ממשלת הודו מנסה להבין איך לחסן 1.4 מיליארד בני אדם

הודו הודיעה על כוונתה לחסן כ-300 מיליון בני אדם, רובם צוותים רפואיים או נמצאים בקבוצות סיכון. רק לאחר חיסונם של מאות מיליוני הודים יתברר אם תוכנית הממשלה בת קיימא

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משאית הנושאת חיסונים בעיר קוראפט בדרום מזרח הודו
לוגו רויטרס

ריינה ג'אני התעוררה מוקדם, השלימה את מטלותיה בבוקר צונן של ינואר והחלה לצעוד במעלה הגבעה, לעבר הכביש הסמוך לכפר פנדג'ם הנידח שבמזרח הודו. שם עלתה על אופנוע של שכן, והוא הסיע את ג'אני, עובדת מערכת הבריאות בת 34, למקום עבודתה במרכז הבריאות הקהילתי של מתאלפוט.

ג'אני, ששמה נכלל ברשימת מאה עובדי המרכז המתחסנים, היתה בראשית החודש לאחד הראשונים בהודו שקיבלו את החיסון מפני הקורונה, במסגרת תוכנית החיסונים שעל פי ממשלת הודו היא הנרחבת בעולם. מנת החיסון שקיבלה עשתה דרך ארוכה מבית החרושת ועד המרפאה שבה חיכתה לו ג'אני. הוא הועבר במטוס, במשאית ובמכונית מסחרית, על פני יותר מ-1,700 קילומטרים, שלכל אורכם היה צריך להישמר בקרור. הגעתו בשלום למחוז קוראפוט, זירת לחימה של לוחמי גרילה, היא עדות לתכנון המפורט ולעבודת ההכנה שעשו שלטונות מדינת אודישה. אך פקידים רשמיים מודים שזה רק קצה הקרחון.

1.5 מיליון התושבים שחוסנו עד כה, רובם המכריע עובדי בריאות חיוניים כמו ג'אני, הם רק חלק זעיר מהשלב הראשון של תוכנית החיסונים הכוללת. בתוכנית צפויים להתחסן 1.4 מיליארד תושבים, כך מקווה ממשלת הודו. רק אחרי השלב השלישי - חיסון של כ-270 מיליון בני אדם הנחשבים לפגיעים - תדע הממשלה אם תוכניתה לחסן גם באזורים בעייתיים ובטמפרטורות גבוהות אכן נשאה פרי. מדהוסודאן מישרה, עובד ציבור בכיר, אומר כי "הבעיה תתחיל בשלב השלישי, כשהציבור יתחיל לבוא. אז יהיה אתגר של ממש". הספקנות כלפי בטיחותו ויעילותו של החיסון מפני הקורונה גבוהה בהודו, בעיקר באזורי הכפרים, לדברי עובדי ציבור. הם חוששים שהפצת מידע שקרי ברשתות החברתיות תחבל במאמצי המדינה למגר את המגפה.

חיסון בהמתנה

את החיסון שקיבלה ג'אני פיתחו חברת אסטרה־זנקה ואוניברסיטת אוקספורד. הודו משתמשת גם בחיסון שפיתחה חברת Bharat Biotech. מבצע החיסונים מתנהל ברקע עליית מספר הנדבקים בהודו ל-11 מיליון, ומספר המתים ליותר מ-150 אלף.

חיסון בעיר ג'אמוצילום: Channi Anand/אי־פי

הודו מחלקת 16.5 מיליון מנות חיסונים משתי החברות שאושרו לשימוש, במסגרת תשתית חיסונים קיימת שהורחבה בימי המגפה, ובעזרת נהגים צבאיים.

באודשה, אחרי איחור קל, ספרו צוותי ממשלה את החיסונים במרכז החיסונים והכניסו אותם לקופסאות מבודדות בקרח, והם נשמרים בהן בטמפרטורה של 2 עד 8 מעלות צלזיוס, לשימוש בתוך שלושה ימים. על השלב הבא היה ממונה נהג משרד הבריאות הוותיק, לאלו פוריג'ה. במשך כל הלילה הוא נהג במכונית מסחרית ליעד, העמיס את החיסונים על רכב ונהג שוב עד קוראפוט על פני 500 קילומטרים, כשאיתו מאבטח חמוש של החברה בבגדים אזרחיים. "אני קצת עייף", אמר לאחר שנחלץ מהפקק שעיכב אותו. אך למרות העייפות הוא נהג במשך שלושה ימים, עד קוראפוט, ושם פירק את המטען היקר.

ב-15 בינואר, במחסן החיסונים המרכזי של קוראפוט, החלו עובדי מערכת הבריאות לספור, לארוז ולחלק את החיסונים במארזים קטנים יותר, שנועדו לחמישה מרכזי החיסון במחוז ובהם המרפאה במתאלפוט, במרחק של כ-30 קילומטרים. לאחר שהוצאו החיסונים מכלי הרכב, אמר עובד במרפאה לעמיתיו כי "הגיע החיסון שכה ייחלנו לו".

דיוקן של מודי במומבאי לצד הכיתוב "תוכנית החיסון לקורונה הגדולה בעולם"צילום: FRANCIS MASCARENHAS/רויטר

הודו גיבשה תוכנית לחיסון 300 מיליון בני אדם עד הקיץ. בשלב הראשון, שהחל החודש, עמד יעד החיסונים שלה על עשרה מיליון עובדי מערכת הבריאות, ובהם ג'אני. בשלב הבא הממשלה נערכת לחסן כ-20 מיליון עובדים חיוניים, ואחריהם כ-270 מיליון בני אדם המשתייכים לקבוצות סיכון. המשך התוכנית אינו ידוע, אף על פי שהממשלה הודיעה שכל הודי שירצה יוכל לקבל את החיסון. גורמים רשמיים אמרו כי בקוראפוט עמלו עובדי ציבור במשך חודשים כדי לגבש תוכנית חיסונים מקומית. הממונה על מערכת הבריאות בקוראפוט, מקרנדה באורה, אמר כי מכיוון שבאזור אין תשתיות אינטרנט טובות, הם קבעו את נקודות החיסון על פי איכות החיבור שלהן לרשת.

ובמקומות שבהם פריסת הרשת בעייתית, כמו בכפר של ג'אני, באו עובדי מערכת הבריאות לתדרוכים. מישרה הניח כי בשלב השלישי, הנרחב יותר, יהיה צורך להיעזר בכוחות המשטרה המקומיים בארגון המתחסנים, ולהשיג כלי רכב להסעת צוותים שיפעלו במקומות נידחים.

מפקד משטרת דרום־מערב אודישה, ראג'ש פנדיט, אמר כי חיסון תושבים באזורים המרוחקים שכוחות מורדים מאואיסטים פועלים בהם, יצריך שיתוף פעולה של המשטרה עם מיליציות ועם כוחות מיוחדים. הוא הוסיף: "נצטרך להתנהל בזהירות רבה".

מרכז לטיפול בחולי קורונה בניו דלהיצילום: Manish Swarup/אי־פי

שמועות והססנות

לפני שבע שנים נעשתה ג'אני פעילה מוסמכת של מערכת הבריאות הקהילתית הפועלת באזורים הכפריים בהודו. בכפרה, שחיים בו 500 תושבים, היא מנהלת מעקבי היריון, מסייעת בביצוע בדיקות מלריה ומספקת לתושבים תרופות בסיסיות לטיפול בחום ובשלשול. ג'אני היא המפרנסת העיקרית של חמש הנפשות במשפחתה, ובשכרה, המסתכם ב-3,000 רופי (41 דולר) בחודש, היא מצליחה לשלם אפילו שכר לימוד לשתי בנותיה ולבנה. את הידיעה שהיא עומדת להתחסן קיבלה בשלוות נפש. זאת עד שנפוצה שמועה ש"אנשים מתעלפים, חומם עולה ומקצתם מתים" בעקבות החיסון. "נבהלתי מאוד", אמרה.

62% מתוך 17 אלף משתתפים בסקר מקוון, שערך מכון LocalCircles שבסיסו בניו דלהי, אמרו שהם מהססים להתחסן בגלל החשש מפני תגובה שלילית בעקבות החיסון. רבים מעובדי מערכת הבריאות חוששים אף הם. לאחר שרבות מהמדינות לא הגיעו ליעדי חיסון האוכלוסייה הראשוניים, הפצירה ממשלת הודו בפעילים להתחסן.

לדברי ד"ר טאפאס רג'אן בהראה, הממונה על המרפאה הקהילתית במתאלפוט, הרשויות יודעות שיש רתיעה מהחיסון בקרב רבים בציבור, ולכן הן הורו לעובדי מערכת הבריאות לעשות כל שביכולתם כדי להרגיע את התושבים מהדאגה לבטיחותו. בסופו של דבר קיבלה ג'אני המודאגת את החיסון, והוא עתיד להגן עליה, לפחות במידת מה, מפני נגיף הקורונה. זהו צעד קטן נוסף במשימת הענק של הודו למיגור המגפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ