המחלה שהרגה מיליונים בימי הביניים: מקרה של דבר הבלוטות התגלה בסין

רועה במונגוליה הפנימית, מחוז בצפון סין, אובחן חולה במחלה שמועברת על ידי פרעושים או מכרסמים נגועים ושללא טיפול תרופתי מסתיימת במוות ב-30% עד 60% מהמקרים. רשויות הבריאות הזהירו את הציבור לא לצוד, לא לאכול חיות שמועדות לשאת את המחלה, בעיקר מרמיטות

ניו יורק טיימס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיטוי מקורונה במונגוליה הפנימית, במארס
חיטוי מקורונה במונגוליה הפנימית, במארסצילום: STRINGER/רויטרס

רועה צאן במונגוליה הפנימית, אזור אוטונומי בצפון סין, אובחן כחולה במחלת דבר הבלוטות – כך מסרו רשויות הבריאות המקומיות. מדובר בתזכורת לכך שגם בשעה שהעולם נאבק במגפה שמחולל נגיף חדש, קורונה, סכנות העבר נותרו בעינן.

נציבות הבריאות בעיר ביאנור הודיעה שמחלה אובחנה שלשום (ראשון) אצל רועה, המקבל עתה טיפול בבית חולים ומצבו יציב. הנציבות גם הזהירה את הציבור לא לצוד, לא לאכול ולא לשנע בעלי חיים המועדים לחלות בדבר הבלוטות, בעיקר מרמיטות (מכרסמים השייכים למשפחת הסנאים), ולדווח על כל מקרה של מוות או מחלה של מכרסמים.

רשויות העיר שבמונגוליה הפנימית הודיעו שנקטו צעדים למניעת התפשטות המחלה, ושהם יישארו בתוקף עד סוף השנה.

בימי הביניים חוותה אירופה את מגפת דבר הבלוטות, שכונתה "המוות השחור" או "המגפה השחורה", כששליש מאוכלוסיית היבשת מת מהמחלה. המחלה נגרמת מחדירה דרך העור של חיידק Yersinia pestis ומועברת על ידי פרעושים שנדבקו ממכרסמים. במונגוליה הפנימית, נושאי המחלה הם לרוב מרמיטות שחיות באזורים הכפריים. תקופת הדגירה של החיידק היא בין יומיים לשישה ימים.

בחודש נובמבר הודיעו פקידי ממשל בבייג'ין ששני בני אדם ממונגוליה הפנימית אובחנו כחולים בדבר ריאתי, סוג אחר של מחלת הדבר הנגרם מאותו החיידק.

מחלת דבר הבלוטות מתבטאת בחום ובהופעת נפיחות ורגישות בבלוטות הלימפה וניתן לטפל בה בעזרת אנטיביוטיקה, אם זו ניתנת בזמן. עם זאת, ללא טיפול קיים סיכון לתחלואה קשה ולמוות.

לדברי ארגון הבריאות העולמי, באין טיפול, הדבר הריאתי מסתיים במות החולה בכל המקרים, בהשוואה לדבר הבלוטות, שללא טיפול תרופתי מסתיים במוות ב-30% עד 60% מהמקרים.

במדינת מונגוליה השכנה חוקרים בימים אלה חשד לדבר הבלוטות אצל נער בן 15 שנחשף למרמיטה שניצודה בידי כלב. ממשלת מונגוליה הודיעה אתמול שהיא מסירה את המגבלות שהטילה במחוז חובד אחרי שלפני שבוע התגלו בו שני מקרים חשודים של דבר הבלוטות, הקשורים לאכילת בשר מרמיטות.

מקרים של דבר מתגלים במספרים נמוכים ברחבי העולם. בארה"ב מאותרים מדי שנה בממוצע כשבעה מקרים, לרוב דבר הבלוטות, בדרך כלל באזורים כפריים במערב המדינה, כך לפי המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן (CDC).

בין 2010 ל-2015 דווח על 3,248 מקרים של דבר הבלוטות בעולם, מתוכם 584 הסתיימו במוות.

בתוך כך, רוסיה הודיעה אתמול שהגבירה את הסיורים לאורך גבולה עם סין ומונגוליה, כדי לאכוף את האיסור לצוד מרמיטות, אחרי ששתי מדינות אלה דיווחו על מקרים חשודים של חולים בדבר הבלוטות, מחלה שאותה כאמור עלולים המכרסמים להפיץ.

רשויות רפובליקת אלטאי שברוסיה, הגובלת עם קזחסטאן, סין ומונגוליה, מסרו שאנשיהן מפטרלים באזור כדי לאכוף את איסור ציד המרמיטות ולהזהיר את הציבור מפני הסכנות. כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית "טאס".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ