שני הנסיכים תכננו למנוע את הכתרת בן סלמאן. יורש העצר הסעודי היה צעד לפניהם

מקורות בסעודיה אמרו לעיתון הבריטי "גרדיאן" כי מעצרם הדרמטי של אחיו של המלך ושל יורש העצר שהודח ב-2017 הגיע לאחר שהשניים דנו כיצד לדחוק את בן סלמאן מהמועצה שתבחר את המלך הבא

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המלך סלמאן קורא מסמך בארמון המלכותי בריאד, אתמול. תמונה שפורסמה כדי להפריך שמועות על מצבו הבריאותי
המלך סלמאן קורא מסמך בארמון המלכותי בריאד, אתמול. תמונה שפורסמה כדי להפריך שמועות על מצבו הבריאותיצילום: SAUDI ROYAL COURT/רויטרס

שני הנסיכים הבכירים דנו בשימוש בגוף פרוצדורלי כדי למנוע מיורש העצר, מוחמד בן סלמאן, לרשת את הכתר הסעודי אם אביו המלך ימות או לא יהיה כשיר לכהן בתפקיד. זמן קצר לאחר מכן הם נעצרו על ידי כוחות הביטחון.

שלושה מקורות אישרו בפני העיתון הבריטי "גרדיאן" שמעצרם הדרמטי של הנסיך אחמד בן עבד אל-עזיז, אחיו של מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז, ושל מוחמד בן נאיף בן עבד אל-עזיז, יורש העצר לשעבר, בוצע לאחר שפרטי השיחות ביניהם הועברו לבית משפט מלכותי. האיש שהורה על מעצר השניים הוא יורש העצר הנוכחי בן סלמאן בן ה-34, שאותו הם ניסו לכאורה לדחוק מ"מועצת הנאמנות", מעין פורום משפחתי שהוקם ב-2007 ושבידיו הסמכות לבחור את יורש העצר ולמנות את המלך הבא.

הנסיך אחמד היה ב–2017 אחד משלושת חברי המועצה שהתנגדו להחלטתו של המלך סלמאן למנות את בנו מוחמד ליורש עצר במקומו של מוחמד בן נאיף. בן סלמאן נבחר אז כשקיבל 31 קולות מתוך 34 והדיח את בן נאיף. מאז, למעשה, הוא משמש כמנהיג דה פקטו של סעודיה ופעל לחזק את אחיזתו בשלטון.

שני הנסיכים הבכירים נחשבים למבקרים בולטים של יורש העצר הסעודי, ועל פי הערכה אחת הם יעמדו למשפט בגין אישומי בגידה. שני מקורות סיפרו ל"גרדיאן" שהם מואשמים בניסיון לקדם את הנסיך אחמד לתפקיד יו"ר "מועצת הנאמנות", עמדה שכרגע איננה מאוישת. צעד זה יעניק לו השפעה גדולה בדיונים העתידיים שייערכו בנוגע למינוי מנהיגיה החדשים של הממלכה.

בן סלמאן בג'דה, בספטמבר. טיהורים שסוללים את דרכו לכתרצילום: Mandel Ngan/Pool via REUTERS/File Photo
המלך סלמאן לוחץ את ידו של גורם רשמי בארמון המלכותי בריאד, אתמולצילום: SAUDI ROYAL COURT/רויטרס

תוכניתם של השניים לא הבשילה לכדי פעולה מעשית, אך מעצרם וחשיפת פרטי השיחות ביניהם הובילו לחרושת שמועות בנוגע למצבו הבריאותי של מלך סעודיה סלמאן.

אלא שיומיים לאחר מעצרם של שני הנסיכים הבכירים, פרסם בית המלוכה בריאד תמונות של המלך סלמאן. בתמונות נראה המלך בן ה-84 מקבל כמה שגרירים וקורא מסמכים. התמונות הפריכו את הטענות שלפיהן מעצרם של הנסיכים בישרו על שינוי קרוב בתפקיד השליט.

יורש העצר בן סלמאן שולט בכל זרועות השלטון בסעודיה - מתחום הגנת המדינה ועד לכלכלה. לפי גורמים רשמיים, אביו המלך חתם בעצמו על צווי המעצר של הנסיכים, במהלך חריג נגד שניים מהדמויות הבכירות ביותר בממלכה.

טיהורים קודמים של אנשי עסקים ויריבים לכתר כבר פינו את דרכו של יורש העצר, והנסיכים שנעצרו נתפשו כמכשולים האחרונים שנותרו להכתרתו הכמעט בלתי נמנעת למלך סעודיה. 

הנסיך אחמד, אחיו של המלך סלמאן, חזר לחיות בסעודיה לאחר שנים ארוכות בלונדון לאחר פרשת מותו של העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י, שנרצח בקונסוליה הסעודית באיסנטבול, לכאורה בהוראתו הישירה של יורש העצר. חזרתו לסעודיה של אחיו של המלך נראתה כצעד מייצב, שמשדר ביטחון בשלטון בסעודיה.

בכלי התקשורת ברחבי העולם דיווחו בשנים האחרונות כי נסיכים רבים הושמו במעצר בית מחשש כי הם מתכננים הפיכה נגד המלך ויורש העצר. "מוחמד בן סלמאן מרגיש שהוא יכול לעשות מה שירצה – הוא כבר הדיח, כלא ורצח כל כך הרבה מתנגדי משטר ודמויות שאיימו על כיסאו ללא כל השלכות", אמרה בקרה ווסר, אנליסטית ממכון מחקר אמריקאי החוקרת את הנושא. "הצעד האחרון הוא רק תזכורת לכך שאיש – גם בני מלוכה – אינו בטוח".

לכתבה המלאה של מרטין צ'ולוב בגרדיאן

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ