עיתונאית מסין שסיקרה את התפרצות הקורונה בווהאן נידונה לארבע שנות מאסר

העיתונאית ז'אנג ז'אן פרסמה סרטונים של הצפיפות בבתי החולים בעיר וביקרה את התנהלות הרשויות. עורך דינה סיפר שעברה התעללות בזמן מעצרה. גזר דינה ניתן כשלוש שעות לאחר פתיחת המשפט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשי ביטחון הודפים עיתונאים בכניסה לבית המשפט בשנחאי, היום

בית משפט בסין גזר היום (שני) ארבע שנות מאסר על עיתונאית תושבת המדינה, שסיקרה את שלבי ההתפרצות המוקדמים של נגיף הקורונה בווהאן. רבים פירשו את גזר הדין כאזהרה חמורה לאלו המנסים לאתגר את הנראטיב הרשמי של השלטון בבייג'ין בכל הנוגע למגפה.

העיתונאית ז'אנג ז'אן, עורכת דין לשעבר בת 37, היא ככל הידוע האדם הראשון אשר עומד למשפט בשל סיקור התפשטות הנגיף במדינה. ז'אנג המתגוררת בשנחאי נסעה לווהאן בפברואר, בשלב מוקדם יחסית של התפרצות המגפה בעיר. במשך כמה חודשים פרסמה בבלוג אישי דיווחים וסרטונים שתיעדו את הצפיפות בבתי החולים בעיר ושוחחה עם תושבים שהביעו חרדה מהמתרחש ואי ודאות באשר למקורות ההכנסה שלהם.

ז'אנג נעצרה בחשד ל"ניסיונות לעורר עימותים ובעיות", האשמה המיוחסת בסין לעתים תכופות לפעילים פוליטיים ועיתונאים. בחודש שעבר הואשמה בהפצת מידע שגוי. בכתב האישום שהוגש נגדה ואשר פורסם בשבוע שעבר נכתב כי העיתונאית שלחה "מידע שגוי באמצעות טקסטים, סרטונים ואמצעי וידאו אחרים דרך וויצ'אט, טוויטר ויוטיוב". התובעים המליצו על עונש מאסר של 5-4 שנים. משפטה נפתח אתמול, ולאחר פחות משלוש שעות הודיע עורך דינה כי היא נידונה לארבע שנים בכלא.

אנשי ביטחון הודפים עיתונאים בכניסה לבית המשפט בשנחאי, היוםצילום: LEO RAMIREZ - AFP

לאחר הדיון סיפר עורך הדין ז'אן קהקה כי העיתונאית הופיעה בבית המשפט ישובה בכסא גלגלים. מוקדם יותר החודש סיפר שבתקופת מעצרה היא פתחה בשביתת רעב והואכלה בכפייה. בפוסט שפרסם ברשת סיפר שבביקור האחרון שערך בבית המעצר בסוף השבוע היה ניכר כי היא איבדה בין 15 ל-20 ק"ג ממשקלה ושיערה נגזר. "היא היתה מותשת מבחינה נפשית, כל יום היה כמו עינוי עבורה", סיפר.

בתקשורת המקומית דווח על נוכחות משטרתית גדולה מחוץ לבית המשפט בשנחאי. השוטרים הדפו עיתונאים וצופים מהכניסה לבית המשפט. בין השאר דווח כי במקום נראו דיפלומטים זרים שהתקבצו כדי להביע תמיכה בעיתונאית. במשפטה ז'אנג הכחישה את שיוחס לה, ואמרה כי הדיווחים שפרסמה על המגפה התבססו על עדויות של מקומיים. ברבים מהדיווחים מתחה ביקורת על ההתנהלות החשאית של הרשויות בטיפול בהתפרצות הנגיף. עורך הדין סיפר כי אמה שנכחה באולם פרצה בדמעות לאחר החלטת השופט.

עורך הדין ז'אן קהקה בכניסה לבית המשפט, היוםצילום: LEO RAMIREZ - AFP

"אנשים מן השורה שאומרים דבר מה בהיסח הדעת בוויצ'אט מזומנים לחקירה ונעלמים", אמרה באחד הדיווחים. "הדרך של הממשלה לטפל בהתפרצות בעיר הזו היא באמצעות הפחדה ואיומים", אמרה בדיווח אחר. "זו הטרגדיה האמיתית של המדינה הזו". בדיווחים אחרים האשימה את הרשויות בהפרה של זכויות אדם בסיסיות, וקראה לשחרורם של עיתונאים אחרים שנעצרו בשל אופי הסיקור שלהם.

לפחות שישה עיתונאים נעצרו בהקשר הזה. אחד מהם נעצר בפברואר ומיקומו הנוכחי אינו ידוע. שניים אחרים ממתינים לפתיחת משפטם בבייג'ין לאחר שנעצרו באפריל באשמה לפרסום מידע חסוי על הנגיף. עיתונאי נוסף שנעצר בווהאן בפברואר שוחרר לבית הוריו ושרוי תחת מעקב צמוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ