הודו מגבילה את כניסת המכוניות לבירה ניו דלהי בגלל זיהום אוויר חריג

הממשלה הודיעה על הגבלת תנועת כלי הרכב הפרטיים למשך שבועיים, כחלק ממצב החירום שעליו הוכרז בבירה בת 20 מיליון התושבים. לפי ההערכות, מספר המכוניות הנכנסות מדי יום לעיר צפוי לפחות ב-1.2 מיליון

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שוטרים ומתנדבים מסבירים לנהגים בניו דלהי על הגבלת הנסיעה החדשה, היום
שוטרים ומתנדבים מסבירים לנהגים בניו דלהי על ההגבלה החדשה, היום. רמות הזיהום שנמדדו גבוהות פי תשעה מהמותרצילום: Manish Swarup/אי־פי
לוגו אי-פי
אי-פי

ממשלת הודו הודיעה היום (שני) על כניסת לתוקף של הגבלה על כניסת מכוניות פרטיות לבירה ניו דלהי, בגלל זיהום אוויר חריג. בשבוע שעבר הכריזה הממשלה על מצב חירום רפואי בעקבות מדידות שהראו על רמת זיהום גבוהה פי תשעה מהרף שקבעו הרשויות.

הגבלת הנסיעה תהיה בתוקף לשבועיים הקרובים, ולטענת הממשלה היא צפויה להפחית את מספר המכוניות הנכנסות מדי יום לניו דלהי בכ-1.2 מיליון כלי רכב. לפי הנחיות הממשלה, כלי רכב שלוחיות הרישוי שלהם מסתיימות בספרות זוגיות יורשו להיכנס לבירה בתאריכים זוגיים - כלומר, ב-4 בחודש, ב-6, ב-8 וכן הלאה - וכאלה שלוחיותיהם מסתיימות בספרות אי-זוגיות יורשו להיכנס לעיר בתאריכים לא זוגיים.

התנועה בכבישי ניו דלהי, אתמול
התנועה בכבישי ניו דלהי, אתמול. התושבים נקראו להפחית את שהייתם מחוץ לביתצילום: Manish Swarup/אי־פי

רמות זיהום האוויר החריגות שנרשמו בניו דלהי בימים האחרונים הגיעו לשיא של שלוש שנים. לצד הגבלת כניסת כלי רכב, כחלק , נסגרו בתי ספר והתושבים נקראו להפחית את שהייתם ברחובות ככל שניתן.

שוטרי תנועה שהוצבו היום ברחובות הבירה, כשהם עוטים מסכות נגד הזיהום, עצרו מכוניות שהפרו את ההגבלה הממשלתית. השר הראשי של טריטוריית הבירה דלהי, ארווינד קג'ריוואל, קרא לתושבי ניו דלהי להישמע להנחיות ולנהגי מוניות וריקשות ממונעות לתמוך בו גם כן.

אולם, כמה מתושבי הבירה - שבה חיים יותר מ-20 מיליון איש - הביעו מורת רוח מהזיהום הגובר ואף רצון לעזוב את העיר. "אני חושב לעבור לעיר אחרת, בגלל שאני עדיין צעיר ונמצא בשלב בחיים שבו אני בונה את עצמי ואת הקריירה שלי", אמר דיוויאם מאתור.

שוטר תנועה בניו דלהי, היום
שוטר תנועה בניו דלהי, היום. תושבים רבים הביעו מורת רוח מהזיהוםצילום: Manish Swarup/אי־פי

תושב אחר, אג'אי ג'אסרה, הביע ספק ביעילות שיטת "זוג ופרט" שהנהיגה הממשלה. "רוב הזיהום מגיע משריפות חקלאיות במדינות שכנות כמו פונג'אב והאריאנה", הוסיף. "גם רמות הזיהום באזורי תעשייה הן גבוהות".

הזיהום בניו דלהי, ובצפון הודו כולה, גובר במיוחד בחודשי החורף - בין היתר, בשל שריפות שמציתים כדי להכין את אדמותיהם לזריעה אחרי הקציר וכן בעקבות ירי זיקוקים בחגיגות הדיוואלי - חג האורות ההינדי. בשנה שעברה התריע ארגון הבריאות העולמי כי עשר הערים המזוהמות ביותר בעולם נמצאות .

כחלק מהמאבק בזיהום הציבה הממשלה אשתקד צוותי כיבוי אש על גורדי שחקים בניו דלהי, כדי שיתיזו מים לרחובות וימנעו מהאבק על הקרקע להיסחף ברוח ולהתפזר ברחבי העיר. בנוסף פעלו הרשויות למנוע שריפות אשפה ודרשו ממנהלי אתרי בנייה להציב כיסויים כדי למנוע זליגה של אבק ופסולת לרחובות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ