סין מודאגת ממחלת ריאות חדשה, המזכירה את התפרצות מגפת הסארס

יותר מ-70 מטופלים אושפזו במחוז חוביי ובהונג קונג, בשל הידבקות בנגיף הלא מוכר. בתחילה מיעטו הרשויות לספק מידע, ועוררו חשש מהסתרת מגפה גדולה יותר. בהונג קונג החלו לנטר נוסעים המגיעים מסין היבשתית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נוסעות ברכבת בהונג קונג לובשות מסכות מנתחים להתגוננות אישית, היום
נוסעות ברכבת בהונג קונג, היום. הממשל המקומי הקים מערכת דיווח למקרי הידבקות חדשים במחלהצילום: Andy Wong/אי־פי

קרוב לשני עשורים לאחר התפרצות מחלת הסארס, סין והונג קונג נאבקות בנגיף חדש הגורם לדלקת ריאות. לפי הדיווחים האחרונים 59 בני אדם אושפזו בעיר ווהאן, בירת מחוז חוביי. בהונג קונג מאושפזים עדיין בעקבות המחלה המסתורית 15 בני אדם והרשויות הודיעו היום (שלישי) כי רופאים יתבקשו לדווח לממשל המקומי על מקרים נוספים של המחלה.

לי בין הוא אחד מהחולים שאושפזו בווהאן. בתחילה חשב לי כי לקה בסך הכל בהתקררות קשה. במשך כמה ימים הרגיש ברע, חומו זינק ל-40 מעלות והוא לא הבין מדוע אין  שום שיפור במצבו הבריאותי. אחרי ארבעה ימים הגיע לי, בן 42, לבית חולים, שם אמרו לו שחלה בסוג של דלקת ריאות נגיפית, מבלי לפרט. הוא אושפז, הועבר למוסד רפואי אחר והושם בבידוד יחד עם חולים שלהם תסמינים בלתי מוסברים דומים.

מאז אשפוזו הצליח לי להחלים. אך עשרות המקרים שהתגלו בווהאן, שם זיכרון מגפת הסארס עדיין טרי, מדאיגים את הרשויות המתאמצות לגלות את מקור המחלה החדשה. מחלת הסארס – ראשי תיבות של תסמונת נשימתית חמורה, (Severe Acute Respiratory Syndrome) - התגלתה לראשונה בסין, וגרמה בין 2002 ל־2003 למותם של 800 בני אדם ברחבי העולם. בשעתו, ניסתה בייג'ין לטייח את הבעיה, דבר המגביר עתה את החרדה מהמחלה החדשה.

לפי משרד הבריאות של ווהאן, תסמיני המחלה החדשה כוללים חום גבוה, קשיי נשימה וכיבים בריאות. לפי שעה לא דווח על מקרי מוות, אבל מצבם של שבעה מהחולים בעיר הוגדר קשה. בתחילת השבוע הודיעו הרשויות בווהאן כי שללו את האפשרות כי מדובר בהתפרצות של סארס, שפעת העופות, נגיף האדנו או מרס (תסמונת נשימתית מזרח תיכונית, Middle East Respiratory Syndrome).

המחלה החדשה הופיעה לראשונה זמן קצר לפני פסטיבל האביב, החג החשוב ביותר בסין, שבו עשרות מיליוני בני אדם נוהגים לצאת לנופש. השלטונות קראו לציבור להיות עירניים להתפתחות תסמינים המאפיינים דלקת ריאות, כמו חום, כאבים בגוף וקשיי נשימה.

מחלקת הבריאות של עיריית ווהאן הודיעה כי מצאה קשר בין כמה מהמקרים לבין שוק פירות הים הואנאן, ושלחה עובדים בחליפות מגן לחטא ולסגור את המקום – שבו נמכרים, בין היתר, עופות, פסיונים ובשר חיות בר אחרות. גם בהתפרצות הסארס, ובזו של שפעת העופות מזן H7N9, התגלו נגיפי המחלות בשווקים שבהם מוכרים בעלי חיים. לפי כמה מומחי בריאות מגע עם בעלי חיים נגועים הוא אחד ממקורות ההידבקות האפשריים במחלה.

מושלת הונג קונג קארי לאם בעמדת בידוק נוסעים בתחנת רכבת, ביום שישיצילום: /אי־פי

רשויות בריאות באזורים סמוכים מיהרו לפעול גם כן. בהונג קונג אושפזו 21 בני אדם שביקרו בווהאן בשבועות האחרונים. הממשל המקומי אף הודיע על כוונתו להציב מערכות דימוי תרמיות בנמל התעופה הבינלאומי בעיר, כדי לעקוב אחר מצב בריאותם של נוסעים המגיעים מווהאן. בתחנות הרכבת בעיר הוצבו עובדים שיסייעו למדוד את חומם של הנוסעים.

תושבים באזור המינהלי המיוחד של הונג קונג מיהרו להצטייד במסכות מנתחים כדי להתגונן מהנגיף המסתורי. בחנויות רבות אזל המלאי של המסכות הלבנות, וכן של בקבוקוני נוזל לחיטוי ידיים. בסוף השבוע הציג הממשל המקומי מערכת התראה מיוחדת לדיווח על מקרי הידבקות חדשים, כלקח ממקרי עבר של התפרצות הסארס וכן של שפעת החזירים.

החשאיות הסינית מעוררת חששות

בתחילה נראה היה שהרשויות בסין שומרות על חשאיות סביב הדיווחים על המחלה. הרשויות בווהאן אישרו את הדיווחים על עשרות חולים בדלקת ריאות שהגורם לה אינו ידוע רק לאחר שמזכר חירום שהועבר לבתי החולים דלף לרשתות החברתיות, ועורר תבהלה בחוגים מסוימים.

אולם לדברי לאו פון, מומחה לבריאות הציבור באוניברסיטת הונג קונג, נראה כי הממשלה הסינית הפנימה את לקח התפרצות מגפת הסארס ופעלה לפרסם במהירות מידע על מקרי ההידבקות החדשים. "עלי להדגיש כי מדובר במחלה חדשה, שאיש בעולם לא נדבק בה עד כה", הוסיף לאו.

פקחית של משרד הבריאות בהונג קונג בודקת במדחום אלקטרוני נוסעים בנמל התעופה, בשבתצילום: Andy Wong/אי־פי

לדברי החוקר מהונג קונג, ריבוי מקרי ההידבקות בשבוע הקרוב עלול להצביע על כך שמקור המחלה טרם דוכא - על אף סגירת השוק בווהאן - או כי בני אדם יכולים להדביק זה את זה. "אני מקווה שהפתוגן הזה פחות חמור ולא יחולל מגפה דומה לזו של התפרצות הסארס", הוא אומר, "זה עלול להיות סיוט לכולנו".

וואנג לינפה, מומחה להתפרצויות מחלות מדבקות בבית הספר לרפואה דיוק בסינגפור, הביע תסכול מכך שהרשויות בסין אינן משתפות מידע על המחלה. אולם לדבריו נראה כי היא אינה מועברת מאדם לאדם, מכיוון שאנשי הצוותים הרפואיים לא נדבקו בה.

"אין צורך להיכנס לפאניקה", הוסיף המומחה הסינגפורי. ארגון הבריאות העולמי מסר כי הוא עוקב מקרוב אחר המצב בסין ומוכן לגבש מענה רחב יותר במידת הצורך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ