שלושה הרוגים ועשרות פצועים בשריפות ענק במזרח אוסטרליה

עוד שבעה בני אדם לפחות מוגדרים נעדרים וקיים חשש לחייהם. הרשויות מזהירות מפני החרפת התנאים לשריפות בתחילת השבוע. נכון לשבת בערב המשיכו להשתולל יותר מ-80 שריפות ברחבי ניו סאות' וויילס וקווינזלנד

לוגו גרדיאן
גרדיאן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
כבאים נלחמים בלהבות במזרח אוסטרליה, היום
כבאים נלחמים בלהבות במזרח אוסטרליה, היוםצילום: Darren Pateman/אי־פי
לוגו גרדיאן
גרדיאן

שלושה בני אדם נהרגו, ושבעה אחרים נעדרים וקיים חשש לחייהם בשריפות ענק במזרח אוסטרליה שכבר הרסו יותר מ-150 בתים בשטח של אלפי דונמים.

הרוג אחד נמצא על ידי מתנדב של כיבוי אש בניו סאות' וויילס בתוך מכונית מפויחת. אשה נוספת נמצאה על ידי כוחות ההצלה עם כוויות על כ-50% מגופה והיא מאוחר יותר מתה מפצעיה. קרוביה אמרו שהיא מתה בזמן שהגנה על בעלי החיים שהיא כל כך אהבה. גופת אדם שלישי נמצאה בבית שנשרף כליל והיה שייך לאשה בת 63, אולם טרם בוצע זיהוי מלא של הגופה.

יותר מ-30 בני אדם נפצעו בשריפות הענק, בהם 19 כבאים. ראש ממשלת אוסטרליה, שגם אחראי על שירותי הכיבוי במדינה, סקוט מוריסון הצהיר כי מניין ההרוגים עלול לעלות שעה שצוותי החילוץ וההצלה עורכים חיפושים בכפרים נידחים שנותקו בשל השריפות. כמה מהערים והעיירות שנפגעו בצורה הקשה ביותר מוקפים בפארקים לאומיים וביערות ויש להם רק נקודת כניסה ויציאה אחת. תשתיות החשמל והטלפון ניזוקו קשות ועשרות דרכים נותקו ונחסמו.

השריפות התפשטו במהירות בגלל הבצורת שהכתה ברחבי ניו סאות' וויילס וקווינזלנד, ושהותירה שטחים יבשים וצחיחים ברחבי כל מזרח אוסטרליה. טמפרטורות גבוהות בשילוב של רוחות חזקות הציתו אתמול בנקודה אחת 99 שריפות בו זמנית שהתפשטו על שטח של שתי מדינות. כוחות צבא החלו לפנות תושבים מעיירות שהיו תחת איום האש באמצעות מטוסים.

עשן מעל העיר בריסביין שבקווינזלנד, היום
עשן מעל העיר בריסביין שבקווינזלנד, היוםצילום: STRINGER/רויטרס

"ההתמקדות העיקרית שלנו היתה לנסות ולשלוח כבאים, מטוסים ושירותי חירום לכמה שיותר אנשים שהיו זקוקים להם", אמר נציב שירותי האש של ניו סאות' וויילס, שיין פיצסימונס. "בפועל, קיבלנו שיחות מאנשים רבים שאמרו שהם נלכדו או נתקעו בין הלהבות...סיפרו שהם חוששים מהלהבות שמקיפות אותם, אבל פשוט לא יכולנו להגיע אליהם וזה לקח שעות ארוכות", הוסיף.

מסוק כיבוי באוסטרליה, אתמול
מסוק כיבוי באוסטרליה, אתמולצילום: STRINGER/רויטרס

אף שהתנאים לשריפות הצטמצמו מעט עם הירידה בטמפרטורות במהלך השבת, פיצסימונס הזהיר כי המצב עלול להחמיר שוב עם תחילת השבוע כשתנאי מזג האוויר המתאימים לשריפות יוחרפו שוב. עד כה העונה, כילו השריפות שטחים בגודל של פי שלושה מהשטחים שנפגעו בעונת השריפות הקודמת. נכון לשבת בערב השתוללו עדיין יותר מ-80 שריפות ברחבי ניו סאות' וויילס וקווינזלנד, חמש מהן הוגדרו כמצב חירום. שריפות משתוללות בימים האחרונים גם במערב אוסטרליה ובמיוחד בסביבות העיר פרת'.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ