מודי הניח אבן פינה לבניית מקדש הינדי באתר מחלוקת שבו עמד בעבר מסגד

העיר איודיה היתה מוקד למהומות דתיות ב-1992, אחרי שמאמינים הינדים הרסו מסגד מהמאה ה-16. מאז ניטשו קרבות משפטיים סביב הדרישה להקים מקדש במקום, אך בנובמבר התיר זאת בית המשפט העליון. "זה רגע מרומם רוח לבני האדם וליקום כולו", אמר איש דת מקומי

אי-פי
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מודי בטקס הנחת אבן הפינה באיודיה, היום
אי-פי
הארץ

ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, הניח אתמול (רביעי) אבן פינה לבניית מקדש הינדי באתר הקדוש למוסלמים בעיר איודיה שבמדינת  אוטאר פראדש. בנובמבר האחרון פסק בית המשפט העליון ההודי כי ניתן לבנות מקדש באתר, הנחשב לאחד מסמלי המתיחות הדתית בין הרוב ההינדי במדינה למיעוט המוסלמי, ושעמד במוקד מהומות אלימות ב-1992 שגבו את חייהם של כ-2,000 בני אדם. 

אז הרסו המוני מאמינים הינדים מסגד שעמד במקום מאז המאה ה-16, ובשנים שחלפו ניטשו סביב האתר קרבות משפטיים. לקראת טקס הנחת אבן הפינה הוגברה האבטחה סביב מסגדים בערים ברחבי הודו, בעוד שמאמינים הינדים בכל המדינה חגגו את המאורע.

מודי הגיע לאיודיה כשהוא לבוש בבגדים הינדים מסורתיים ונשא תפילה מול תשע לבני בניין גדולות שעליהן חרוטה דמותו של האל ההינדי ראם. אנשי דת שרו מזמורים והצטרפו לתפילה. "רגע הזהב הזה רומם את רוחם של בני האדם, ושל היקום כולו, כל החיות והציפורים", אמר אחד מאנשי הדת הבכירים שליוו את הטקס.

כלי תקשורת בהודו העבירו בשידור ישיר את המתרחש במקום. לאל קרשינה אדבני, בכיר במפלגת השלטון הלאומנית שבעבר היה סגן ראש הממשלה, בירך אף הוא על הנחת אבן הפינה. "זהו רגע מרגש והיסטורי, ההמתנה השתלמה", הוסיף הפוליטיקאי הוותיק, בן 92, שהיה ממובילי המאבק להקמת המקדש.

מארגני הטקס אמרו כי התאריך שנבחר להנחת אבן הפינה הוא בעל משמעות אסטרולוגית, אולם זהו גם המועד שבו מציינת הודו שנה לשלילת מעמדה האוטונומי למחצה של מדינת ג'אמו וקשמיר בעלת הרוב המוסלמי. מפלגתו הלאומנית של מודי, בהאראטיה ג'אנאטה (BJP), הבטיחה במשך שנים שתביא להקמת המקדש באיודיה וכי תבטל את האוטונומיה של קשמיר.

חגיגות ברחובות אחמדאבאד לרגל הנחת אבן הפינה במקדש באיודיה, היוםצילום: Ajit Solanki/אי־פי

כ-3,000 שוטרים צבאיים נפרסו ברחובות העיר, ומחסומים הוקמו סביב אזור המקדש, המכסה כ-12 קמ"ר. כל החנויות והעסקים בעיר נסגרו לרגל הטקס. בשבוע שעבר אובחנו איש דת מקומי ו-15 שוטרים המוצבים באזור דרך קבע כחולים בנגיף הקורונה.

המגפה גבתה עד כה את חייהם של יותר מ-39 אלף הודים, ויותר מ-1.9 מיליון נדבקו בנגיף. אחד מאנשי הדת המקומיים אמר כי אלמלא ההגבלות שהוטלו בשל המגפה "מיליוני בני אדם היו מגיעים לאיודיה לחזות במאורע ההיסטורי הזה". תחת זאת, רק 175 בני אדם הורשו לנכוח במעמד, בהם אנשי דת הינדים ונציגים של הקהילה המוסלמית.

כ-2,000 מקדשים הינדים וסיקים ברחבי הודו דאגו לשלוח למקום כדים ובהם מים מנהרות בקרבתם, על מנת לשפוך אותם על האדמה במקום. בתים ברחובות הקרובים לאתר נצבעו בצהוב, המסמל לפי האמונה ההינדית טוהר ואור, לדברי אחד מאנשי הדת המקומיים, זאת על מנת לשחזר את מראה העיר המתואר באפוס ההינדי ראמיאנה, העוסק בשלטונו של האל ראם.

חיילים מחוץ למסגד בעיר הידראבאד, כחלק מהגברת האבטחה לקראת הנחת אבן הפינה באיודיהצילום: Mahesh Kumar A/אי־פי

קרוב ל-200 מיליון מוסלמים חיים בהודו, כ-14% מתוך 1.3 מיליארד אזרחי המדינה. המחלוקת סביב האתר באיודיה היתה במשך שנים רבות סלע מחלוקת בין המיעוט המוסלמי לרוב ההינדי בהודו, וגרמה לעימותים בקרב קהילות ברחבי המדינה. עתה אומרים מנהיגים מוסלמים בהודו כי עליהם להסתגל למציאות החדשה, אם כי הם חוששים שלאומנים הינדים יבקשו עתה לפעול להריסת שני מסגדים נוספים באוטאר פראדש. 

איקבאל אנסרי, שהיה אחד מעורכי הדין שייצגו בפני בית המשפט העליון את עמדת הקהילה המוסלמית, היה אחד מנציגיה בטקס הנחת אבן הפינה. הוא עצמו תומך עתה בהקמת המקדש, אולם לדבריו, "על ממשלתו של מודי להבטיח למוסלמים כי ארגונים הינדים לא יבקשו עתה להקים מקדשים במקום המסגדים בוורנאסי ובמאתורה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ