מכרה אבני ירקן קרס במיאנמר: חשש לחייהם של יותר ממאה בני אדם

מחוקק מקומי במדינת המחוז קאצ'ין, לב תעשיית אבני הירקן המקומית, אמר כי 113 פועלים נהרגו. ממשלת מיאנמר הבטיחה בעבר להעביר חוקים שיסדירו את הענף, שמעסיק עובדים ארעיים הגרים בסמיכות לתלי אדמה ענקיים המפונים מהמכרות

גרדיאן
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פעולות חילוץ באזור המכרה שקרס בהפקנט, היום
פעולות חילוץ באזור המכרה שקרס בהפקנט, היום. שווי תעשיית הירקן במיאנמר הוערך ב-2014 ב-31 מיליארד דולרצילום: /אי־פי

יותר ממאה בני אדם נקברו היום (חמישי) מתחת לפני הקרקע בהתמוטטות מכרה אבני ירקן בצפון מיאנמר, בעקבות מפולת באזור. מחוקק מקומי, מאונג מיינט, אמר כי שוחח עם מחלצים בשטח ולדבריהם 113 פועלים אינם בין החיים. הוא הוסיף כי יותר מ-50 פצועים פונו לבתי חולים. מנגד, מפקד משלחת החילוץ במקום, חין מאונג וין, אמר לסוכנות הידיעות אי־פי כי חמישה בני אדם בלבד נפצעו.

מוקדם יותר דיווח מפקד שירותי כיבוי האש המקומי כי 50 מהפועלים נהרגו. המכרה נמצא באזור הפקנט שבמדינת המחוז קאצ'ין — כ-950 ק"מ מצפון לעיר הגדולה במדינה, יאנגון — באזור שנחשב ללב תעשיית כריית אבני הירקן של מיאנמר.

בתמונות מהזירה נראים צוותי חילוץ עורכים חיפושים באזור העמק שבו נמצא המכרה, שהוצף בגשמים בימים האחרונים. תאונות דומות אירעו בעבר במכרות מסוג זה, שבהם מועסקים עובדים עצמאיים המתגוררים בצל תלי האדמה הענקיים שמפונים מהמכרות באמצעות כלים הנדסיים כבדים.

בעונות הגשמים הופכים התלים סביב המכרות לבלתי יציבים ומסכנים את חייהם של הפועלים, המרוויחים שכר זעום. בשנה שעברה נלכדו 54 כורים באגם בוצי שעלה על גדותיו באזור הפקנט. בתאונות שאירעו בעבר נפגעו גם בני קהילות מיעוטים מקומיות, שהגיעו לאזור המכרות בחיפוש אחר שרידים ממרבצי הירקן שכורות החברות הגדולות.

ממשלת מיאנמר הבטיחה בעבר לפעול בחקיקה להסדרת פעילות המכרות, אך לא עמדה בכך. לצד מפולות הגורמות להתמוטטות המכרות, סיבה נוספת לתאונות היא כשלים בציוד ההנדסי שבו נעשה שימוש בעבודת הכרייה. תעשיית הירקן במיאנמר נשלטת בידי תאגידים פרטיים וכן גורמים המקושרים לחונטה הצבאית.

מחלצים ברקע העמק המוצף בהפקנט, היוםצילום: AFP

לפי ארגון Global Witness, העוקב אחר הפרת זכויות אדם ופגיעה בסביבה, שווי תעשיית הירקן של מיאנמר הוערך ב-2014 בכ-31 מיליארד דולר — כמחצית התוצר המקומי הגולמי של המדינה. חלק הארי של התוצרת בענף מוברח לסין, שם מזוהה אבן הירקן כסממן של שלטון מלכותי, ותוך עקיפת רשויות המס.

בעשורים האחרונים מנהל צבא מיאנמר מערכה מתמשכת נגד מורדים במדינת קאצ'ין, על שליטה במכרות ובהכנסה שהם מניבים. אזרחים רבים נקלעים לא אחת ללחימה בין הצדדים, באזור עתיר המחצבים בצפון המדינה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ