המוקד החדש של המחאה בהונג קונג: אוניברסיטאות

מפגינים הקימו מחסומים בכניסה לאוניברסיטאות והתחמשו בבקבוקי תבערה, בציפייה לעימותים עם המשטרה. המחאה משבשת את התנועה בהונג קונג מזה ארבעה ימים ברציפות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מפגינים משליכים בקבוק תבערה בעימותים באוניברסיטה הסינית בהונג קונג, שלשום
מפגינים משליכים בקבוק תבערה בעימותים באוניברסיטה הסינית בהונג קונג, שלשוםצילום: LAM YIK FEI / NYT
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מפגינים חמושים בבקבוקי תבערה, חצים וקשתות הקימו היום (חמישי) ביצורים בציפייה לעימותים עם המשטרה בקמפוסים של אוניברסיטאות בהונג קונג, בעוד מפגינים אחרים משבשים את התנועה בעיר זה היום הרביעי ברציפות.

באוניברסיטה הסינית של הונג קונג, אתר שבו התרחשו שלשום עימותים, השתמשו מפגינים צעירים בלבנים כדי לבנות קירות בכניסה לקמפוסים. סטודנטים בנו מחסומי דרכים גם בשוליים של קמפוסים נוספים. 

מפגינים בענני גז מדמיע באוניברסיטה הסינית בהונג קונג, שלשום
מפגינים בענני גז מדמיע באוניברסיטה הסינית בהונג קונג, שלשוםצילום: LAM YIK FEI / NYT
מפגינים מאחורי מתרס באוניברסיטה הסינית בהונג קונג, שלשום
מפגינים מאחורי מחסום מאולתר באוניברסיטה הסינית בהונג קונג, שלשוםצילום: LAM YIK FEI / NYT

המחאה החלה בחודש יוני כשהשלטון המקומי ביקש לקדם את החוק ההסגרה – מהלך שמאז בוטל – והפכה מאז לתנועה רחבה יותר שדורשת זכויות דמוקרטיות ושהמשטרה תיתן דין וחשבון על מעשיה. בימים האחרונים, מוקד המתיחות בין המפגינים למשטרה נדד מהרחובות לקמפוסים של האוניברסיטאות, ששימשו בעבר כמקום מפלט עבור הסטודנטים שבלב התנועה.

המשטרה פתחה את יום העבודה היום בריסוס גז מדמיע בכניסה לאוניברסיטה הפוליטכנית של הונג קונג. פחות או יותר באותו זמן, האוניברסיטה שלחה דואר אלקטרוני לחברי הסגל שלה, והפצירה בהם לעזוב את הקמפוס "לאור הסכנה הגוברת לפציעה".

מפגינים מתעמתים עם המשטרה באוניברסיטה הסינית בהונג קונג, שלשום
מפגינים מתעמתים עם המשטרה באוניברסיטה הסינית בהונג קונג, שלשוםצילום: LAM YIK FEI / NYT

המתח גבר גם בקמפוסים נוספים. שתי אוניברסיטאות נוספות לפחות – CUHK והאוניברסיטה הבפטיסטית של הונג קונג – כבר ביטלו הרצאות שנועדו להתקיים בקמפוסים להמשך הסמסטר. באוניברסיטת CUHK, מפגינים נראו בונים קירות לבנים מסביב לכניסות לקמפוס. "כל היום וכל הלילה נמשיך להילחם", נאמר בסלוגן שרוסס על אחד הקירות. בצד השני של העיר, באוניברסיטת הונג קונג, מפגינים השתמשו בלבנים ובמוטות בקבוק כדי להקים מחסומי דרכים.

בפוסט בפייסבוק שפורסם אמש, נשיא האוניברסיטה הפציר בנוכחים בקמפוס "לא ליצור מצב שיגרום למשטרה להיכנס לקמפוס כדי לחפש, לחקור ולבצע מעצרים". עוד כתב הנשיא שיאנג זאנג: "אני קורא לכם לא לפנות לאלימות משום שכך לא ייפתר דבר".

השיבושים בהונג קונג השבוע יוצאי דופן משום שהם פגעו בתשתיות של העיר ארבעה ימים רצופים באמצע השבוע. כך, המפגינים הכריחו תושבים בעיר להחליט אם להישאר בבתיהם או לצאת החוצה ולהסתכן בהיקלעות לעימותים ולענני גז מדמיע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ