מותו של הרופא הראשון שהזהיר מפני הקורונה מעורר זעם נגד הממשלה בסין

ד"ר לי וונליאנג ננזף על ידי הרשויות בווהאן לאחר שהזהיר את עמיתיו מפני נגיף מסתורי. מותו הוביל לפרץ של תרעומת ציבורית אפילו מטעם גופים המזוהים עם המפלגה הקומוניסטית

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרופא לי ונליאנג
הרופא לי ונליאנגצילום: /אי־פי

מותו של הרופא הראשון שהזהיר את עמיתיו מפני התפרצות נגיף הקורונה וננזף בשל כך על ידי הממשל מעורר זעם בסין. לי וונליאנג, רופא עיניים מהעיר ווהאן בה התפרץ הנגיף לראשונה, מת בשעות הבוקר המוקדמות ביום שישי (שעון מקומי) לאחר שנדבק בנגיף בעצמו, כך על פי הודעת בית החולים בווהאן, בו עבד.

לי בן ה-34 הזהיר את עמיתיו מבית הספר לרפואה על הנגיף המסתורי בסוף דצמבר, כשבבית החולים שבו עבד החלו להצטבר מקרים של נגיף אלים ובלתי מזוהה. זמן קצר לאחר מכן, ב-3 בינואר, הוא עוכב על ידי המשטרה בווהאן עקב "הפצת שמועות שקריות". לפני ששוחרר הוא אולץ לחתום על מסמך בו הוא מודה שעבר על החוק והפר את הסדר הציבורי.

"הם חייבים לך התנצלות, אנחנו חייבים להוקיר לך תודה, ד"ר לי", נכתב בפוסט ברשת החברתית הסינית ווייבו. "אנשים טובים לא זוכים לחיים ארוכים, אבל הרשעים חיים אלף שנה", נכתב בפוסט אחר המתאבל על מותו של הרופא. בתמונה שנפוצה ברשתות החברתיות בסין נראה מסר שצויר בשלג על גדות נהר בבייג'ין: "להתראות לי וונליאנג".

לי היה אחד משמונה בני אדם שעוכבו לחקירה בשל מה שכונה "הפצת שמועות שקריות" בסוף דצמבר. גורלם של השבעה האחרים, שהיו ככל הנראה גם רופאים, לא ברור. בפוסט האחרון שכתב לי עצמו בווייבו, ב-1 בפברואר, הוא בישר לעוקביו שנדבק בנגיף. "התוצאות חזרו חיוביות היום. זה מבוסס. יש אישור".

דרישה לשקיפות

מותו ליבה את הזעם שחשים רבים מאזרחי סין על ניסיונות ההשתקה וההכחשה של הממשל הסיני בכל הנוגע להתפרצות הנגיף בתחילה. הרשתות החברתיות התמלאו בפוסטים מתאבלים וכועסים. מותו של לי הפך להיות הנושא המדובר ביותר בווייבו ובשירות ההודעות WeChat, ואפילו פוסטים של כלי תקשורת מטעם הממשלה הסינית הביעו כעס גלוי על הרשויות בווהאן שצינזרו את אזהרתו של לי.

הזעם הציבורי הצליח למשוך את תשומת לבה של ההנהגה בבייג'ין. שתי סוכנויות ממשלתיות חזקות במדינה – גוף הביקורת הפנימי על המפלגה הקומוניסטית והסוכנות הממשלתית למלחמה בשחיתות – הודיעו כי פתחו בחקירת מותו של לי. בהודעה משותפת לשתי הסוכנויות נכתב כי סוכנים מטעמם ישלחו לווהאן כדי "לחקור את הבעיות שדווחו על ידי הציבור הנוגעות למותו של ד"ר לי וונגליאנג".

כדי למנוע מהזעם ברשתות החברתיות לזלוג לרחובות המדינה, הרשויות מחקו במהרה פוסטים ופרסומים הקוראים לפעולה נגד הממשל. באחד הפוסטים, שפורסם בווייבו אך נמחק, נכתב: "אני מקווה שיום אחד נוכל לעמוד ברחוב ולהחזיק את תמונתו של לי וונליאנג". אחרים פירסמו את התמונות האחרונות של לי, חלקן ממיטת בית החולים ולצד המסמך עליו הוכרח לחתום בתחנת המשטרה.

הקריאות להגברת חופש הביטוי צונזרו במהרה גם הן על ידי משטרת סין. פרסומים שכללו את המשפט "אנחנו רוצים חופש ביטוי" צברו צפיות רבות לפני שהורדו, וכך גם קרה למשפטים כמו "הרשויות בווהאן חייבות ללי וונליאנג התנצלות". הפרסומים הגיעו מטעמם של אזרחי סין וגם מטעם חברות סיניות, גם כאלו המזוהות עם המשטר. "ד"ר לי גילה לנו איזה עתיד צפוי לנו אם נאבד את היכולת להביע את דעתנו", נכתב בפוסט של עיתון כלכלי סיני המזוהה עם המפלגה הקומוניסטית, "בעיני האזרחים, ד"ר לי היה גיבור שאמר את האמת באומץ".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ