על רקע המחאות: גבר דקר בהונג קונג מחוקק התומך בשלטון המרכזי בבייג'ין

בשבועות האחרונות הותקפו כמה מועמדים בבחירות למועצה המחוקקת. מפגינים רבים האשימו את המחוקק שנדקר היום, יוניוס הו, בתמיכה בהתקפות על פעילים למען הדמוקרטיה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הו מתווכח עם מחוקקים דמוקרטים בעת מחאתם, באוגוסט
הו מתווכח עם פעילים למען הדמוקרטיה בהונג קונג, באוגוסטצילום: THOMAS PETER/רויטרס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

גבר בהונג קונג דקר היום (רביעי) מחוקק התומך בממשל המרכזי בבייג'ין. ההתקפה זו מתווספת לשורת מקרים של אלימות פוליטית על רקע המחאה הנרחבת נגד השלטון.  

הפוליטיקאי, יוניוס הו, לא נפצע באורח חמור ולפי תיעוד המקרה הוא סייע להכניע את התוקף ופונה לבית החולים כשהוא בהכרה. מפגינים רבים מאשימים את הו בתמיכה בהתקפות נגד הפעילים למען הדמוקרטיה. 

תומך בשלטון הסיני מניף סכין קצבים בהונג קונג, בספטמבר
תומך בשלטון הסיני מניף סכין קצבים בהונג קונג, בספטמברצילום: TYRONE SIU/רויטרס

בשבועות האחרונים הותקפו כמה דמויות פוליטיות בהונג קונג, בהן שלושה מועמדים פרו-דמוקרטיים לבחירות הקרובות לבית המחוקקים. ביום ראשון, פוליטיקאי פרו דמוקרטי מקומי בשם אנדרו צ'יו איבד חלק מאוזנו, כשניסה להשתלט על אדם המתנגד למחאה נגד בייג'ין אשר ניסה לדקור שני בני אדם מחוץ לקניון.

עד כה התמקדו ההתקפות בעיקר באנשי המחנה הפרו-דמוקרטי, אך לא רק הם נפגעו. כך למשל, לאחרונה הושחת המשרד של הו ובעבר הושחתו גם המצבות של הוריו.

תמונות של הו על רצפת תחנת רכבת תחתית שהונחו בידי מפגינים נגד הממשלה, בספטמבר
תמונות של הו על רצפת תחנת רכבת תחתית שהונחו בידי מפגינים נגד הממשלה, בספטמברצילום: TYRONE SIU/רויטרס

בסרטון המתעד את התקיפה נראה הו כשהוא עסוק באיסוף מצביעים בשכונת טואן מון. בתיעוד נראה אדם לבוש חולצה כחולה ובידיו זר פרחים. אותו אדם פנה אל הו ואמר לו "הפרחים האלו בשבילך, כולם ראו את המאמצים שלך". המחוקק קיבל את הזר והשיב לגבר: "זה מתחשב מצדך, תודה". האדם בחולצה הכחולה שאל: "אכפת לך להצטלם איתי?". לאחר מכן הוסיף: "אוציא את הטלפון שלי". האדם הושיט את ידו לתיקו ושלף ממנו חפץ שנראה כמו סכין. הוא דקר במהירות את הו, שעם נוכחים במקום הצליח להכניע את התוקף. הו דימם מחזהו אך בעת פינויו לבית החולים היה בהכרה.   

דובר המשטרה מסר כי שלושה גברים, בהם הו, נפצעו בתקיפה. שלושתם היו בהכרה והתוקף נעצר, הוסיף הדובר. במשטרה לא פירסמו פרטים על זהות התוקף או הפצועים הנוספים וציינו כי החקירה נמשכת. 

מפגין למען הדמוקרטיה בהונג קונג, בספטמבר
מפגין למען הדמוקרטיה בהונג קונג, בספטמברצילום: Vincent Yu/אי־פי

המהירות שבה הוכנע התוקף, כמו גם תיעוד התקרית, הולידו ספקולציות ברשתות החברתיות ולפיהן התקיפה היתה מבויימת. אחרים חששו כי יהיו כאלו שינצלו את המקרה כדי לבטל את הבחירות שתוכננו ל-24 בנובמבר. המחנה הפרו-ממסדי מוביל בבטחה בבחירות, אולם האופוזיציה יכולה השנה להתחזק נוכח הכעס על השלטון.

האזור המינהלי המיוחד של הרפובליקה העממית של סין, הוא שטח חצי-אוטונומי. מנהיג האזור המינהלי נבחר על ידי ועדת בחירות המונה 1,200 חברים, אשר האינטרסים של השלטון הסיני המרכזי מכתיבים את פעולתה. עם זאת, יותר ממחצית המחוקקים המקומיים נבחרים ישירות על ידי אזרחי הונג קונג.

בחודש ספטמבר הודיעה באופן רשמי מושלת הונג קונג קארי לאם ע. אותו חוק, שדחף מאות אלפי , אמור היה לאפשר לסין להעביר אליה מהונג קונג חשודים בפלילים כדי להעמידם למשפט. פעילים למען דמוקרטיה בהונג קונג אמרו שהחוק עלול לשמש נגד מתנגדי השלטון והביעו חשש מפני העמקת השליטה הסינית באזור המינהלי.

הו, שנבחר למועצה המחוקקת בהונג קונג בשנת 2016, מילא תפקיד בולט כאחד מאויביה של תנועת המחאה. זאת לאחר שביולי האחרון תקפה קבוצת גברים בעזרת מקלות ומוטות מתכת מפגינים בתחנת רכבת. באותה תקרית נפצעו לפחות 45 בני אדם, ובהם מפגינים, עיתונאים, עוברי אורח ומחוקק פרו-דמוקרטי.

בסרטון מאותו לילה, נראה הו כשהוא לוחץ את ידם של התוקפים ואומר להם "אתם הגיבורים שלי". הו הכחיש כל קשר לתקיפה וסיפר שרק דיבר עם אנשים שפגש בסיור. כמה ימים לאחר מכן, העלה הו סרטון שהתפרש כאיום ברצח כלפי מחוקק פרו-דמוקרטי. בחודש ספטמבר בוטל באזור המינהלי מרוץ סוסים לאחר שהתברר כי בתחרות משתתף סוס בבעלות חלקית של הו - דבר שהעלה את החשש מפני מחאה אפשרית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ