מגפת קורונה | בהודו הנגיף מתפשט בקצב המהיר בעולם: "הוא הגיע לכל מקום"

מדי יום מדווחת המדינה בת 1.3 מיליארד התושבים על יותר מ-75 אלף חולים ועל כאלף מתים חדשים. המגפה שהחלה באזורים עירוניים התפשטה לאזורים מרוחקים ברחבי הודו והגיעה עד לשבט מבודד באיי אנדמן. מומחי רפואה מזהירים כי בחודש הבא צפוי שיא בתחלואה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בדיקת קורונה בהידרבאד, אתמול

הודו היא המדינה שבה קצב הגידול של מגפת הקורונה הוא הגדול ביותר בעולם, עם יותר מ-75 אלף מקרי הדבקה מדי יום, בשלושת הימים האחרונים. לשם השוואה בברזיל ובארה"ב, שבהן נתוני התחלואה הם הגבוהים בעולם, מדי יום נוספים 40 אלף ו-50 אלף חולים, בהתאמה. בתקופה זו דווח גם על יותר מאלף מתים מדי יום בהודו.

לדברי ד"ר אנאנט בהאן, חוקר בריאות מקולג' מלאקה מאינפל לרפואה בדרום הודו, "כל הסימנים מעידים על כך שאנחנו עומדים בפני עלייה משמעותית במקרי ההדבקה בימים הקרובים. חמור מכך, אנחנו מתקרבים למקום הראשון בעולם כולו". אחד ההסברים לגידול היומי הגבוה במגפה הוא היקף הבדיקות הרב שמבצעת ממשלת הודו. בתקופה האחרונה נערכות כמיליון בדיקות מדי יום, לעומת כ-200 אלף לפני כחודשיים.

המגפה התמקדה בחודשים הראשונים בערים הגדולות בהודו, אולם מאז הסרת הסגר הכללי בסוף מאי התפשטה לאזורים מרוחקים — והגיעה ביום חמישי האחרון לשבטים מבודדים באיי אנדמן. מומחי בריאות בהודו מודאגים מכך שקצב ההדבקה מזנק במדינות מחוז שהחליטו להקל בסגר, כדי לעודד את כלכלתן המתכווצת.

ביממה האחרונה, בין יום שישי לשבת, דווח על 76,472 מקרי הדבקה חדשים ברחבי הודו, ועל 1,021 מתים חדשים. בכמה בתי חולים ציבוריים העומס היה כה רב לאחרונה, עד כי רופאים החלו לטפל בחולים במסדרונות. במקרה שדווח לפני כחודשיים בניו דלהי, אשה שכרעה ללדת נדחתה בידי שמונה בתי חולים בתוך 15 שעות, ולבסוף מתה בזרועות בעלה באמבולנס.

מומחים: ייתכן שהממשלה מסתירה נתונים

הודו היא המדינה שבה מספר החולים הכולל מאז פרוץ המגפה הוא השלישי בגובהו בעולם, עם כ-3.5 מיליון איש. בברזיל עומד הנתון על כ-3.8 מיליון, ובארה"ב על כ-5.9 מיליון. מניין המתים בהודו מהמחלה שלה גורם נגיף הקורונה, Covid-19, גדל מדי יום באלף מקרים ובסך הכל מתו כ-63 אלף בני אדם במדינה כולה. התמותה מהמגפה בהודו היא הרביעית בגובהה בעולם, אך היא צפויה לעקוף בקרוב את מקסיקו הנמצאת במקום השלישי.

חברי הקהילה הטרנסג'נדרית בעיר צ'נאי רוקדים כחלק מקמפיין להעלאת מודעות למגפה, היוםצילום: AFP

בשקלול גודל האוכלוסייה — שבהודו מונה 1.3 מיליארד בני אדם — שיעור התמותה המקומי דווקא נמוך. לפי אתר World Meters בהודו ישנם 46 מתים לכל מיליון איש, לעומת 562 בארה"ב ובברזיל. רופאים מקומיים מסבירים זאת בכך שאזרחי הודו הם צעירים יותר ורזים יותר לעומת מדינות אלה. גיל ונטייה להשמנה נחשבים לגורמי סיכון לחולים ב-Covid-19. כמה מומחי רפואה העלו את האפשרות שממשלת הודו אינה מודעת להיקף התמותה בפועל מהמחלה, או אף מדווחת במכוון על מספרים נמוכים יותר כדי למנוע בהלה בציבור. 

מדינת מהרשטרה, שם נמצאת הבירה הכלכלית מומבאי, היא מקורם של יותר משליש ממקרי המוות בשבועיים האחרונים. עד כה דווח בה על יותר מ-23 אלף מתים מהמחלה. במומבאי, שבה ובסביבתה חיים כ-18 מיליון בני אדם, ישנן שכונות עוני שבבתיהן חיים בצפיפות שמונה או עשרה בני אדם בכל חדר. דבר שמקשה על קטיעת שרשרות ההדבקה של נגיף הקורונה. 

עובד ניקיון במלון טאג' פאלאס בניו דלהי, אתמולצילום: AFP

במהרשטרה כולה חיים כ-120 מיליון, ובאחד מימות השבוע החולף דווח בה על 355 מתים. בנוסף לכך, המדינה דיווחה על השיעור הגבוה ביותר בהודו של בדיקות חיוביות שנערכו לאנשי צוות רפואי, 15%. אתמול הודיעו גורמים רשמיים בהודו כי 73% מהמקרים החדשים שעליהם דווח לאחרונה הגיעו מעשר מדינות מחוז. מלבד מהרשטרה, המצב נחשב חמור גם בטמיל נאדו, קרנטאקה, טלנגאנה וגוג'ארט.

אשפה במסדרונות בית החולים

תקיקרה ג'ייקוב ג'ון, לשעבר ראש המחלקה לחקר הנגיפים בקולג' הרפואי הנוצרי של טמיל נאדו, העריך כי בחודש הבא יגיעו נתוני התחלואה בהודו לשיא. הוא הלין על כך שהממשלה לא הקפידה על אסטרטגיית יציאה נכונה מהסגר, וכי אזרחים רבים מאסו בהישארות בבתיהם והחלו להתעלם מההנחיות, ולא להקפיד על מרחק בין־אישי.

בדיקת קורונה לילד קטן בגאוהאטי, היוםצילום: Anupam Nath/אי־פי

"הם חושבים שעדיף להם להידבק בנגיף, מאשר להישאר בבית ולרעוב", הוסיף. "המבחן האמיתי של מערכת הבריאות הוא באזורים הכפריים. החשש הגדול שלנו הוא שהמגפה כבר הגיעה לשבטים מבודדים". 

עשרה בני שבט מבודד באיי אנדמן אובחנו בשבוע האחרון כחולים בנגיף, מתוך 60 חברים באותו שבט. תושב פורט בלייר, בירת מחוז איי אנדמן וניקובר, סיפר כי בבית החולים המקומי ישנן פחות ממאה מיטות אשפוז לחולי קורונה, ומכונות הנשמה ספורות.

ספרייה בצ'נאי, אתמולצילום: AFP

הוא הציג תמונות של שקי אשפה רטובים החוסמים את מסדרונות בית החולים. הרשויות המקומיות מקפידות להגן על השבטים באזור ולהגביל את האפשרות של מבקרים באיים לפגוש אותם. לדברי ד"ר ג'ון, "אם שבט כזה נדבק, פירוש הדבר שהנגיף הגיע לכל מקום אפשרי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ