אסיה היתה מוקד התפרצות הקורונה, עכשיו היא נאבקת למנוע מהנגיף לשוב אליה

סין, יפן ודרום קוריאה היו הראשונות להתמודד עם הנגיף, שהתפשט בחודשיים האחרונים אל אירופה, אמריקה והמזרח התיכון. עתה הן מרחיבות את הבדיקות במעברי הגבול ואף מעניקות סיוע למדינות אחרות באספקת ציוד רפואי

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים בנמל התעופה הבינלאומי בבייג'ין, ביום חמישי
שוטרים בנמל התעופה הבינלאומי בבייג'ין, ביום חמישי. סין השיבה את אזרחיה מאיראןצילום: Ng Han Guan/אי־פי

קצב התפשטות נגיף הקורונה באסיה הואט בימים האחרונים, אחרי התפרצות הנגיף בסין בסוף דצמבר - ולאחר מכן במוקדים גדולים כמו העיר טגו בדרום קוריאה והספינה "דיאמונד פרינסס" ביפן. עתה, כשהנגיף החל להופיע במקומות אחרים ברחבי העולם, בייג'ין, טוקיו, סיאול - ועמן מדינות נוספות באסיה - נוקטות כל צעד אפשרי כדי למנוע מהקורונה להרים את ראשה שוב ביבשת.

השבוע הודיעו סין, יפן וסיאול כי ירחיבו את הבדיקות בגבולותיהן על מנת לאתר חולים, כשם שמדינות אחרות בעולם סגרו את שעריהן והגבילו את תנועתם של אזרחי סין כשהחל הנגיף להתפשט בעולם. בין היתר, אזרחים זרים יבודדו עם חציית הגבול ויינקטו צעדי ענישה כלפי מי שינסו לחמוק מבדיקה ויתגלה כי הם סובלים מחום.

סרטון של אתר בלומברג על השיטות שנקטו מדינות באסיה לבלימת נגיף הקורונה

סין, שסבלה ממחסור בציוד מיגון לצוותים רפואיים עד לפני שבועות ספורים, תורמת כעת אספקה לאיטליה, לאיראן, לדרום קוריאה ולמדינות אחרות. מדינות רבות באסיה עדיין נמצאות בסכנה. המגפה עשויה בהחלט להתפרץ מחדש כשיוסרו ההגבלות שהוטלו על האוכלוסייה כדי לעצור אותה. אולם הבהלה שבה נתקף האזור שככה, ועברה למזרח התיכון, לאירופה וליבשת אמריקה, שם מתפשט כעת הנגיף במהירות גדולה.

עד כה מתו יותר מ-3,000 בני אדם בסין מהנגיף וכ-81 אלף איש אובחנו כחולים. אתמול דיווחה בייג'ין כי שמונה חולים בלבד התגלו ביממה אחת. שלושה מהם הגיעו מחוץ למדינה: מאיטליה, מארה"ב ומבריטניה. מדובר בירידה חדה לעומת החודש שעבר, שבו התגלו בכל יום אלפי חולים בנגיף. בשבועות האחרונים התגלו בסין קרוב ל-90 מקרים "מיובאים". דובר נציבות הבריאות הלאומית בסין, מי פנג, אמר השבוע ששיא ההתפרצות במדינה חלף, אך הוסיף כי "ההתפתחות המהירה של המגפה בעולם מעוררת אי ודאות".

סיאול תחמיר הבידוק בגבולות

דרום קוריאה התרעמה בשבוע שעבר על מדינות אחרות שממהרות לסגור את שעריהן בפני אזרחיה. בהתבטאות בוטה וחריגה גינתה שרת החוץ, קאנג קיונג־וואה, צעדים כאלו כתגובה לא מחוכמת של מדינות שאינן מסוגלת לבודד חולים כהלכה. עם הירידה במספר ההידבקויות החדשות החמירה דרום קוריאה את אמצעי הבידוק בגבולותיה במטרה למנוע מהנגיף לשוב למדינה עם מבקרים מחו"ל.

שלט עם הנחיות למניעת הידבקות בנגיף בתחנת רכבת בסיאול, בשבתצילום: Ahn Young-joon/אי־פי

סיאול דיווחה עד כה על יותר מ-8,000 חולים ועל 72 מקרי מוות מהנגיף, והיא המוקד הרביעי בגודלו ברחבי העולם אחרי סין, איטליה ואיראן. ביום ראשון יחלו הרשויות במדינה לערוך בדיקות במעברי הגבול לנוסעים המגיעים מצרפת, מגרמניה, מספרד, מבריטניה, מהולנד וכן ממי ששהו בשבועיים האחרונים בדובאי ובמוסקבה. בנוסף למדידת חום גופם ומילוי שאלון רפואי, יידרשו המגיעים ממדינות אלו להתקין במכשירי הטלפון שלהם אפליקציה ייעודית לדיווח יומיומי לרשויות על מצבם הבריאותי.

עד כה הופעלה המערכת אצל מבקרים מסין היבשתית, מהונג קונג, ממקאו, מיפן, מאיטליה ומאיראן. סיאול אינה מאפשרת כלל את כניסתם של מי שמגיעים ממחוז חוביי בסין, שם התפרץ לראשונה הנגיף ובתחומיו נרשמו מספרי החולים והמתים הגבוהים ביותר בעולם.

במרבית המקרים, נגיף הקורונה גורם רק לתסמינים קלים או בינוניים, כגון חום ושיעול. אוכלוסיות שונות, בעיקר קשישים ומי שסובלים ממחלות רקע, מפתחים מחלות קשות דוגמת דלקת ריאות. לפי ארגון הבריאות העולמי, הרוב הגדול של החולים מחלימים - ומי שחלו ומצבם מוגדר קל מחלימים בתוך כשבועיים. לאחרים נדרשים שלושה עד שישה שבועות על מנת להחלים.

דרגנוע ריק בנמל התעופה של בייג'ין, ביום חמישיצילום: Ng Han Guan/אי־פי

בייג'ין, שבה התגלו השבוע 18 מקרים "מיובאים", הכריזה שתחייב את כל המגיעים מחוץ למדינה לשהות בבידוד במשך שבועיים. קודם לכן הושמו בבידוד רק מבקרים מארצות שבהן נרשמה התפרצות רצינית של המחלה. שנגחאי, שבה התגלו שמונה מקרים "מיובאים", הודיעה ביום חמישי שתחייב את הבאים מאיטליה, מצרפת, מגרמניה, מספרד, מאיראן, מדרום קוריאה, מיפן ומארה"ב לשהות בבידוד.

כשסין ביטלה בסוף ינואר את הטיסות והרכבות מהעיר ווהאן - בירת מחוז חוביי - מדינות רבות פינו את אזרחיהן בטיסות מיוחדות. עתה פועלת בייג'ין באופן דומה ומוציאה את אזרחיה מאיראן, שמתמודדת עם התפרצות נרחבת של הנגיף. כך הגיעו בשבוע האחרון 164 סינים בטיסת שכר לעיר צ'נגדו. בעקבות הגעתם של 311 סינים בשתי טיסות לעיר לנז'ו שבמחוז גנסו בשבוע שעבר נרשמה עלייה חדה בחולים בקורונה באזור, והרשויות בגנסו דיווחו על 36 מקרים שיובאו מאיראן.

דובר משרד החוץ של סין, גנג שואנג, מסר כי בייג'ין "תנקוט את כל האמצעים הנחוצים להבטיח את שלומם, את זכויותיהם ואת האינטרסים של אזרחי סין מעבר לים". סין שלחה צוותים רפואיים לאיראן, לעיראק ולאיטליה, והודיעה כי תתרום 20 מיליון דולר לארגון הבריאות העולמי לצורך מימון המאבק בנגיף. ביום חמישי בערב הגיע לרומא צוות רפואי בן תשעה בני אדם מסין, ועמם תשעה משטחי הובלה ועליהם מכשירי הנשמה.

נוסעים בנמל התעופה של בייג'ין, ביום חמישיצילום: Ng Han Guan/אי־פי

סין, שקיבלה במורת רוח את החלטתה של ארה"ב למנוע באופן גורף כניסה של נוסעים מסין שאינם אזרחים אמריקאים, בחרה לחייב את הבאים בשעריה לשהות בבידוד ולא למנוע כליל את כניסתם למדינה. הנשיא דונלד טראמפ הרחיב את האיסור לכמה מדינות באירופה וספג בשל כך ביקורת חריפה מהאיחוד האירופי.

ביפן אובחנו עד כה יותר מ-720 חולים בנגיף הקורונה ו-21 מהם מתו. הצעדים שנקטה טוקיו לבלימת המגפה נגעו בעצב חשוף בדרום קוריאה, שנוטרת ליפן טינה על סיפוח חצי האי הקוריאני במחצית הראשונה של המאה העשרים. אחרי שיפן החלה לחייב מבקרים מדרום קוריאה ומסין לשהות בבידוד 14 יום, ביטלה דרום קוריאה את הפטור שהעניקה לאזרחי יפן מהצורך באשרות כניסה למדינה, והחלה לערוך ליפנים סריקות מיוחדות במעברי הגבול.

לקריאת הכתבה המלאה באתר אי-פי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ