טליבאן הסכים להפסקת אש זמנית כדי לאפשר נסיגה אמריקאית מאפגניסטאן

מועצת השלטון של הארגון הקיצוני החליטה על הפסקת אש של כעשרה ימים. ארה"ב דרשה בעבר את הפסקת הלחימה לפני חתימה על הסכם שלום עם הארגון

אי-פי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בכירים בארגון טליבאן מגיעים לשיחות שלום במוסקבה, במאי
בכירים בארגון טליבאן מגיעים לשיחות שלום במוסקבה, במאיצילום: Alexander Zemlianichenko/אי־
אי-פי

מועצת השלטון של טליבאן הסכימה היום (ראשון) להפסקת אש זמנית באפגניסטאן – צעד הפותח חלון שבו יהיה ניתן לחתום על הסכם שלום עם ארה"ב, כך אמרו גורמים רשמיים בארגון הקיצוני.

וושינגטון דורשת להפסיק את הלחימה קודם לחתימה על כל הסכם שלום. תהליך זה של משא ומתן בין הצדדים יאפשר בסופו של דבר לארה"ב להסיג את כוחותיה מאפגניסטאן ולסיים את 18 שנות המלחמה – הארוכה ביותר בתולדות ארה"ב.

ראש ארגון טליבאן צפוי לאשר את החלטת המועצה להפסיק את הלחימה, ועל פי אנשי הארגון, הפסקת האש צפויה להימשך כעשרה ימים. פעילי הארגון לא מסרו מתי הפסקת האש צפויה להיכנס לתוקף. וושינגטון טרם הגיבה להודעה של אנשי טליבאן.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נואם בפני חיילים אמריקאים באפגניסטאן, בנובמבר
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נואם בפני חיילים אמריקאים באפגניסטאן, בנובמברצילום: AFP

ארה"ב מעוניינת שכל הסכם שלום יכלול הבטחה מצד טליבאן שאפגניסטאן לא תשמש בסיס לארגוני טרור. כיום מחזיקה ארה"ב כ–12 אלף חיילים באפגניסטאן. 

ארבעה חברים בצוות המשא ומתן של טליבאן נפגשו למשך שבוע עם מועצת השלטון, לפני שהסכימו על הפסקת האש הזמנית. צוות המשא ומתן חזר היום לקטאר, שם אנשי טלביאן מחזיקים את המטה הפוליטי שלהם. השליח האמריקאי המיוחד זאלמאי חאליזאד נמצא גם הוא בקטאר, ומקיים מאז ספטמבר 2018 שיחות שלום עם הארגון הקיצוני.

השיחות בין הצדדים הוקפאו בחודש ספטמבר האחרון, דווקא כשנראה ששני הצדדים נמצאים על סף חתימה על הסכם שלום. עם זאת, עלייה באלימות בבירה קאבול, שגבתה את חייו של חייל אמריקאי, דחקה את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להכריז שהעסקה עם הארגון "מתה". 

השיחות התחדשו לאחר שטראמפ ערך ביקור פתע באפגניסטאן בסוף נובמבר, והכריז כי טליבאן מוכנים לשיחות וכי הם הסכימו להפחית את האלימות. חאליזאד שב לדוחה בתחילת דצמבר. בשלב זה הוא הציע לעצור באופן זמני את הפעולות האלימות במטרה לסלול את הדרך לחתימה על הסכם שלום, כך לפי גורמים רשמיים בטליבאן.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ