אחרי 404 יום בכלא: האיש מספר 3 בכנסייה הקתולית זוכה מעבירות מין בילדים

ג'ורג' פל, שר האוצר לשעבר של הוותיקאן, נידון לשש שנות מאסר בגין תקיפות מיניות ומעשים מגונים בשני נערי מקהלה במלבורן בעת שכיהן כארכיבישוף בעיר. העליון באוסטרליה קיבל את ערעורו והורה לשחרורו: "אשמתו לא הוכחה מעל לכל ספק סביר"

רויטרס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ורג' פל בבית המשפט במלבורן, בשנה שעברה
ג'ורג' פל בבית המשפט במלבורן, בשנה שעברהצילום: Andy Brownbill/אי־פי

בית המשפט העליון של אוסטרליה קיבל את ערעורו של שר האוצר לשעבר של הוותיקאן, ג'ורג' פל, וזיכה אותו היום (שלישי) מתקיפה מינית של שני נערי מקהלה בשנות התשעים. הקרדינל בן ה-78, שנידון לשש שנות מאסר ב-2019, שוחרר לאחר 404 ימים בכלא במלבורן.

פל היה האישיות הבכירה ביותר בכנסייה הקתולית שהורשע בהתעללות מינית בילדים ומשפטו גרם לטלטלה גדולה בוותיקאן ובכלל בעולם הנוצרי. שבעת השופטים בעליון פסקו פה אחד שחבר המושבעים במשפטו של פל "היו חייבים להטיל ספק באשמתו". פל טען לאורך כל משפטו שהוא חף מפשע ועם פסיקת בית המשפט העליון לא ניתן עוד יהיה להעמידו למשפט בפרשה.

פל עוזב את בית הסוהר ליד מלבורן, היוםצילום: STRINGER/רויטרס

"אני לא שומר טינה כלפי המתלונן נגדי, אני לא רוצה שהזיכוי שלי יוסיף לכאב ולמרירות שחשים רבים כל כך. אני בטוח שיש מספיק כאב ומרירות", אמר פל בהצהרה שמסר לפני צאתו מבית הסוהר המאובטח.

כמה שעות לאחר זיכויו של פל, האפיפיור פרנסיסקוס הקדיש את מיסת הבוקר שערך לאלה שסבלו ממשפטים לא הוגנים, מבלי להזכיר את שמו של האיש שהיה שלישי בחשיבותו בוותיקאן. "אני רוצה להתפלל היום למען אלה שסובלים מעונשים לא צודקים", אמר האפיפיור בפתח דבריו. פרנסיסקוס מינה את פל לתפקיד שר האוצר של הוותיקאן ב-2014 ולאורך כל משפטו נמנע מלהתבטא בעניינו.

פל, דמות שנויה במחלוקת באוסטרליה בגלל עמדותיו השמרניות, לא איבד את תואר הקרדינל שנשא, אולם איבד בשנה שעברה את משרתו כשר האוצר של הוותיקאן בעקבות הרשעתו בעבירות מין בילדים.

האפיפיור במיסה בוותיקאן, שלשוםצילום: POOL/רויטרס

איש הכנסייה הבכיר הורשע בתקיפה מינית של ילד מתחת לגיל 16 ובארבעה סעיפי אישום של מעשה מגונה בילד מתחת לגיל 16, בעת שכיהן כארכיבישוף העיר מלבורן.

אחד המתלוננים נגד פל טען שהתקיפות המיניות התרחשו ב-1996, זמן קצר לאחר מיסות יום ראשון, בחדר הכמרים ובמסדרון של קתדלת פטריק הקדוש במלבורן בזמן שאיש הדת הבכיר התלבש. עדותו של המתלונן, שהיה אז בן 13 וכיום הוא בן 37, היתה גורם מכריע בהחלטת המושבעים להרשיע את פל.

השופטים בבית המשפט העליון הצביעו על עדויות במשפט מצד אנשי כנסייה, שסיפרו שפל נהג לשוחח עם מתפללים לאחר המיסות ולכן לא היה לו זמן לבצע את עבירות המין שבהן הואשם. עוד נטען בעדויות, שלא הופרכו בבית המשפט בערכאה נמוכה, שאיש הדת הבכיר תמיד היה מלווה בכומר בזמן שהתלבש, ושחדר הכמרים תמיד היה מלא באנשים לאחר מיסות.

המתלונן השני נגד פל, שגם היה בן 13 בעת ביצוע העבירות המיניות לכאורה, מת בשנת 2014 ממנת יתר של סמים. לאחר הזיכוי בבית המשפט העליון באוסטרליה, העביר אביו הודעה דרך עורכת דינו שבה אמר שהוא "בהלם" ו"זועם" שהרשעה שהתקבלה פה אחד על ידי חבר מושבעים בוטלה.

משפטו הראשון של פל הסתיים ללא הכרעה של חבר המושבעים. משפטו השני ב-2018 הסתיים בהרשעה פה אחד. הקרדינל לא עלה לדוכן העדים באף אחד ממשפטיו. בית משפט לערעורים דחה את ערעורו, אולם בית המשפט העליון פסק כי אשמתו לא הוכחה מעל לכל ספק סביר ושבית המשפט בערכאה הנמוכה היה צריך לבחון טוב יותר ראיות שעלו ספק בקשר לאשמתו. "קיימת אפשרות משמעותית שאדם חף מפשע הורשע משום שהראיה לא ביססה אשמה ברף הנדרש", אמרו שבעת השופטים בפסיקתם. לדבריהם, אף שעדויות הראייה נמצאו על ידי המושבעים כאמינות, משכנעות וכנות, היה צריך להטיל ספק בראיות אחרות.

ארגון לניצולי תקיפה מינית על ידי כמרים מסר בתגובה שהוא "נחרד ושבור לב" מהפסיקה של בית המשפט העליון. "זו פסיקה מאכזבת שרק מחמירה עוד יותר את חוסר האמון של הניצולים", מסר ארגון SNAP.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ