השוק הסיטונאי הגדול בבייג'ין נסגר מחשש להתפרצות של נגיף הקורונה

הרשויות בבירת סין סגרו 11 שכונות ותשעה בתי ספר סביב השוק, שיותר מ-50 מהעובדים והמבקרים בו אובחנו כחולים. מקרה ההדבקה האחרון בקורונה בעיר היה לפני כחודשיים. בשל החשש מגל שני נדחתה פתיחתם מחדש של בתי ספר יסודיים ואירועי ספורט בוטלו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבקרת בשוק שינפאדי בבייג'ין, בפברואר
מבקרת בשוק שינפאדי בבייג'ין, בפברוארצילום: TINGSHU WANG/רויטרס

שוק שינפאדי, שוק המזון הסיטונאי הגדול ביותר בבייג'ין, נסגר היום (שבת) מחשש להתפרצות של נגיף הקורונה, אחרי שיותר מ-50 חולים שאובחנו בעיר התגלו כעובדים או מבקרים במקום. השוק מספק כ-90% מהפירות והירקות שצורכים כ-20 מיליון תושבי בירת סין. מקרה ההדבקה האחרון בקורונה התגלה בעיר לפני כחודשיים. עד כה דיווחה סין על יותר מ-84 אלף חולים בנגיף ועל 4,638 מתים מהמחלה שלה הוא גורם, Covid-19.

הרשויות בעיר מיהרו להטיל סגר על 11 שכונות סביב השוק, הנמצא כשלושה קילומטרים מ"מקדש השמים", אתר תיירות מוכר בבייג'ין. בנוסף לכך נסגרו תשעה בתי ספר שנפתחו לאחרונה מחדש עם תום תקופת הסגר המקורית שהוכרזה בשל המגפה. חמישה שווקים אחרים הונחו לסגור את פעילותם באופן חלקי או מלא.

שוטרים הציבו במהלך היום מחסומים לבנים סביב האזור, כדי למנוע כניסת כלי רכב. טרם נמסרו נתונים לגבי כמה תושבים הושפעו מהסגר. לפי דיווח בעיתון המקומי "חדשות בייג'ין", חברי המפלגה הקומוניסטית ומתנדבים נשלחו לרכוש מזון ומוצרי יסוד עבורם.

המשטרה הציבה מחסומים בכניסות לשוק, שעליהם נתלו כרזות עם הסיסמה "לא נפסיק לעמוד על המשמר כדי למנוע את המגפה". שוטרים מנעו כניסה למקום ממי שלא מחזיקים באישורים המתאימים. לפי הרשויות בעיר, נאספו דגימות מ-1,901 משטחים שונים בשוק — בהם משטחי חיתוך, פחי אשפה, ידיות דלתות ואזורים נוספים. 40 מהן חזרו עם סימנים להימצאות הנגיף. בין היתר נמצא משטח חיתוך סלמון נגוע, ומרכולים בעיר החלו להסיר מהמדפים דגים שהגיעו מהשוק.

מחסומים בכניסה לשוק, היוםצילום: STRINGER/רויטרס

בימים האחרונים נמצאו שבעה תושבים חולים בעיר, ושישה מהם התגלו כמי שעובדים בשוק או ביקרו בו לאחרונה. בעקבות זאת נערכו בדיקות לעשרת אלפים העובדים במקום — ו-45 מהם נמצאו חולים בנגיף. רשויות הבריאות בסין אינן כוללות בדיווחים על תחלואת הקורונה את החולים שאינם מפגינים תסמינים (חולים אסימפטומטיים).

לאחרונה החלו החיים בבייג'ין לשוב למסלולם, עם הסרת המגבלות שהוטלו בשלבים המוקדמים של המגפה. אולם החשש מהתפרצות חדשה הביא להשבתן של כמה מגבלות ולהקפאתן של אחרות. כך למשל, פתיחתם מחדש של בתי הספר היסודיים בעיר שתוכננה ליום שני הקרוב נדחתה למועד לא ידוע, וכמה תחרויות אתלטיקה בוטלו. המרכז הלאומי לאומנויות הבמה שנפתח מחדש ב-2 ביוני נסגר שוב.

שוטרים באזור השוק מחלקים משלוחי מזון לתושבים בשכונות הסמוכות, היוםצילום: AFP

ג'ין ז'נג, תושבת העיר בשנות ה-20 לחייה, הודתה כי היא מפחדת בשל ההתפתחויות האחרונות. "המגפה כמעט חלפה לחלוטין ועכשיו יש פתאום מוקדים חדשים", אמרה. "אני מקווה כי כולם ימנעו מלצאת מהבתים יותר מדי ויקפידו על לבישת ציוד מגן".

תושב אחר, קאו יאז'יאנג, אמר כי הוא סומך על הרשויות שישלטו במצב, אך הודה כי היה קשה למנוע התפרצות נוספת. "בהתחלה באמת נלחצתי אבל בהמשך חשבתי על כך ונרגעתי. חשבתי שזה לא סיפור כזה גדול מכיוון שוודאי יסגרו את האזור, כך שלא צפויה התפרצות גדולה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ