גורמי מודיעין בארה"ב: בווהאן הסתירו מידע על הקורונה מהשלטונות בבייג'ין במשך שבועות

בדו"ח שגיבשו סוכנויות המודיעין נקבע כי בעיר בה התפרץ הנגיף נמנעו מלמסור מידע באשר לסכנה הנשקפת ממנו. לדברי גורמים לשעבר בממשל האמריקאי, פקידים מקומיים בסין נוהגים להסתיר מידע מחשש שייפגעו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוק מזון בווהאן, באפריל

פקידי ממשל בעיר ווהאן שבסין נמנעו מלמסור לממשל המרכזי בבייג'ין מידע באשר לעוצמתו של וירוס הקורונה ומידת הסכנה הנשקפת ממנו במשך שבועות, כך לדברי גורם רשמי בממשל האמריקאי שנחשף לדו"ח פנימי שגיבשו בנושא סוכנויות המודיעין של ארה"ב.

על פי הדו"ח, גורמים רשמיים במחוז חוביי ובעיר ווהאן, בה התפרץ הנגיף, ניסו להסתיר מידע מההנהגה בבייג'ין באשר להתפרצות הקורונה בשלבי ההתפרצות הראשונים בתחילת ינואר. לדברי גורמים רשמיים לשעבר בממשל האמריקאי, פקידי ממשל מקומיים נוהגים להסתיר מידע מבכירים מהם לעתים תכופות מחשש לפעולת תגמול.

ממצאי הדו"ח הנוכחי, שהופץ לגורמי ממשל בוושינגטון ביוני ושחלקים ממנו חסויים, לא סותרים את ההאשמות שהטיחו בממשל טראמפ באשר לאחריותה של סין להתפרצות המגפה. מסקנותיו מחזקות טענות שנשמעו על כך שבממשל בבייג'ין פעלו במכוון כדי להסתיר מידע על הנגיף ממדינות אחרות ומנציגי ארגון הבריאות העולמי. מלבד לכך, הדו"ח מציג ראיות לאופן שבו התנהלות פסולה של פקידים מקומיים במוקד ההתפרצות בווהאן הפכה לגורם מכריע בהתפשטות המגפה בעולם.

מסעדה בווהאן, בתחילת החודשצילום: AFP

להערכות על אחריותם של גורמים מקומיים על התפרצות הנגיף עשויה להיות משמעות גדולה על האופן שבו מתעצבת המדיניות בארה"ב כלפי סין, מעריכים מומחים. "יש הבדל גדול בין אחריותם של גורמים בווהאן לבין אחריותו של הממשל בבייג'ין", אמר מייקל פילסברי, חוקר לענייני סין שמייעץ לנשיא דונלד טראמפ באופן לא רשמי. לדבריו, אם הנשיא הסיני שי ג'ינפינג אינו האחראי העיקרי להתנהלות, הדבר משאיר אפשרות למשא ומתן בין שתי המדינות בנושאים בהם יש להן עניין משותף.

את הדו"ח הזמינו גורמי ממשל רשמיים בעקבות דו"ח אחר שגובש במשרד לביטחון המולדת ואשר פורסם במאי, לפיו בבייג'ין בחרו להסתיר את היקף התפרצות הנגיף במדינה ואת פוטנציאל ההדבקה שלו כדי שיוכלו לאגור את האספקה הרפואית הדרושה להתמודדות עמו. לפי הדו"ח, סין "הסתירה במכוון" את חומרת המגפה מהעולם בתחילת ינואר, ובמקביל הגדילה את הייבוא והקטינה את הייצוא של ציוד רפואי למדינה.

גורמי ממשל ביקשו מקהילת המודיעין לחקור את הממצאים שפורסמו אז, והדו"ח הנוכחי הוא תוצאה של הערכות נוספות. דובר מטעם המשרד לביטחון המולדת סירב להגיב לדברים ומסר רק כי במשרד "לא מגיבים לדיווחים על מסמכים שכביכול הודלפו לתקשורת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ