בית המשפט בתאילנד הדיח את מנהיג האופוזיציה מחברותו בפרלמנט

לפי בית המשפט, תנאתורן ג'ואנגרונגרואנגקיט אינו יכול לכהן כמחוקק כיוון שהוא מחזיק בגוף תקשורת, דבר שאסור על פי חוקי הבחירות. תנאתורן טען כי מכר את אחזקותיו בחברה, ו-32 חברי קואליציה שנחשדים בעבירה דומה מכהנים ללא הפרעה

לוגו אי-פי
אי-פי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תנאתורן אחרי פסיקת בית המשפט, היום בבנגקוק
תנאתורן אחרי פסיקת בית המשפט, היום בבנגקוקצילום: Gemunu Amarasinghe/אי־פי
לוגו אי-פי
אי-פי

בית המשפט החוקתי בתאילנד קבע היום (רביעי) כי מנהיג מפלגת האופוזיציה הפרו-דמוקרטית הפר את חוקי הבחירות במדינה ולכן מושבו בפרלמנט נשלל ממנו. הפסיקה היתה צפויה: מפלגת האופוזיציה "עתיד חדש קדימה", המפלגה השלישית בגודלה בפרלמנט, איננה רק מתנגדת למפלגת השלטון ולממשל הצבאי במדינה, אלא גם מהווה איום על השלטון בשל הפופולריות הרבה לה היא זוכה בקרב הציבור.

לפי בית המשפט, תנאתורן ג'ואנגרונגרואנגקיט בן ה-40, העומד בראש מפלגת "עתיד חדש קדימה", אינו יכול לכהן כחבר פרלמנט כי בבעלותו גוף תקשורת - דבר האסור על פי חוקי הבחירות בתאילנד. בית המשפט לא קיבל את טענתו של תנאתורן שמכר את אחזקותיו בחברת התקשורת לפני שנרשם כמועמד בבחירות לפרלמנט, כנדרש בחוק.

מסיבת העיתונאים שערך תנאתורן אחרי הדיון בבית המשפט, היום
מסיבת העיתונאים שערך תנאתורן אחרי הדיון בבית המשפט, היוםצילום: Gemunu Amarasinghe/אי־פי

התיק שמתנהל נגד תנאתורן הוא רק אחד מיני רבים שמאיימים על המשך קיומה של מפלגת האופוזיציה הפופולרית. מבקרי השלטון חוששים כי בתום כל ההליכים המשפטיים, התנועה תתפרק הלכה למעשה בשל סילוקם של כל מנהיגיה מתפקידים ציבוריים. אם בית המשפט יקבע כי תנאתורן הפר את החוק ביודעין, ייאסר עליו לכהן בתפקיד ציבורי לצמיתות.

כמאה מתומכיו של תנאתורן ליוו אותו בכניסה לבית המשפט וההתקהלות היתה גדולה עוד יותר ביציאתו. "אנחנו לא מודאגים. חשוב שנמשיך בפעילות שלנו ויש לנו דברים רבים לעשות", אמר מנהיג האופוזיציה לכתבים ותומכים בתום הדיון בבית המשפט, "אנחנו צריכים להתרכז במה שבאמת מועיל לאזרחים. הם אלו שצריכים להכריע אם מה שנעשה לנו בבית המשפט הוא עשיית צדק או לא".

32 חברי פרלמנט מהקואליציה, שהאופוזיציה טוענת שהפרו את אותו החוק האוסר על בעלי גוף תקשורת לכהן בפרלמנט, לא עומדים למשפט. למעשה, בית המשפט כלל לא הגיש נגדם כתבי אישום והם צפויים לכהן בפרלמנט. תנאתורן התייחס לנושא השבוע ואמר שהוא מתכנן לתבוע את ועדת הבחירות המרכזית כי החליטה להשעותו לפני שחקרה את הנושא עד תום, כפי שהיא מתיימרת לעשות בתיקים של 32 המחוקקים מהקואליציה.

לפני הדיון בבית המשפט היום, אמר מנהיג האופוזיציה כי הוא מתכנן להמשיך ולעסוק בפוליטיקה, לא משנה מה יפסוק בית המשפט. כשסיים לשוחח עם התקשורת מחוץ לבית המשפט, תנאתורן המשיך עם חברי מפלגתו למרכז קניות סמוך, שם נערכה הפגנה נגד הפעילות הלא חוקית, לטענתם, של צבא תאילנד.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ