בית הדין הבינלאומי בהאג: על מיאנמר למנוע רצח עם נוסף של בני הרוהינגה

השופטים בבית הדין של האו"ם קבעו כי יש להבטיח את שלומם של בני המיעוט המוסלמי, שדוכאו בידי הצבא ב-2017, וכן לשמור על עדויות לפשעים המבוצעים נגדם. מאות אלפים מבני הרוהינגה נמלטו מאז לבנגלדש השכנה

רויטרס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שופטי בית הדין בהאג, היום
שופטי בית הדין בהאג, היוםצילום: Peter Dejong/אי־פי

בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג קבע היום (חמישי) כי על ממשלת מיאנמר לנקוט את כל הצעדים הדרושים כדי למנוע רצח עם נוסף של בני הרוהינגה. בין היתר ציין בית הדין של האו"ם כי יש למנוע מהצבא לפגוע בבני המיעוט המוסלמי, לפעול לשמירת עדויות על מקרים של פשעים המבוצעים נגדם וכן להבטיח את שלומם. עוד נקבע בפסיקה כי על מיאנמר להשלים את הצעדים האמורים בתוך ארבעה חודשים.

פסיקת בית הדין קובעת כי בני הרוהינגה "נמצאים בסיכון גבוה לרצח עם נוסף" וקוראת לממשלת מיאנמר לציית לאמנה הבינלאומית למניעת רצח עם משנת 1948. 17 חברי ההרכב שדן בסוגייה קיבלו החלטה פה אחד וציינו כי הפסיקות המתקבלות בהאג מחייבות בהתאם לחוק הבינלאומי.

הפסיקה התקבלה בעקבות עתירה שהגישה גמביה נגד מיאנמר, ברקע דיכוי יותר ממיליון בני הרוהינגה החיים במדינת ראקין שבצפונה. ועדת בדיקה של האו"ם האשימה שישה ממפקדי צבא מיאנמר באחריות לרצח עם. לצבא מיוחסים בין היתר הרג של יותר מאלף בני אדם, הצתת בתים ומעשי אונס המוניים של תושבי ראקין באוגוסט 2017, שהביאו יותר מ-700 אלף מהם להימלט לבנגלדש השכנה.

החלטת בית הדין עסקה רק בעתירתה של גמביה להגן על בני הרוהינגה מטבח נוסף. דיונים בעניין החלטה רחבה יותר לגבי פעולותיה של מינאמר ב-2017 נגד המיעוט המוסלמי - והאם הן נופלות תחת ההגדרה של רצח עם - עשויים לארוך שנים נוספות. השופטים דחו את עמדתה של מנהיגת מיאנמר בפועל, אונג סן סו צ'י, שטענה בחודש שעבר כי הטענות לרצח עם הן "מטעות מבחינה עובדתית" וכי הצבא לא טבח בתושבי ראקין, אלא הגיב להתקפות של מורדים רוהינגים נגדו.

מנהיגת מיאנמר אונג סן סו צ'י בדיון בבית הדין בהאג, בחודש שעברצילום: Peter Dejong/אי־פי

לדברי נשיא בית הדין, השופט עבדלקאווי יוסוף, ממשלת מיאנמר לא עשתה מספיק "כדי להבטיח את שובם של פליטים בני הרוהינגה החיים בבנגלדש, לקדם פיוס בין הקבוצות האתניות במדינת ראקין ולהבטיח את היציבות בה - וכן להביא לדין את האחראים מקרב הצבא להפרות החוק הבינלאומי ופגיעה בזכויות אדם". פראם-פריט סינג, מנהל-שותף של תחום המשפט הבינלאומי בארגון Human Rights Watch, כינה את הפסיקה "ציון דרך משמעותי בעצירת הזוועות נגד אחת הקבוצות הנרדפות ביותר בעולם". לדבריו, "על הממשלות המעורבות בנושא ועל מוסדות האו"ם להתערב על מנת להבטיח כי מיאנמר מכבדת את הפסיקה בזמן שהדיונים בבית הדין נמשכים".

ועדת בדיקה של מיאנמר התעלמה מעדויות הפליטים

ועדת בדיקה שהקימה מיאנמר בשנה שעברה זכתה לביקורת חריפה מצד האו"ם על כך שחבריה נמנעו מלראיין פליטים רוהינגים. מאז 2017 עלה מספרם של בני המיעוט המוסלמי שנמלטו לבנגלדש ליותר ממיליון בני אדם. הממשלה האשימה את שכנתה בכך שלא אפשרה לנציגיה להגיע למחנות הפליטים ולהיפגש עמם.

בנוסף לכך, הדו"ח שפרסמה ממשלת מיאנמר אינו כולל שום התייחסות למעשי האונס ההמוניים ועוסק בהרחבה בחלק של פעולות ארגוני המורדים נגד הצבא. הדו"ח קבע עוד כי "פשעי מלחמה והפרות זכויות אדם אכן התרחשו" וכי יש "יסוד סביר" להנחה שבין האחראים להם היו חיילים. אולם, בהמשך צוין כי מתקפות נגד הרוהינגים במדינת ראקין היו "תוצאה של מעשי אינדיווידואלים שהונעו מפחד, שנאה וטינות היסטוריות ולא מתוך כוונה, תוכנית כוללת או פקודה רשמית".

מחנה פליטים של בני הרוהינגה בבנגלדש, באפריל אשתקדצילום: Mohammad Ponir Hossain/רוי

יסמין אולה, נשיאת ארגון זכויות האדם של הרוהינגה (Rohingya Human Rights Group), כינתה את דו"ח ועדת הבדיקה הממשלתית ניסיון טיוח. בשיחה עם גרדיאן הוסיפה אולה כי "העובדה שחלק קטן כל כך מהדו"ח עוסק באונס ובאלימות מינית, בעוד שעמודים רבים מוקדשים להקמת ארגון המורדים, מכאיבה לי אישית כאשה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ