הבכיר הצפון קוריאני ערק עם משפחתו לדרום. עכשיו הוא מתמודד בבחירות לפרלמנט בסיאול

לאחר שערק ב-2016 אמר ת'ה יונג-הו, סגן השגריר לשעבר בלונדון, שלא יכול היה לשאת את המחשבה שילדיו יחיו "חיים אומללים". בצפון הוא מכונה "בוגד", בדרום אומרים שהוא "יוכל להציג חזון לשלום"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ת'ה יונג-הו במסיבת עיתונאים בסיאול, היום. "סיכן את חייו עבור החופש"
ת'ה יונג-הו במסיבת עיתונאים בסיאול, היום. "סיכן את חייו עבור החופש" צילום: AFP

הדיפלומט השני הבכיר ביותר שערק אי פעם מצפון קוריאה לדרום הודיע היום (שלישי) כי הוא ירוץ בבחירות הקרובות לאספה הלאומית בסיאול, כדי "להעניק תקווה" לעשרות אלפי האנשים שנמלטו מהמדינה הצפונית. ת'ה יונג-הו, שעבד בעבר בשגרירות צפון קוריאה בלונדון, יתמודד בחודש אפריל על מקום מטעם מפלגה שמרנית באופוזיציה. 

ת'ה נמלט מהמשטר הטוטליטרי עם אשתו ושני בניו באוגוסט 2016, בעת שעבד כסגן שגריר בלונדון. מאז, הוא הפך למבקר הבולט ביותר של המשטר הצפון קוריאני, שם הוא מכונה כיום "בוגד". זמן קצר לאחר שערק לסיאול, אמר ת'ה כי הוא לא יכל לשאת את המחשבה שילדיו יחיו "חיים אומללים", וכי הוא איבד אמון במנהיג קים ז'ונג-און. 

"יונג-הו סיכן את חייו עבור החופש", אמר קים היונג-הו, גורם רשמי ב"מפלגת החירות של קוריאה", שבה מועמד ת'ה. "כאדם שמבין את הכאב של 10 מיליון משפחות מופרדות, וכאחד מתוך 25 מיליון צפון קוריאנים, ת'ה יוכל להציג חזון לשלום", אמר קים שהוסיף: "האומץ וההחלטה שלו יביאו תקווה לפליטים צפון קוריאנים ולאנשים אחרים שמעוניינים באיחוד אמיתי". 

מנהיג צפון קוריאה קים ז'ונג און, באפריל. מאז 1953 ערקו יותר מ-30 אלף צפון קוריאנים לדרוםצילום: Shamil Zhumatov/רויטרס

אם ייבחר, ת'ה, בן 57, יהפוך לעריק הצפון קוריאני השני שזוכה במושב בפרלמנט בדרום קוריאה. הראשון, צ'ו מיונג-צ'ול, נמלט לדרום ב-1994 והיה חבר ב"במפלגת החירות של קוריאה" בין השנים 2016-2012. במשטר בפיונגיאנג כינו את צ'ו "חלאה אנושית" והאשימו אותו בשימוש אסור בכספי הממשל ובפשעים נוספים. 

יותר מ-30 אלף צפון קוריאנים ערקו לדרום מאז שהסתיימה המלחמה בין שתי הקוריאות ב-1953. רובם נמלטו מהעוני שבאזורי הכפר של המדינה. האדם הבכיר ביותר מצפון קוריאה שערק ממנה הוא האנג ג'ינג-יופ, שהיה גורם בכיר במפלגת הפועלים השולטת בצפון. בעברו הוא הדריך את קים ז'ונג-איל, מנהיגה לשעבר של צפון קוריאה ואביו של המנהיג הנוכחי. האנג מת ב-2010.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ