דו"ח פנימי בסין: העוינות בין בייג'ין לוושינגטון עלולה להידרדר לעימות מזוין

לפי המסמך המסווג, שנכתב על ידי גוף המייעץ למודיעין הסיני, ארה"ב מובילה את הסנטימנט האנטי-סיני בעולם בצל מגפת הקורונה. הכנת המסמך מעידה עד כמה חושש המשטר בבייג'ין מהתגובה העולמית לנגיף

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשה עוטה מסכה חולפת על פני שלט חוצות של הנשיא שי, בחודש מארס בבייגי'ן
אשה עוטה מסכה חולפת על פני שלט חוצות של הנשיא שי, בחודש מארס בבייגי'ןצילום: ALY SONG/רויטרס

דו"ח פנימי של הממשל הסיני מזהיר כי מערכת היחסים של בייג'ין עם וושינגטון עשויה להדרדר לעימות מזוין בצל מגפת הקורונה, וכי העוינות כלפי סין בעולם דומה לזו ששררה לאחר הטבח בכיכר טיאננמן. הדו"ח, שהוצג בתחילת החודש שעבר בפני פקידים בכירים בממשל בביג'ין ובהם הנשיא שי ג'ינפינג, קובע כי הסנטימנט האנטי-סיני בעולם מובל על ידי ארה"ב.

משרד החוץ בסין סירב להגיב לדיווח על המסמך, שנכתב על ידי מכון מחקר חיצוני הקשור למשרד לביטחון לאומי בסין - גוף המודיעין המרכזי במדינה. הן מכון המחקר והן סוכנות המודיעין לא הגיבו לפרסום. לא ברור עד כמה תשפיע התחזית המתוארת במסמך על מדיניות החוץ של סין, אך הכנת המסמך מעידה עד כמה חושש הממשל הסיני מהתגובה העולמית לנגיף, שעלולה לאיים על פעילות סין בעולם.

דגל סין מתנוסס מעל מבנה בווהאן, מוקד המגפה, בחודש שעברצילום: ALY SONG/רויטרס

מערכת היחסים בין וושינגטון לבין בייג'ין נמצאת זה תקופה ארוכה במצב הגרוע ביותר מזה עשורים. היחסים הקשים נובעים בין השאר מהאשמות ארה"ב על סחר לא הוגן וסכסוכים אזוריים כמו אלו בהונג קונג, בטייוואן ובים סין הדרומי. בימים האחרונים, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הגביר את מתקפותיו על ההנהגה הסינית, ובבית הלבן שוקלים צעדים נגד סין אם אכן יתברר שהסתירה פרטים בנוגע לנגיף הקורונה.

מקורות ששוחחו עם רויטרס על המסמך המסווג אמרו כי הוא גורס שארה"ב רואה את המעורבות הסינית הגוברת בעולם כאיום ביטחוני וכמכשול עבור דמוקרטיות מערביות. עוד נכתב כי ארה"ב מעוניינת לפגוע במפלגה הקומוניסטית השלטת בסין ולערער את מעמדה בקרב אזרחי המדינה.

עוד נכתב כי העוינות כלפי סין בעולם בשל מגפת הקורונה עלולה לעורר התנגדות לפרויקטי בנייה של סין ברחבי העולם ולעודד את ארה"ב לשלוח סיוע צבאי וכלכלי לבעלות בריתה באסיה. דבר דומה התרחש לאחר הטבח בכיכר טיאננמן ב-1989 - מדינות העולם, וארה"ב בראשון, הטילו סנקציות על סין שפגעו בייצוא ובייבוא שלה. אולם, סין המודרנית עוצמתית הרבה יותר. תחת הנהגתו של שי, צבא סין השתדרג משמעותית, וחילות הים והאוויר שלו נבנו כך שיוכלו לאתגר את השליטה הצבאית האמריקאית באסיה.

אחד המקורות אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי בקהילת המודיעין הסינית מתייחסים למסמך כאל סוג של "מברק נוביקוב" מקומי - הדו"ח שכתב השגריר הסובייטי בארה"ב ב-1946, ניקולאי נוביקוב, עבור ממשלתו, ובו הוא מפרט את הסכנה שמציבות השאיפות האמריקאיות בעולם בשלהי מלחמת העולם השנייה. מסמך זה, לצד אחד מוקדם יותר מהצד האמריקאי, נחשבים כמעצבים של המחשבה המדינית בתחילת המלחמה הקרה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ