אחרי הקורונה, גם הארבה מתפשט בפקיסטאן

נחילים עצומים עוררו במדינה חשש למחסור במזון והסבו לחקלאים נזק של מיליארדי דולרים. לקראת נחיל חדש שצפוי להגיע בשבועות הבאים הכריזה הממשלה על מצב חירום: "אנשים רבים יגוועו ברעב"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם ממשרד החקלאות בפקיסטאן מרסס חומר הדברה נגד ארבה, במאי
אדם ממשרד החקלאות בפקיסטאן מרסס חומר הדברה נגד ארבה, במאי צילום: AFP

מיר גול מוחמד, חקלאי במחוז בלוצ'יסטאן שבפקיסטאן, סיפר שזה המצב הכי גרוע שראה אי פעם, לאחר שנחילי הארבה פשטו על אזור הכפר שלו, גארוק. "גידלתי כ–200 דונמים של כותנה והכל חוסל על ידי הארבה", אמר, "גם שאר הגידולים שלי — בצל, צ'ילי ועגבניות — נפגעו קשה. הפסדתי 10 מיליון רופיות (כ–220 אלף שקלים). ייקח לי שנים להתאושש".

חקלאים ברחבי פקיסטאן סובלים ממכת הארבה הקשה ביותר בעשורים האחרונים, שהסבה נזק של מיליארדי דולרים, ומעוררת חשש למחסור במזון בטווח הארוך.

חגב בשדה חקלאי בפקיסטאן, במאיצילום: AFP

אוכלוסיית הארבה גדלה לממדים עצומים בשל גשמים כבדים שירדו בחצי האי ערב בשנה שעברה. הארבה נע בנחילים שכוללים 40–50 מיליון פרטים, יכול להתקדם כ–150 קילומטרים ביום, ולהטיל עד כ–1,000 ביצים במ"ר.

הנחיל הראשון הגיע לפקיסטאן באמצע 2019, ובשבועות הבאים צפוי להגיע נחיל חדש מאיראן. ממשלת פקיסטאן הכריזה על מצב חירום השנה לאחר שארבה החל להשמיד את יבולי החורף. אחד הסנאטורים מבלוצ'יסטאן, מוחמד אכרם דאשטי, אמר שהממשלה הפדרלית היתה יכולה למנוע את המשבר. "דרשתי אינספור פעמים שירססו את הגידולים. שום דבר לא נעשה", אמר. עכשיו, הוסיף, "אנשים רבים יגוועו ברעב".

לפי ארגון המזון והחקלאות של האו"ם, פקיסטאן תספוג נזקים של כ–8.5 מיליארד שקלים בשל הפגיעה בגידולי החורף, כמו חיטה, ועוד כ–10 מיליארד בגידולי הקיץ שנזרעים עכשיו. מדובר במהלומה קשה לכלכלת המדינה שבה 65% מהאוכלוסייה חיה ועובדת באזורים חקלאיים. זאת, בנוסף לפגיעה הכלכלית חסרת התקדים שנגרמה עקב משבר הקורונה.

במדינה חוששים כעת שמכת הארבה תייקר את מחירי המזון הבסיסיים, לאחר שמחירי הקמח והירקות כבר עלו השנה ב–15%. שר החקלאות של מחוז סינד, איסמעיל ראהו, אמר שמכת הארבה היא "איום מסוכן וקטסטרופלי על הכלכלה, החקלאות והביטחון התזונתי של פקיסטאן". לדבריו, "השנה זה יהיה גרוע פי עשרה מבשנה שעברה. הארבה תקף משלושה כיוונים", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ