צפון קוריאה טוענת שאיש מאזרחיה לא חלה בקורונה. בעולם מגיבים בספקנות

צפון קוריאה נקטה בצעדים נגד התפשטות הקורונה זמן רב לפני שמדינות אחרות החלו בכך, ובכל זאת, בעולם מפקפקים בהצהרות על כך שבמדינה אין חולים. רבים טוענים שמדובר בעוד תרגיל הסחה שנועד לשמור על הסדר

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמדה למדידת חום בכניסה לבית חולים בפיונגיאנג, ביום רביעי
עמדה למדידת חום בכניסה לבית חולים בפיונגיאנג, ביום רביעיצילום: AFP

שין דונג יון, חוקר מהמכון הצפון קוריאני לחקר נגיפים, הובהל בתחילת פברואר לגבול שבין צפון קוריאה וסין. הוא ביצע שם בדיקות ל-300 בני אדם בזה אחר זה, מבלי שבא אוכל אל פיו, כדי ש"המדינה תהיה מוגנת מפלישת נגיף הקורונה החדש".

שורת סיפורים כאלו, שפורסמו לאחרונה בעיתון הממלכתי "רודונג סינמון", מדגישה תופעה מוזרה - בעוד שמדינות אחרות מדווחות על זינוק מתמשך במספר החולים והמתים שנפגעו מהנגיף, הממשל בצפון קוריאה טוען שלא התגלה אף חולה במדינה.

צפון קוריאה נקטה צעדים דרסטיים נגד התפשטות הנגיף זמן רב לפני שמדינות אחרות החלו בכך. גבולות המדינה נסגרו כבר בינואר, וכך גם נקטעה הפעילות העסקית עם סין השכנה, המהווה 90% מסחר החוץ. הממשל נקט ביד קשה נגד המבריחים האחראיים לשגשוגם של השווקים הלא רשמיים, והורה לכל הדיפלומטים הזרים בפיונגיאנג להישאר בבידוד במשך חודש. יכולתה הייחודית של המדינה הטוטליטרית לשלוט בתנועות אזרחיה תרמה ליכולתה לרסן את התפשטות המגפה.

חיטוי משרד בבית חולים בפיונגיאנג, ביום רביעיצילום: AFP

ואולם עשרות שנות הנתק מהעולם והסנקציות הכבדות שהוטלו על צפון קוריאה פגעו פגיעה קשה במערכת הבריאות שלה. רבים חששו שלא יימצאו בה את התשתיות והאספקה הנחוצות להילחם בהתפרצות הנגיף. זאת, לצד קריאות של רבים שטוענים שלמרות ההכחשות, הנגיף התפרץ במדינה כבר לפני זמן רב.

"ההשפעה שתהיה לגל של נדבקים על מערכת הבריאות שם ברורה", אומר ד"ר קי פארק, מרצה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד שסייע לרופאים קוריאנים בפעילות לשיפור מערכת הבריאות המקומית, "המערכת תשותק מיד".

משקיפים מתייחסים בספקנות להצהרותיה של צפון קוריאה לפיהן אין חולי קורונה בתחומה. ואולם, אומר פארק, ייתכן שהמחלה לא התגלתה משום שאין ברשותה של המדינה אמצעים לאבחן אותה. "אולי קיימים שם חולים, אבל הם אינם יודעים איך לזהות את המחלה", אמר, "וכך הם יכולים לטעון שלא התגלה אף מקרה".

עמדה למדידת חום בכניסה לבית חולים בפיונגיאנג, ביום רביעיצילום: AFP

אחרים טוענים שהממשל במדינה מסתיר את ההתפרצות בניסיון לשמור על הסדר. "הטענות לפיהן אין חולי קורונה בצפון קוריאה הן שקרים גסים", אומר סאו ג'אה-פיונג, מזכ"ל התאחדות העריקים מצפון קוריאה שבסיסה בסיאול. הוא עצמו שמע מאיש קשר בצפון קוריאה על משפחה בת שלוש נפשות ועל זוג קשישים שמתו באמצע מארס מהנגיף בעיר החוף צ'ונגג'ין שבמזרח המדינה. "הדבר האחרון שצפון קוריאה רוצה בו היא כאוס חברתי שעלול לפרוץ כשהציבור יקלוט שאנשים מתים ממגפה חשוכת מרפא", הוסיף.

10 אלף אזרחים בבידוד

מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און מודע לסכנה הנשקפת לאזרחי מדינתו מהנגיף נוכח מצבה העגום של מערכת הבריאות. מקורות המעורים בפרטים מספרים שבסביבות 13 בפברואר, כשהממשל האמריקאי הכריז שיאפשר לשלוח משלוחי אספקה הומניטרית למדינות שבהן התפרץ הנגיף, צפון קוריאה פנתה בבקשה נדירה לעזרה דחופה מארגוני סיוע, בין היתר באספקת ערכות בדיקה.

בשבועות האחרונים פרסמו כלי התקשורת הממלכתיים של צפון קוריאה דיווחים מבהילים על התפרצות הקורונה בעולם. דווח שם על כדור שלג שיוצא מכלל שליטה בדרום קוריאה, גופות נערמות באיטליה ועל "אזרחים אחוזי פניקה" אשר אוגרים "כלי נשק ותחמושת" בארה"ב.

מפעל לייצור סבונים בפיונגיאנג, בחודש שעברצילום: Cha Song Ho/אי־פי

לצד הדיווחים הללו פורסמו תצלומים של צוותי בריאות מקומיים בחליפות מגן מרססים חומר חיטוי באוטובוסים, בחשמליות, במגרשי משחקים ובחדרי כושר במלונות בפיונגיאנג, הבירה הייצוגית. לצידם מופיעות תמונות ממפעלי טקסטיל שעברו לייצור מסיכות מגן. כמו כן קיימת יוזמה לאומית לשלוח ביצים, בשר ודגים למצויים בבידוד.

צפון קוריאה הודתה ש-10 אלף מאזרחיה שוהים בבידוד. בתחילת מארס נכתב בעיתון הממלכתי כי בכירים בגופים בינלאומיים למלחמה במגפות "נדהמו" מהאופן שבו צפון קוריאה פעלה. ואולם בסרטוני וידאו שצולמו בעיר הייסאן שבגבול סין בפברואר ובתחילת מארס מסתמנת תמונה הרבה פחות מרשימה של הצלחת צפון קוריאה בריסון המגפה.

בסרטון שהוברח לכומר קים סאונג און, פעיל זכויות אדם בדרום קוריאה, נראית מדרכה מכוסה בבוץ קפוא למחצה ועליה חץ מעץ אדום ועליו המילים "תחנת חיטוי". פקיד בחליפת פלסטיק ירוקה ועל גבו מיכל נוזל חיטוי ניצב לידה ללא מעש. מטנדר כסוף שטס במהירות ברחובות בוקעת הודעה לתושבים בנוגע לצורך לעטות מסיכות מגן. בסרטון אחר נראה שלט ועליו המילים "הסגר" על כניסה של בית דירות, שבו שוכנו תושבים אשר פיתחו תסמינים שעשויים להעיד על הידבקות בקורונה.

אחד מאנשי הקשר של קים לא הצליח לחזור לביתו במשך חודש אחרי שביקר בעיר אחרת, שכן שהממשלה שולטת בתנועות האזרחים בתוך המדינה. הגבלות שכאלה היו נחוצות בגלל הצפיפות הגדולה השוררת ברשת התחבורה הציבורית במדינה.

בחודש שעבר דיווח Daily NK, אתר אינטרנט הפועל מסיאול ומשתמש בשירותיהם של מודיעים מצפון קוריאה, על מותם של 200 חיילים ו-23 אזרחים שחלו על פי החשד בקורונה. ואולם קאנג מי ג'ין, עריקה העובדת כעת כעיתונאית בסיאול, אמרה שאף אחד מאנשי הקשר שלה בצפון לא הצליח למצוא מקרים שבהם המדינה מייחסת באופן רשמי את מותם של חולים לנגיף.

החודש החלו לטפטף משלוחי סיוע למדינה. רוסיה תרמה 1,500 ערכות בדיקה. סין תרמה כפי הנראה כלי אבחון. האו"ם החל להשהות את האיסור שהוטל על ארגוני סיוע דוגמת הצלב האדום לשלוח ציוד וערכות בדיקה, מכונות הנשמה וציוד הגנה. "קיים מחסור עולמי באספקה רפואית והמלאי פזור באתרים שונים. אנחנו עדיין עובדים על השגת הפריטים", אומרת אלי ואן בארן, דוברת מטעם הצלב האדום.

לכתבה של צ'ו סנג-הון ניו יורק טיימס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ