלה כלפי כל עניין שרק מדיף ריח של שוחד פוליטי. צמד שערוריות שאירעו לאחרונה במדינה מוכיח שאין צורך בשוחד שכולל ערימת מזומנים כדי לבדוק את הנוקשות היפנית. מסתבר שלכך מספיקים גם פירות וירקות. בשבוע שעבר התפטרו שני שרים בקבינט היפני - פחות מחודשיים מאז מונו לתפקידם - אחרי שהואשמו בפגיעה בלתי נסלחת: הענקת תוצרת חקלאית למצביעים. 

הראשון לעזוב את הממשלה היה אישו סוגווארה, שר המסחר, שהואשם בהענקת טובות הנאה בדמות מלונים וסרטנים - הנחשבים למותרות ביפן - למצביעים. כמו כן, מואשם סוגווארה במתן תשלום בלתי חוקי בסך 185 דולרים בגין כיסוי של הוצאות קבורה שהעניק במתנה לאחד המצביעים.  

ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, מנופף לקהל בגמר גביע העולם ברוגבי שנערך ביוקוהומה, אתמול
ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, מנופף לקהל בגמר גביע העולם ברוגבי שנערך ביוקוהומה, אתמולצילום: Christophe Ena/אי־פי

כעבור שישה ימים התפטר גם שר המשפטים, קטסויוקי קוואי בעקבות דיווח לפיו העניק מתנות למצביעים בדמות תפוחי אדמה - אותם קיבל בעצמו מקולגה בממשלה. גם אישתו של קוואי, מועמדת לפרלמנט, סטתה מדרך הישר. היא הואשמה במתן תשלום כפול מן המותר לעובדיה - שנסעו בוואנים וקראו קריאות תמיכה במועמדותה.

שני הגילויים התפרסמו בשבועון החדשות בונשון. שני השרים לא הודו שעברו עבירה, אך הם התפטרו באופו מיידי מפני שלטענתם הם לא רצו שהחקירות ישבשו את פעילות הממשלה.    

סוגווארה מתראיין לכלי התקשורת בפרלמנט בטוקיו, בחודש שעבר
סוגווארה מתראיין לכלי התקשורת בפרלמנט בטוקיו, בחודש שעברצילום: AFP

העזיבה המהירה של שני השרים מלמדת על הפיקוח ההדוק שמקיים ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, על כל התרחשות שעלולה לפגוע ביציבות ממשלתו. בסוף החודש עתיד אבה לשבור שיא ולהפוך לראש הממשלה בעל הכהונה הממושכת ביותר בתולדות המדינה. 

התפטרויות השרים משקפות גם את הגישה היפנית הקפדנית ביחס לשמירה על הכללים. ביפן חל איסור לפוליטקאי להעניק מתנות למצביעים. "לא משנה אם מדובר בעשרת אלפים ין או במיליון", אמר הירושי שירטורי, מרצה למדעי המדינה באוניברסיטת הוסיי בטוקיו. "אפילו אם מדובר בעשרה או במאה ין, זה בעייתי כשפוליטיקאים מתעלמים מהכללים". שירטורי הוסיף כי "מבחינה מסוימת, אנחנו אומה רצינית מאוד". 

היפנים מתייחסים ברצינות למקרים של מתן טובות הנאה, בשל החשיבות הרבה שהתרבות היפנית מייחסת להענקת מתנות בכלל. בכל פעם שעובדים או בני משפחה נוסעים לחופשה, ולו לפרק זמן קצר מאוד, מצופה מהם לשוב עם מזכרות; אורחים לעולם לא יבואו בידיים ריקות; חברות מעניקות מתנות ללקוחותיהן באמצע ובסוף השנה; ובהלוויות נוהגים היפנים להעניק תרומה כספית למשפחות האבלות על מנת לסייע להן לעמוד בהוצאות. בתמורה יעניקו האבלים מתנות קטנות דוגמת תה או אצות מיובשות.

הממסד ביפן אכף בעבר עבירות חמורות של מתן תשורות מטעם פוליטיקאים, מאז ששערוריות שהיו מעורבים בהן מיליוני דולרים זיעזעו את יפן בשנות ה-70 וה-80. מדיניות זו של יפן קובעת גבולות מדויקים עבור אנשים שעובדים בקמפיין בחירות והיא נועדה למנוע מעשירים להשיג יתרון לא הוגן בפוליטיקה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ