סוכל ניסיון התנקשות בראש ממשלת ארמניה, שחתם על הפסקת אש עם אזרבייג'אן

ראש שירות הביטחון הלאומי לשעבר נעצר יחד עם עוד שני בני אדם בחשד שתכננו לרצוח את ראש הממשלה, ברקע ההסכם לסיום הלחימה בחבל נגורנו־קרבאך. תושבי כפרים שבשל ההסכם יידרשו להתפנות שרפו את בתיהם במחאה: "לא נשאיר דבר למוסלמים האזרים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת ארמניה ניקול פשיניאן, בבירה ירוואן השבוע

שירות הביטחון הלאומי של ארמניה הודיע הערב (שבת) כי סוכל ניסיון התנקשות בחייו של ראש הממשלה ניקול פשיניאן. השבוע חתם פשיניאן על הסכם הפסקת אש עם אזרייבג'אן בתום שישה שבועות לחימה בחבל נגורנו־קרבאך. לפי הודעת שירות הביטחון, ניסיון ההתנקשות נועד להביא לתפיסת השלטון בידי ראש השירות לשעבר, ארתור ואנטסיאן, ראש סיעת המפלגה הרפובליקאית לשעבר בפרלמנט, והראם בגדסאריאן, וכן אדם נוסף שהתנדב לשורות הצבא, אשוט מינאסיאן. כל השלושה נעצרו בידי הרשויות.

ההסכם שעליו חתם ראש הממשלה השבוע עורר עליו ביקורת חריפה, ואלפי מפגינים יצאו מאז יום שלישי להפגין נגדו בדרישה שיתפטר. זאת בשל ויתור על שטחים בריבונות ארמנית לטובת אזרבייג'אן, בחבל השנוי במחלוקת. לפי הודעת שירות הביטחון, שלושת החשודים תכננו לרצוח את פשיניאן ודנו בקידום מועמדים אפשריים להחלפתו.

לאחר החתימה על ההסכם הודיע פשיניאן כי לא היתה לו ברירה אלא לעשות זאת, כדי למנוע אובדן שטחים נוספים בעקבות הלחימה בנגורנו־קרבאך. כחלק ממהסכם, 2,000 אנשי כוח שמירת שלום מטעם רוסיה הוצבו בחבל, שתושביו הם ממוצא ארמני אך הקהילה הבינלאומית מכירה בו כחלק מאזרבייג'אן. 

מחר אמורים להימסר אזורים בשליטה ארמנית לידי אזרבייג'אן, כחלק מההסכם, צעד שעורר את זעמם של תושבים מקומיים. כך, למשל, בכפר קרבצ'אר החלו 600 התושבים להעלות באש ולהרוס את בתיהם במחאה על ההסכם. אחד מהם, גארו דאדובסיאן, העלה באש את ביתו שבו התגורר זה 21 שנה.

הפסקת האש הביאה לסופה של הלחימה, שגבתה מאז 27 בספטמבר את חייהם של כ-2,300 בני אדם לפי משרד הבריאות הארמני; אולם דומה כי היא גם החריפה את המתיחות האתנית בין מוסלמים אזרים ונוצרים ארמנים. "בסוף נפוצץ או נשרוף את הבתים כדי לא להשאיר דבר למוסלמים", אמר דאדובסיאן לסוכנות הידיעות אי־פי. 

הוא ואשתו אינם יודעים לאן ילכו עתה. "אנחנו חסרי בית, אין לנו לאן ללכת ואיפה לחיות", אמרה האישה, לוזין. "זה קשה מאוד". השניים הביעו אכזבה מרה גם מנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בשל ברית ההגנה של מוסקבה עם ארמניה. "מדוע פוטין נטש אותנו?" שאלו.

תורים של מכוניות ומשאיות השתרכו היום לאורך קילומטרים אל תוך שטחה של ארמניה, שעה שתושבים כמו דאדובסיאן החלו לעזוב את בתיהם. עשרות בני אדם נמלטו למנזר האפוסטולי דאדיבנאק. כמרים במקום הסירו מהקירות חפצי קודש כדי לקחת עמם. מבקרים רבים הצטלמו על רקע המבנה מהמאה התשיעית, ואמרו כי אינם חושבים שישובו לראותו.

קבוצה קטנה של אנשי כוח שמירת השלום הרוסי צפתה במתרחש במנזר מעבר לכביש, חלקם מתוך כלי רכב משוריינים. ראש המנזר, הכומר הובאנס טר־הובאניסיאן, בירך אותם לשלום. לדבריו, "היה לנו חשוב לראות אותם פה היום. לא כל שאלותינו לגבי העתיד נענו. אבל אני בטוח שהצדק ינצח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ