דרום קוריאה אישרה חוק נגד הפרחת בלוני תעמולה לעבר צפון קוריאה

החוק החדש, חלק ממדיניות השואפת לשיתוף פעולה עם פיונגיאנג, נועד למנוע פעילות שמובילים עריקים מצפון קוריאה. באופוזיציה האשימו את הנשיא מון בכניעה ללחציו של קים ג'ונג און

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפרחת בלוני תעמולה בגבול עם צפון קוריאה, ב-2016
לוגו אי-פי

הפרלמנט בדרום קוריאה אישר אתמול (שני) חוק נגד הפרחת חומרי תעמולה באמצעות בלונים מעבר לגבול. החוק אושר חרף מחאה ציבורית נרחבת נגדו, ולמרות טענות על כך שבממשל מקריבים את חופש הביטוי לטובת חיזוק הקשרים עם צפון קוריאה.

החוק החדש אושר ברוב של 187 מחוקקים, רובם חברי מפלגת השלטון של הנשיא מון ג'ה-אין אשר מקדם מדיניות של שיתוף פעולה עם הממשל בפיונגיאנג. חברי האופוזיציה, שהיו במיעוט, בחרו להיעדר מההצבעה - זאת לאחר שניסיונותיהם לדחות אותה באמצעות נאומים ארוכים סוכלו בהצבעה נפרדת.

בעבר הגביל הממשל בדרום קוריאה את פעילותם של ארגוני העריקים שנמלטו מצפון קוריאה, אך רק בתקופות של מתיחות גבוהה בין המדינות ולא באמצעות חוקים. כך, ביוני הודיע הממשל כי יעמיד לדין אקטיביסטים זמן קצר לאחר שפיונגיאנג השביתה את ערוצי החירום לתקשורת עם סיאול במחאה על פעילות הארגונים

נשיא דרום קוריאה מון ג'ה־אין ומנהיג הצפון קים ג'ונג און נפגשים באזור המפורז בגבול, באפריל 2018צילום: /אי־פי

חברי הארגונים נוהגים להעביר עלונים הכוללים מידע נגד השלטון הקומוניסטי בצפון קוריאה, המתייחס בין היתר לתוכנית הגרעין של המדינה והפרות בולטות של זכויות אדם שמבצע השלטון שם. הארגונים מעבירים בין היתר דיסקים והתקני USB עם חומרי תעמולה ומידע על מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און שאינו נגיש לאזרחי הצפון וגם דולרים אמריקאיים.

המחוקקים התומכים בנשיא מון אמרו שהחקיקה החדשה נועדה למנוע מפרובוקציות מיותרות כלפי צפון קוריאה, לאפשר את בטיחותם של האזרחים המתגוררים סמוך לגבול ולהבטיח קשר יציב עם השלטון בפיונגיאנג. באופוזיציה האשימו את מון באהדה מוגזמת כלפי הצפון ובכניעה לאיומים.

"החוק החדש יחסום את השפעתם של הערכים המצוינים של דרום קוריאה ואת רוח הדמוקרטיה, החופש והשוויון", טען מחוקק מהאופוזיציה ועריק מצפון קוריאה, טאה יונגהו, בנאום שנמשך 10 שעות. "זהו חוק שנועד לשלב ידיים עם קים ג'ונג און ולשעבד את אזרחי צפון קוריאה לתמיד".

החוק צפוי להיכנס לתוקפו שלושה חודשים לאחר שהממשלה תאשר את החלטת הפרלמנט בהצבעה פורמלית. מי שיואשם במסגרתו בפעילות תעמולה בגבול עשוי לעמוד בפני עונש מאסר של עד שלוש שנים וקנס של 30 מיליון וון (כ-28 אלף דולר). ההגבלות חלות גם על השמעת מסרי תעמולה באמצעות רמקולים או הצבת שלטי חוצות באזור הגבול.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ