התפרצות נגיף הקורונה

חוקרים: לא ברור אם ניתן לבלום את קצב ההתפשטות בתוך סין

הרשויות בסין דיווחו לראשונה על מקרה מוות ממחלת הריאות מחוץ לעיר ווהאן שם התפרץ הנגיף, בשנגחאי. עד כה נדבקו בנגיף יותר מ-2,000 בני אדם ו-56 מתו. מקרה הידבקות ראשון דווח בקנדה

גרדיאן
רויטרס
הארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צוותים למניעת מגפות מחטאים רחובות בעיר רויצ'אנג במחוז ג'יאנגשי, אתמול
צוותים למניעת מגפות מחטאים רחובות בעיר רויצ'אנג במחוז ג'יאנגשי, אתמולצילום: STRINGER/רויטרס
גרדיאן
רויטרס
הארץ

שני מחקרים נפרדים שניתחו את קצב התפשטות נגיף הריאות הסיני מצאו כי כל חולה מדביק בין שניים לשלושה בני אדם נוספים ומומחים מזהירים כי ייתכן שלא ניתן לבלום את התפשטותו בתחומי סין. הלילה (ראשון) דיווחו הרשויות בסין כי כ-2,000 בני אדם נדבקו בנגיף וכי מספר המתים עלה ל-56. עוד דווח לראשונה על מקרה מוות בשנגחאי, לראשונה מחוץ לעיר ווהאן שם החלה ההתפרצות, וכן על אדם בקנדה שנדבק במחלה ועל חולה שלישי בארה"ב. 

לשם השוואה, שיעור ההידבקות במגפת הסארס היה בין שניים לארבעה בני אדם. הנגיף החדש משתייך למשפחת נגיפי קורונה, בדומה לסארס וכן למחלת ה-MERS. במגפת האבולה עמד שיעור ההידבקות על בין 1.5 ל-2.5 בני אדם - ובמחלת החצבת השיעור הוא בין 12 ל-18 בני אדם. לפי ארגון הבריאות העולמי, שיעור התמותה מהנגיף החדש הוא כ-4%, פחות מחצי מזה של נגיף הסארס (11%).

לפי החוקרים שבחנו את הנתונים על היקף מקרי ההידבקות בנגיף, על מנת להבטיח שליטה בהתפשטותו יש לנקוט צעדים שיפחיתו את קצב ההתפשטות ב-60%. "לפי שעה לא ברור אם ניתן לבלום את התפשטות הנגיף בתוך סין", אמר ניל פרגוסון, מומחה למחלות מידבקות באימפריאל קולג' בלונדון שהיה שותף לאחד המחקרים. צוותו של פרגוסון העריך כי עד ל-18 בינואר נדבקו בנגיף 4,000 איש בעיר ווהאן לבדה - שבה חיים 11 מיליון תושבים.

מחקר אחר, שנערך באוניברסיטת לנקסטר בבריטניה, העריך כי אם לא יינקטו צעדים יעילים לבלימת התפשטות הנגיף - מספר מקרי ההידבקות בווהאן לבדה יעמוד ב-4 בפברואר על 190 אלף בני אדם. החוקרים הוסיפו כי "הנגיף יתפשט לערים נוספות בסין ושיעור מקרי ההידבקות מחוץ לה יעלה".

שר הבריאות הסיני, מא שיאווי, אמר היום במסיבת עיתונאים כי נראה שקצב התפשטות הנגיף מאיץ וכי טרם התבררו לחלוטין הסיכונים הכרוכים בהתפתחותו ובמוטציות שהוא עובר. לדבריו, תקופת הדגירה של הנגיף היא בין יום אחד לשבועיים. בסין לבדה דווח עד כה על 1,975 מקרי הידבקות.

תחנת האוטובוסים הבין-עירוניים שיהוי בבייג'ין, היום
תחנת האוטובוסים הבין-עירוניים שיהוי בבייג'ין, היוםצילום: THOMAS PETER/רויטרס

לדברי ממשלת סין מרבית מקרי המוות מהנגיף הם של אנשים שבריאותם היתה חלשה גם כך בשל מצבים בריאותיים קודמים. ביטאון המפלגה הקומוניסטית בסין "יומון העם" דיווח הבוקר כי הרשויות החלו לפתח חיסון לנגיף. עוד דווח כי 1600 אנשי רפואה, מהם 450 חיילים בחיל הרפואה הסיני, נשלחו לווהאן כדי לסייע במאמצים לרסן את התפשטות הנגיף. 

לפי הדיווח, מרבית החברים במשלחת הצבאית הם בעלי ניסיון קודם בתחום מהתפרצויות נגיפי סארס ואבולה. הרשויות במדינה הודיעו על הגבלת מכירת בשר של חיות בר, בניסיון לבלום את התפשטות הנגיף. בנוסף לכך, הרשויות בבייג'ין הודיעו על דחיית מועד החזרה ללימודים בבתי הספר, הגנים והאוניברסיטאות בעיר שנמצאים בחופשת ראש השנה.

רחובות ריקים

במחוז חוביי, שווהאן היא בירתו, הוחלו הגבלות על התחבורה הציבורית על 13 ערים וכן על קווים בין עירוניים המחברים ביניהן. כ-36 מיליון תושבים בערים אלו נתונים תחת עוצר ברמות שונות. במחוז הינאן הופסקה גם כן תנועת האוטובוסים המחברים בין הערים. בעיר שאנטו במחוז גואנגדונג - במרחק כ-800 ק"מ מווהאן - הודיעו הרשויות בתחילה כי נשקלת הגבלת תנועת האוטובוסים, המוניות והמעבורות החל ממחר, אולם לפי שעה טרם הוחלט על כך.

תיעוד מרחובות ווהאן, היום

בשנגחאי, שם דווח לראשונה על מקרה מוות מהנגיף, נדבקו 39 בני אדם נוספים - אחד מהם מאושפז במצב אנוש. בבירה בייג'ין הופסקה תנועת האוטובוסים הבין-עירוניים ובעיר טיאנג'ין הסמוכה לה יחלו בהגבלת התחבורה הציבורית כבר מחר. גם במחוז שאנדונג, בן 100 מיליון התושבים, הושהתה תנועת האוטובוסים הבין-עירוניים.

כתב סוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי שביקר בווהאן היום מצא רחובות ריקים כמעט לחלוטין מאדם ותושבים בודדים שלא מיהרו להביע חששות. "אני מאמין ובוטח בממשל המקומי של ווהאן וביכולתו להתמודד עם המגפה הזו", אמר אדם שהזדהה רק בשם משפחתו, וואן.

בדיקת חום גוף לכתבים במסיבת עיתונאים בבייג'ין, היום
בדיקת חום גוף לכתבים במסיבת עיתונאים בבייג'ין, היוםצילום: THOMAS PETER/רויטרס

אשה שחיכתה בתור לבדיקה בבית חולים וסירבה להזדהות בשמה סיפרה כי נאמר לה שמשך ההמתנה לרופא הוא כחמש שעות. הרשויות בעיר החלו בימים האחרונים בבנייתם המזורזת של שני בתי חולים שדה, בדומה לאלו שהוקמו לאחר התפרצות מגפת הסארס ב-2002. אחד מבתי החולים צפוי להיות מוכן כבר בתחילת השבוע הבא.

חולה ראשון אותר בקנדה

בקנדה דווח היום על מקרה הידבקות ראשון במדינה בנגיף הסיני. לפי הרשויות באונטריו, החולה החדש הוא גבר בשנות ה-50 לחייו ששב לאחרונה מביקור בווהאן לטורונטו. עוד נמסר כי בני משפחתו של האיש החליטו על דעת עצמם לשהות בבידוד בביתם.

נוסעות בנמל התעופה פירסון בטורונטו, אתמול
נוסעות בנמל התעופה פירסון בטורונטו, אתמולצילום: CARLOS OSORIO/רויטרס

בארה"ב דווח היום על מקרה הידבקות שלישי בנגיף, תושב מחוז אורנג' בקליפורניה ששב לאחרונה מביקור בווהאן. משרד החוץ האמריקאי אף הודיע כי יפנה את אנשי הקונסוליה בווהאן בטיסה שתצא לסן פרנסיסקו ביום שלישי. לפי הודעת המשרד, בטיסה יישמרו מקומות בודדים בלבד לאזרחים אמריקאיים שאינם נמנים על הסגל הדיפלומטי. 

גם ממשלת צרפת ויצרנית הרכבים PSA שמחזיקה במפעל בווהאן הודיעו כי הן נערכות לפינויי עובדיהן מהעיר אל מחוז שכן לתקופת הסגר זמנית. שגרירות סרי לנקה בבייג'ין הודיעה אף היא כי היא שוקלת צעדים דומים לגבי אזרחיה השוהים בסין.

יפן דיווחה היום על מקרה הידבקות נוסף, הרביעי עד כה במדינה. ראש הממשלה שינזו אבה הצהיר כי ארצו תסייע לכל מי מאזרחיה השוהה בווהאן ומבקש להתפנות בחזרה לביתו.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ