החוקים החדשים של סין בהונג קונג יאפשרו לה לשלוח כוחות צבא לעיר

בעיר בעלת המעמד הריבוני המיוחד חוששים כי כוחות הצבא הסיני יישלחו כדי לדכא מחאות והפגנות. בממשל האמריקאי מזהירים מפני צעדי ענישה נגד המהלך שיכוונו נגד הכלכלה והמסחר של הונג קונג

גרדיאן
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
ניו יורק טיימס

סין מקדמת חבילת חוקים חדשים הנוגעים לביטחון הלאומי של הונג קונג, שיאפשרו לבייג'ין לשלוח לעיר אנשי ביטחון מטעמה. זאת, על רקע המחאה בהונג קונג — טריטוריה אוטונומית למחצה הנשלטת על ידי סין כאזור מנהלי מיוחד — הדורשת דמוקרטיה משמעותית יותר בעיר וניתוק מהשלטון הסיני. עד כה המחאות חסרות התקדים בהונג קונג טופלו על ידי כוחות הביטחון המקומיים של הונג קונג, על אף שסין איימה להכניס את כוחות הצבא שלה לאזור האוטונומי.

ברחבי העולם כבר הגדירו את החוקים החדשים, שאושרו בסוף השבוע על ידי הקונגרס הלאומי העממי הסיני, כסופה של הונג קונג האוטונומית. שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו, אמר גם הוא כי החוקים "מבשרים על מותו של המעמד המיוחד של העיר", קרא לסין לשקול מחדש את המהלך ולקיים את התחייבויותיה הבינלאומיו, בנושא.

אנשי תנועת המחאה בהונג קונג מפגינים נגד החוקים החדשים של סין, אתמולצילום: Kin Cheung/אי־פי

החוקים נועדו, כך על פי טיוטת ההצעה, "לשמור על הביטחון הלאומי ולמנוע גילויי בגידה, בדלנות, הסתה וחתרנות" נגד סין. הם יוכנסו לחוקת הונג קונג תחת סעיף קיים הנוגע לשליטה הביטחונית של סין באזור המיוחד, אשר מעולם לא נאכף בשל חשש מפגיעה בחופש הביטוי ובזכויות אזרח. ניסיון קודם לאכוף אותו ב–2003 עורר מחאה המונית, שבה השתתפו כחצי מיליון בני אדם, והוא נבלם בסופו של דבר.

בעולם חוששים שסין תשתמש בחוקים החדשים כדי לפגוע במנהיגי המחאה העממית, לעצור אותם ולמנוע מהם לעסוק בארגון ההפגנות. בכירים בממשל טראמפ הזהירו בסוף השבוע מפני צעדי ענישה נגד סין אם תגביר את מעורבותה בעניינים הפנימיים של הונג קונג. בין השאר איימה ארה"ב בביטול מעמדה הכלכלי והמסחרי המיוחד של הונג קונג, המאפשר סחר בין ארה"ב והונג קונג על אף המגבלות שהטילה וושינגטון על סחר עם סין היבשתית.

צעדי ענישה נוספים עשויים להיות הגבלת ויזות מהונג קונג וצמצום קשרי מסחר בין ארה"ב לעיר האוטונומית, באופן דומה למהלכים שננקטו מול סין. צעד כזה עלול לפגוע קשות בהונג קונג, שהפכה בעשרות השנים האחרונות לבסיס של חברות בינלאומיות רבות שנמנעות מסחר עם סין אך מעוניינות בדריסת רגל במדינות דרום־מזרח אסיה.

כוחות משטרה בהונג קונג סמוך לעצרת המחאה נגד החוקים החדשים, אתמולצילום: TYRONE SIU/רויטרס

קידום החקיקה בידי הממשל הסיני עורר גינויים מיידיים, ורבים הביעו חשש מכך שהמהלך יחסל את עקרון "מדינה אחת, שתי שיטות" שתחתיו פועלת המערכת השלטונית בהונג קונג. מארגני המחאה הודיעו על כוונתם להחיות את ההפגנות ההמוניות בימים הקרובים.

"בייג'ין מתכוונת להחריש את הקולות הביקורתיים של תושבי הונג קונג בכוח ובפחד", כתב בטוויטר אחד הפעילים המרכזיים של המחאה למען הדמוקרטיה בהונג קונג, ג'ושוע וונג. "המפגינים יודעים שאנחנו מתעקשים לא בגלל שאנחנו חזקים כל כך, אלא פשוט כי אין לנו ברירה אחרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ