בית הנבחרים בפיליפינים ביטל את רשיונו של תאגיד השידור שביקר את הנשיא

רודריגו דוטרטה איים במשך שנים שלא לאשר את חידוש רשיון השידור של תאגיד השידור הגדול, שלו 21 תחנות רדיו ו-38 ערוצי טלוויזיה. "זהו צעד נוסף המדגיש את האופי הרודני של נשיאות דוטרטה", אמרו בארגון זכויות אדם

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטה תאגיד השידור במנילה, אתמול
מטה תאגיד השידור במנילה, אתמולצילום: ELOISA LOPEZ/רויטרס

תאגיד השידור הגדול בפיליפינים איבד את רשיונו ויירד מהאוויר, לאחר שבית הנבחרים הכריע נגד חידוש רשיון השידור שלו. תאגיד השידור ABS-CBN איבד את רשיונו לאחר 25 שנים, ובשנים האחרונות תקף תדירות את ממשלת הפיליפינים והעומד בראשה, רודריגו דוטרטה.

זהו הצעד הסופי במאבק של הממשלה נגד התאגיד, ששידוריו הופסקו לפני כחודשיים ונלחם מאז על רשיונו. "התאגיד אינו ראוי לקבל את הרשיון של הרשות המחוקקת", נכתב בהחלטת הוועדה שעסקה בנושא. עובדי התאגיד ומפורסמים שונים ניסו להשפיע על ההחלטה והפגינו מול בית הנבחרים. הם נשאו שלטים עם הססמאות "הצביעו כן" ו-"הגנו על חופש העיתונות". 

הפגנה ליד מטה תאגיד השידור במנילה, שלשוםצילום: ELOISA LOPEZ/רויטרס

מאז שנכנס לתפקיד, ב-2016, איים הנשיא פעמים רבים שלא לחדש את רשיונו של התאגיד. בין השאר, תקף דוטרטה את הנהלת תאגיד השידור בטענה שסירבו לשדר את תשדירי הבחירות שלו - החלטה שמאז התנצלו עליה בערוץ. יועצו של נשיא הפיליפינים טען שלא היה מעורב בהחלטה שהתקבלה אתמול, אך למפלגתו יש רוב בבית התחתון של הפרלמנט.

ארגוני זכויות אדם ופעילים חברתיים במדינה טוענים כי זהו צעד נוסף בניסיון של דוטרטה לצמצם את חופש הביטוי ואת חופש העיתונות בפיליפינים. פיל רוברטסון, סגן מנהל חטיבת אסיה בארגון Human Rights Watch, אמר כי ההחלטה היא "פגיעה קשה בחופש העיתונות" שכמוה לא היתה מאז ימיו של הרודן פרדיננד מרקוס. "זהו צעד נוסף המדגיש את האופי הרודני של נשיאות דוטרטה", הוסיף.

הפגנת עובדי התאגיד, אתמול במנילהצילום: ELOISA LOPEZ/רויטרס

זוהי תקופה ארוכה שגוברים החששות למצב זכויות האדם וחופש העיתונות בפיליפינים. בין השאר, העורכת הראשית של אתר האינטרנט הפופולרי Rappler נעצרה והורשעה בביצוע פשעי סייבר. העורכת, מריה רסה, נחשבת לאחת העיתונאיות הבולטות במדינה, והרשעתה עוררה גינויים מרחבי העולם. לאחרונה אושר גם חוק שנוי במחלוקת נגד הטרור, שלדברי המתנגדים יפגע במתנגדי דוטרטה.

תאגיד ABS-CBN, ש-21 תחנות הרדיו ו-38 תחנות הטלוויזיה שלו מגיעות לכ-70% מ-107 מיליון אזרחי הפיליפינים, יכול לערער על ההחלטה. אדסל לגמאן, חבר פרלמנט מהאופוזיציה, אמר כי סביר להניח שהערעור ייכשל עקב "לחץ מצד הממשלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ