"זה אינו סוף המאבק": אחד ממובילי המחאה בהונג קונג נידון ל-13 חודשי מאסר

ג'ושוע וונג, אחד מהפעילים הבולטים ביותר נגד הרשויות הפרו-סיניות באזור המינהלי המיוחד, נידון ל-13.5 חודשי מאסר בגין השתתפותו בעצרת לא חוקית. שני מנהיגים נוספים של המחאה נידונו גם הם לעונשי מאסר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ושוע וונג (מימין) מובל לבית הסוהר בהונג קונג באזיקים ביחד עם עמיתו איוון לאם, היום
לוגו רויטרס
רויטרס

ג'ושוע וונג, אחד הפעילים הבולטים ביותר למען דמוקרטיה בהונג קונג, נידון היום (רביעי) ל-13.5 חודשי מאסר בגין השתתפות בעצרת לא חוקית ב-2019. עונש המאסר של וונג התקבל בשעה שהממשלה הפרו-סינית בהונג קונג מגבירה את דיכוי האופוזיציה, ומצמצמת את החירויות האזרחיות.

החלום הדמוקרטי בהונג קונג ושברו: כרוניקה של כישלון ידוע מראש

וונג, לאם ואגנס צ'ואו בבית המשפט בהונג קונג, החודש. שלושתם נידונו למאסרצילום: Vincent Yu/אי־פי

וונג, בן 24, נחשב מגיל צעיר לדמות מוכרת בהפגנות למען דמוקרטיה בהונג קונג. הוא הודה בבית המשפט כי ארגן התקהלות לא חוקית ליד מטה המשטרה בהונג קונג בשיא ההפגנות באזור ביוני אשתקד. מחאת הענק פרצה לאחר שהרשויות בהונג קונג הציגו חוק חדש שנועד לאפשר הסגרת חשודים בפלילים מהונג קונג, מקאו וטייוואן אל סין היבשתית.

כמאה מתומכיו של וונג התאספו בשקט בתוך בית המשפט לפני פרסום גזר הדין, ומחוץ לבניין עמדה קבוצה של מפגינים פרו-סינים שקראו להטיל עליו עונש מאסר כבד. "אני יודע שהימים הקרובים יהיו קשים יותר. אנחנו נחזיק מעמד שם", צעק וונג לאחר הקראת גזר דינו. "זה איננו סופו של המאבק", הוא אמר לאחר מכן באמצעות עורכי דינו. "לפנינו קרב מאתגר נוסף. אנחנו מצטרפים למאבק בכלא לצד מפגינים אמיצים רבים אחרים. זה פחות גלוי, אך חיוני למאבק למען הדמוקרטיה והחירות להונג קונג".

עמיתיו של וונג בתנועת המחאה הפרו דמוקרטית בהונג קונג - אגנס צ'ואו בת ה-23 ואיוון לאם בן ה-26 – גם נשלחו לכלא בגין חלקם בעצרת ב-21 ביוני 2019 שבמהלכה אלפי בני אדם הקיפו את מטה המשטרה המקומית. צ'ואו נידונה לעשרה חודשי מאסר ולאם לשבעה. צ'או בכתה בבית המשפט לאחר ששמעה את עונשה. גם היא וגם לאם הודו בעבירות שיוחסו להם – הסתה והשתתפות בהפגנה לא חוקית.

מפגינים עם שלטי תמיכה במנהיגי המחאה ליד כלי הרכב המשטרתי, היום בהונג קונגצילום: LAM YIK/רויטרס

בעקבות המחאה בשנה שעברה, מושלת הונג קונג קארי לאם הודיעה על הקפאת חוק ההסגרה ולאחר מכן על ביטולו. עם זאת, ב-30 ביוני השנה ניחתה מכה נוספת על החירויות שמהן נהנים תושבי האזור המינהלי המיוחד: כשסין אישרה את "חוק הביטחון הלאומי", שנועד להרחיב את אפשרויותיה לפעול נגד "פעולות חתרניות וממרידות" בהונג קונג.

לפני הקראת גזר דינו של וונג, השופט המחוזי הקריא מכתב שכתבה אמו לבית המשפט ובו אמרה שבנה הוא "אדם צעיר שאכפת לו מהחברה ומתעקש על האידיאלים שלו".

כשבריטניה השיבה את הונג קונג לידי סין ב-1 ביולי 1997, בייג'ין התחייבה לשמור עד שנת 2047 את עיקרון "מדינה אחת, שתי שיטות שלטון". עיקרון זה הבטיח לאזור המינהלי המיוחד אוטונומיה, חירויות אזרחיות כמו חופש ביטוי וחופש להפגין ועצמאות משפטית שתושבי סין היבשתית לא נהנים מהן. עם זאת, באופוזיציה בהונג קונג חוששים ששנת 2047 הגיעה מוקדם מדי והרשויות הפרו-סיניות מכרסמות יותר ויותר בחירויות ובאוטונומיה שלהם.

מפגינים למען שחרור שלושת הפעילים למען הדמוקרטיה בבית המשפט, היוםצילום: LAM YIK/רויטרס

בעקבות גזר דינו של וונג, שר החוץ של בריטניה דומיניק ראב קרא לרשויות בהונג קונג ובסין לעצור את קמפיין השתקת האופוזיציה. הסנאטורית האמריקאית מרשה בלקברן האשימה את סין בדיכוי זכויות אדם ובהרס "כל מראית עין של אוטונומיה בהונג קונג". "שמור על האמונה ג'ושוע, אתה בהחלט השראה ללוחמי חופש בכל מקום", אמרה הסנאטורית הרפובליקאית בהודעה שפרסמה.

יאמיני מישרה, מנהלת אזור אסיה-פסיפיק בארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל", מתחה ביקורת על העונש שקיבל וונג ואמרה שהרשויות בהונג קונג "שולחות מסר לכל מי שמעז למתוח ביקורת בצורה גלויה על הממשלה שהם יהיו הבאים בתור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ