סרי לנקה תכיר במותם של 20 אלף הנעדרים ממלחמת האזרחים

11 שנים לאחר תום המלחמה, הנשיא גוטביה רג'פקסה הודיע כי הממשל ינפיק תעודות פטירה עבור האזרחים והחיילים שלא היה ידוע מה עלה בגורלם. בני משפחותיהם של הנעדרים, רובם בני המיעוט הטמילי, מפגינים זה שנים בדרישה לקבל מידע על קרוביהם

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשה טמילית מחזיקה בתמונת בנה הנעדר, בהפגנה ב-2015
אשה טמילית מחזיקה בתמונת בנה הנעדר, בהפגנה ב-2015צילום: Eranga Jayawardena/אי־פי

סרי לנקה הודיעה היום (שלישי) באופן רשמי על מותם של יותר מ-20 אלף בני אדם שנחשבו נעדרים מאז מלחמת האזרחים שהיתה במדינה בין 1983 ל-2009. לשכתו של הנשיא גוטביה רג'פקסה מסרה כי בממשל מתכוונים להנפיק עבור הנעדרים תעודות פטירה. הנשיא הזכיר את החלטתו לראשונה בפגישה שקיים בשבוע שעבר עם נציג של האו"ם בבירה קולומבו.

"רוב הנעדרים נשבו בידי ארגון המורדים או גויסו ללחימה בכוח", נכתב בהודעה, "בני משפחותיהם העידו על כך בעצמם. למרות זאת, רבים מהם עדיין לא יודעים מה עלה בגורלם של קרוביהם ולכן ממשיכים לטעון שהם נעדרים". הנפקת תעודות הפטירה תאפשר לקרוביהם לקבל גישה לחשבונות הבנק שלהם.

נשים מפגינות בדרישה למידע חדש על קרוביהן הנעדרים בקולומבו, ב-2015צילום: Eranga Jayawardena/אי־פי

בני משפחותיהם של הנעדרים מפגינים כבר שנים ארוכות בדרישה להשיג מידע חדש על קרוביהם, ורבים מהם עדיין מחזיקים בתקווה שקרוביהם בחיים ומוחזקים בידי כוחות הביטחון בהוראת הממשל. רוב הנעדרים הם בני המיעוט הטמילי, שנעלמו ב-26 שנות המלחמה שהסתיימה ב-2009 עם תבוסתו של ארגון המורדים "נמרי השחרור של טמיל אילאם" (LTTE). מניין ההרוגים במלחמה הוערך עד היום בכ-100 אלף, והאו"ם האשים את שני הצדדים בפשעי מלחמה.

ב-2015 הקימה הממשלה משרד לחיפוש נעדרים, שחקר את היעלמותם של 23,586 בני האדם שנעלמו בלחימה, בהם גם 5,000 חיילים. הנשיא רג'פקסה כיהן כשר הביטחון במהלך שנות הלחימה, והיה לו תפקיד מרכזי בדיכוי המרד של הטמילים. הממשלה בסרי לנקה הכחישה מספר פעמים את ההאשמות שהיא אחראית להיעלמותם של הנעדרים. בראיון ל-BBC מוקדם יותר השנה הכחיש רג'פקסה האשמות על פשעי מלחמה, ואמר שהן "חסרות בסיס".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ