ממשלת ניו זילנד תממן אספקת טמפונים ותחבושות היגייניות לתלמידות תיכון

ראשת הממשלה ארדרן הסבירה שההחלטה התקבלה לאחר שהתברר שכ-95 אלף תלמידות מפסידות ימי לימודים בשל חוסר יכולת לרכוש את המוצרים. השרה לענייני נשים: "המוצרים האלו חיוניים, לא מותרות"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'סינדה ארדאן, ראשת ממשלת ניו זילנד, מחבקת תלמידה לאחר פיגוע הירי בכרייסטצ'רץ, במארס 2019
ג'סינדה ארדאן, ראשת ממשלת ניו זילנד, מחבקת תלמידה לאחר פיגוע הירי בכרייסטצ'רץ, במארס 2019צילום: Vincent Thian / AP

ממשלת ניו זילנד הודיעה כי תממן אספקה קבועה של מוצרי היגיינה עבור תלמידות תיכון. ראשת הממשלה ג'סינדה ארדרן אמרה השבוע כי מוצרי היגיינה הם לא מותרות, ושההחלטה התקבלה לאחר שהתברר שאלפי תלמידות מפסידות ימי לימודים בשל חוסר יכולת לרכוש את המוצרים.

"אנחנו יודעים שכמעט 96 אלף תלמידות בנות 9 עד 18 נשארות בבית בימי הווסת ונמנעות מלהגיע ללימודים כי הן לא יכולות להרשות לעצמן מוצרים סניטריים", אמרה ארדרן. "בכך שנהפוך את המוצרים האלה לזמינים אנחנו תומכים בצעירות האלו ובזכותן ללמוד ללא הפרעות".

בתי ספר באזורים עניים בניו זילנד דיווחו על תלמידות רבות שנעדרות מהלימודים כמה ימים מדי חודש, ועל אחרות שנאלצו להשתמש בנייר טואלט, עיתונים וסמרטוטים בשל חוסר יכולתן לממן תחבושות היגייניות וטמפונים. במסגרת השלב הראשון של התוכנית יסופקו המוצרים ל-15 בתי ספר במחוז ואיקטו. השירות יורחב בהדרגה לשאר המדינה עד ל-2021.

בארגון "כבוד" (Dignity) המקומי, ארגון ללא מטרות רווח המספק מוצרים היגיינים לתלמידות בכמה בתי ספר, הביעו שמחה על החלטת הממשלה. "עבור התלמידות, היעדר גישה למוצרי היגיינה לא רק מעצים את תחושת הבושה – הוא גם הוכיח עלייה משמעותית בנטייה להיעדרות", אמרה מירנדה היצ'ינגס, אחת ממקימי הארגון. "מדובר בהשקעה מצוינת מצד הממשלה שלנו, אבל זה רק צעד ראשון בכיוון הנכון".

ארדרן בבית הפרלמנט בוולינגטון, בחודש שעברצילום: Mark Mitchell/אי־פי

קארו אטקינסון, יועץ באחד מבתי הספר, אמר: "תלמידות שנאלצות להתמודד עם היעדר גישה למוצרים המספקים מענה לצרכים אנושיים בסיסיים, שלא באשמתן, צריכות להתמודד עם שינוי באופן בו הן תופסות את עצמן. הדבר פוגע בתחושת הערך ובתפיסת העצמי שלהן".

הקואליציה בראשותה של ארדרן הציבה כיעד את צמצום העוני בקרב ילדים בחצי. ארדרן הודתה שהשלמת המשימה הפכה לקשה יותר לאור המשאבים שהוקצו להתמודדות עם מגפת הקורונה, אך הבהירה שהיה צורך מיידי לספק מימון לתוכנית שתגרום ל"שינוי מיידי" בחייהן של התלמידות במדינה.

השרה לענייני נשים ג'ולי אן גנטר הוסיפה, "המחזור הוא עובדה קיימת עבור חצי מהאוכלוסייה. גישה למוצרי ההיגיינה האלו היא צורך חיוני, לא מותרות". שאלון שנערך בקרב תלמידות בניו זילנד העלה של-12% מהן היה קושי להשיג מוצרים סניטריים. אחת מכל 12 תלמידות הודתה שהפסידה ימי לימודים בשל חוסר יכולת לממן אותם.

הממשלה בסקוטלנד היתה הראשונה בעולם להודיע על תוכנית דומה. במארס השנה אישר הפרלמנט הסקוטי הצעת חוק שתוביל לאספקת תחבושות היגייניות וטמפונים ללא עלות לנשים במדינה. כבר כיום מספקים בסקוטלנד מוצרים למחזור בתיכונים, קולג'ים ואוניברסיטאות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ