מחשש להתפרצות קורונה, גבול בין שתי מדינות באוסטרליה ייסגר - לראשונה זה מאה שנה

הגבול בין ויקטוריה לניו סאות' ויילס ייסגר בהחלטה משותפת למנהיגיהן. במלבורן, בירת ויקטוריה, הוטל סגר על 3,000 תושבים בתשעה בנייני דיור ציבורי, והדיירים מתלוננים כי משלוחי המזון שהובטחו להם אינם מספיקים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים מחוץ לבניינים שהושמו תחת סגר במלבורן, היום
שוטרים מחוץ לבניינים שהושמו תחת סגר במלבורן, היום. סיורים בין הקומות ומעקב בעזרת מצלמותצילום: Andy Brownbill/אי־פי

אוסטרליה הצליחה לשמור בחודשים האחרונים על נתוני תחלואה נמוכים באופן יחסי ממגפת הקורונה, אך התפרצות במדינת המחוז ויקטוריה הביאה בימים האחרונים לחשש בקרב הרשויות מזינוק במספר החולים. לראשונה זה מאה שנה ייסגר מחר (שלישי) הגבול בין ויקטוריה למדינת המחוז ניו סאות ויילס, צעד שלא ננקט מאז מגפת השפעת הספרדית.

בשבועות האחרונים חל זינוק במספר מקרי ההדבקה בקהילה בוויקטוריה, בשיעור גבוה בהרבה מאשר בגל הראשון של המגפה במארס ובאפריל. אז הטילו הרשויות סגר כללי ברחבי המדינה, כפי שנעשה במדינות מחוז אחרות באוסטרליה. ביממה האחרונה דיווחו הרשויות בוויקטוריה על 127 חולים חדשים, ועל מקרה מוות אחד, שהעלה את מניין המתים בה ל-21. באוסטרליה כולה דווח עד כה על יותר מ-8,300 חולים ועל 104 מתים.

ראש הממשל המקומי בוויקטוריה, דניאל אנדרוז, הודיע כי קיבל החלטה משותפת יחד עם עמיתתו מניו סאות' ויילס, גלדיס ברג'יקליאן, על סגירת הגבול בין שתי מדינות המחוז. לדבריו, אכיפת הסגר בגבול תתבצע בשטחה של המדינה השכנה.

"הסכמנו כי זה הצעד הנכון", אמר אנדרוז. לדבריו, ההתמקדות באכיפה בצדו השני של הגבול בין המדינות נועדה להקל על ניהול המשאבים וכוח האדם בוויקטוריה, "מכיוון שאנחנו עסוקים במאבק בנגיף ברחבי המדינה שלנו". הוא הוסיף כי בעיירות הנמצאות על קו הגבול, ושטחן חוצה אותו למעשה, יחולקו אישורים לתושבים כדי שיוכלו לחצות ללא עיכובים את המחסומים.

עובד צוות רפואה במלבורן, היוםצילום: AFP

 לדברי ברג'יקליאן, "מה שמתרחש בוויקטוריה לא קורה נכון לעכשיו בשום מקום אחר באוסטרליה. זה שלב חדש במגפה, שמצריך תגובה מסוג חדש". ביממה האחרונה דווח על עשרה חולים חדשים בניו סאות' ויילס.

במלבורן, בירת ויקטוריה והעיר שאוכלוסייתה היא השנייה בגודלה באוסטרליה עם 4.4 מיליון תושבים, הוטל סגר על תשעה בנייני דיור ציבורי, בהם גרים כ-3,000 תושבים. עד כה דווח על 53 חולים מאומתים מתוכם. לדברי ראש שירותי הבריאות בוויקטוריה, ברט סאטון, ייתכן שיוטלו סגרים מקומיים נוספים בוויקטוריה, בהמשך.

"אנחנו לא שוללים אפשרות כזו", הוסיף. "אמרנו בעבר שיש לנו שני כלים עיקריים, בדיקות לאיתור חולים והקפדה על הנחיות ריחוק פיזי. אבל אנחנו צריכים לבחון בימים הקרובים אם אלה מספיקים כדי לבלום את התפשטות המגפה".

לדברי סאטון, לעת עתה אין צורך בהרחבת הסגר המקומי לאזורים נוספים, על אף עלייה בנתוני התחלואה בפרברים באזור תשעת הבניינים. "אם להשתמש באנלוגיה של שריפת יער, מדובר על מוקדי בערה נקודתיים בקרבת הבניינים האלה", אמר. "אבל אנחנו בהחלט עוקבים אחר המתרחש באזור זה ועוברים מדלת לדלת כדי לבצע בדיקות".

תושבים בסגר התלוננו על מחסור במזון

על אף שהממשלה הודיעה כי תספק מזון וסיוע לתושבים במלבורן שהושמו בסגר, דיירי הבניינים ששוחחו עם אתר "גרדיאן" סיפרו כי המשלוחים אינם מספיקים לכולם וכי הם נאלצים להסתמך על סיוע של ארגוני צדקה מקומיים. לדברי אחד הדיירים, אחמד דיני, נכון לאתמול לפנות בוקר עדיין היו דירות שלא קיבלו מזון, ובאלו שכן קיבלו נרשם מחסור במוצרי יסוד כמו חלב או לחם. משפחות מרובות ילדים נאלצו להתחלק בחבילות מזון קטנות. בתחנת טלוויזיה מקומית אף שודר סרטון שצילם אחד הדיירים נראה גם מוצר אחד לפחות שתוקפו פג בשנה שעברה.

שלט שתלו דיירים באחד הבניינים במלבורן, היוםצילום: AFP

"הרבה מהזעם מופנה למשרד הבריאות, יותר מאשר המשטרה, מכיוון שהם הבטיחו שישלחו מזון וציוד בסיסי", הוסיף דיני. "אף אחד לא נוגע במזון שהם שלחו. החבילות פשוט עומדות במסדרון ואיש לא רוצה לקחת אותן לביתו. מרבית הדיירים בבניינים האלה הם מוסלמים. שלחו לנו חבילות שהכילו בשר חזיר ואנשים פשוט השאירו אותן ליד המעלית כי הם לא יכולים לאכול זאת".

בנוסף לכך, על אף שבתחילה נאמר לדיירים כי ישהו בסגר למשך חמישה ימים, החל מ-4 ביולי, כמה מהם קיבלו מכתבים שבהם נאמר להם כי הסגר יימשך שבועיים, עד ל-18 בחודש. הדבר יצר בלבול בקרב רבים.

ראש שירותי הבריאות סאטון, אישר כי לא בכל תשעת הבניינים אותרו חולים בנגיף הקורונה. אך לדבריו, "יש תנועה רבה בין דיירים בכל המבנים האלו. לכן אנחנו חייבים לנקוט משנה זהירות ולהניח שכבר אירעה הדבקה מקומית, גם מבלי שיש בידינו מידע על חולה מאומת כזה". 

דיירת באחד הבניינים במלבורןצילום: AFP

הרשויות במלבורן החלו בסוף השבוע במבצע בדיקות בתשעת הבניינים ונכון להיום בדקו כבר כ-500 דיירים. כ-500 שוטרים מוצבים דרך קבע בתוך וסביב הבניינים, ואף עורכים סיורים בין הקומות כדי לוודא שאיש אינו יוצא מביתו.

לדברי מפקד משטרת ויקטוריה, שיין פאטון, "יישמנו מודל שיטור של עבודה בצמדים המסיירים כל אחד בשתיים או שלוש קומות מגורים. אנחנו נעזרים גם במצלמות אבטחה במעגל סגור כדי לספק מענה מהיר לכל מקרה של הפרת הנחיות הסגר". פאטון הוסיף כי ייתכן שהמשטרה תפנה לעזרת הצבא ככל שהסגר על תשעת הבניינים יימשך. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ