"אומץ יוצא דופן" |

מדליית גבורה על איתור מוקשים הוענקה לחולדה בקמבודיה

מגוואה חשף 39 מוקשים ו-28 נפלי תחמושת בשש שנותיו, וקרוב לפרישה. ארגון בריטי המחלק אותות הוקרה לבעלי חיים בשירות אזרחי העניק לו מדליה שעד היום כל מקבליה היו כלבים

אי-פי
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מגוואה לאחר הענקת המדליה, אתמול
אי-פי
הארץ

אחרי שחשף 39 מוקשים ו-28 נפלי תחמושת, וכיסה שטח של יותר מ-141 אלף מ"ר, מגוואה זכה סוף סוף להכרה על הישגיו. כשקיבל את מדליית הזהב של ארגון PDSA עבור "אומץ ונחישות מצילי חיים", היה קשה לומר אם הוא מתרגש או מודע למעמד יוצא הדופן.

עד היום, כל מקבלי המדליה היו כלבים, ואילו מגוואה הוא חולדה אוגרת אפריקאית.

המכרסם בן השש עבר הכשרה בידי ארגון הצדקה הבלגי APOPO, המכשיר חולדות כמוהו לאיתור מוקשים, וכן לזיהוי חולי שחפת. הארגון, שהוקם לפני 20 שנה, פועל כיום באנגולה, זיממבואה, מוזמביק ובקמבודיה — שם מגוואה "מועסק" — וסייע בפינויים של מיליוני מוקשים מאזורי מלחמה ועימות.

לפי נתוני הארגון יותר מ-60 מיליון בני אדם ב-59 מדינות חיים באזורים שבהם מפוזרים מוקשים או נפלי תחמושת. ב-2018 נהרגו או נפצעו 6,897 בני אדם ברחבי העולם בעקבות פיצוצים הקשורים בהם. מנכ"ל APOPO, כריסטוף קוקס, אמר כי הענקת המדליה למגוואה היא גם "כבוד גדול עבור מאמני החיות בארגון". לדברי קוקס, "זה גם הישג גדול עבור אזרחי קמבודיה וכל מי שחיים תחת איום מוקשים סביב העולם. הענקת המדליה מפנה את תשומת לב העולם לבעיית המוקשים".

PDSA הוקם בבריטניה ב-1917 כמרפאה וטרינרית חינמית, ומאז 1943 מעניק פרסים לבעלי חיים המסייעים לבני אדם ומגלים גבורה יוצאת דופן. מדליית הזהב של הארגון הושוותה ל"צלב ג'ורג'", העיטור האזרחי הגבוה ביותר המוענק בבריטניה, ומציין גבורה אזרחית. הארגון החל להעניק את המדליה בשנת 2002, עבור גילויים יוצאי דופן של גבורה ונחישות בקרב בעלי חיים בשירות אזרחי.

לדברי קוקס, חולדות כמו מגוואה נחשבות לאינטליגנטיות ופועלות טוב יותר במשימות חזרתיות, עבור מזון, מאשר בעלי חיים אחרים. הוא הוסיף כי בשל גודלן, הן גם נמצאות בסכנה פחותה יותר. הכשרה של חולדה במסגרת APOPO אורכת כשנה. הן עובדות במשך כחצי שעה מדי יום, בעיקר בשעות הבוקר.

כשחולדה כמו מגוואה מגלה מוקש, היא מגרדת את האדמה כדי להתריע למפעיליה על מיקומו. מגוואה, המתקרב לגיל פרישה, מסוגל לסרוק שטח בגודל מגרש טניס בחצי שעה — משימה שאדם הנעזר בגלאי מתכות ישלים בארבעה ימים.

בהודעה של PDSA על הענקת המדליה למגוואה צוינו פרטים שמסרו עליו מפעיליו ב-APOPO. לצד ציון נתוניו הפיזיים (אורך: 70 ס"מ, משקל: 1.2 ק"ג) מוזכר כי הוא אוהב במיוחד בננות ובוטנים. בסעיף "מזג אישי" תואר מגוואה כ"עובד חרוץ ותמיד ידידותי, מהיר והחלטי" וכן צוין כי בזמן ההפסקה הוא אוהב לנמנם. 

לדברי מנהלת PDSA, ג'אן מקלוכלין, "העבודה של מגוואה ושל APOPO היא באמת ייחודית ויוצאת דופן". היא הוסיפה כי ממשלת קמבודיה מעריכה שבין 1975 ל-1998 פוזרו ברחבי המדינה בין ארבעה לשישה מיליון מוקשים. אלה גרמו לדבריה למותם של יותר מ-64 אלף בני אדם.

"מגוואה אחראי ישירות להצלת חיים ולשינוי בחייהם של גברים, נשים וילדים שחיים תחת איום המוקשים. כל מוקש שהוא גילה סייע להפחית את הסכנה לפציעה או מוות עבור תושבים באזורים אלה", הוסיפה מקלוכלין. קמבודיה היא גם המדינה המובילה בעולם בשיעור קטועי הגפיים לנפש, עם יותר מ-40 אלף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ