שני פקידי ממשל במחוז האויגורי בסין נידונו למוות בשל תמיכה בבדלנים

הרשויות בשינג'יאנג האשימו את השניים, שהחזיקו בעבר בתפקידים במשרדי החינוך והמשפטים במחוז, בהחדרת טקסטים של הקצנה דתית לספרי לימוד ובסיוע לארגונים קיצוניים. הם הודו באשמה וקיבלו דחייה בביצוע העונש למשך שנתיים - שבסופן הוא עשוי להיות מומר במאסר עולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חטיבת ביניים בעיר קשגאר במחוז שינג'אינג, ב-2018

שני פקידי ממשל לשעבר במחוז שינג'אינג בסין נידונו למוות בגין תמיכה בבדלנים, כך דיווחה היום (רביעי) סוכנות הידיעות הרשמית "שינחואה". השניים, סאטר סאווט ושירזאט באודון, הודו באשמה שיוחסה להם וקיבלו דחייה של שנתיים בביצוע העונש. במקרים רבים במערכת המשפט הסינית, אחרי שנתיים של התנהגות טובה עונשי מוות מומרים במאסר עולם. לדברי סגן נשיא בית המשפט המחוזי בשינג'יאנג, וואנג לאנגטאו, איש מהם לא הביע כוונה לערער על פסק הדין.

משפטם של סאטר ושירזאט הוא צעד נוסף בפעולת הרשויות נגד פקידים ובעלי תפקידים ציבוריים המשתייכים למיעוט האויגורי הנרדף במחוז שבצפון־מערב סין. בייג'ין מפעילה מערך דיכוי נרחב של המיעוטים המוסלמים בשינג'אינג, ויותר ממיליון אויגורים, קזחים ובני קבוצות אחרות במחוז נכלאו במחנות "חינוך מחדש" בשנים האחרונות.

עמדתה של ממשלת סין היא כי מדובר במחנות הכשרה מקצועית, כחלק מתוכנית שנועדה למנוע הקצנה בקרב הקהילות המוסלמיות בשינג'יאנג. זאת, בשל פעילותם של ארגונים קיצוניים דוגמת התנועה לעצמאות מזרח טורקסטאן (ETIM) — ארגון בדלני שבין שנות ה-90 לעשור השני של המאה ה-21 היה אחראי לסדרת פעולות טרור שכוונו נגד כוחות הביטחון ויעדי ממשל במחוז.

בייג'ין פועלת באופן מוצהר נגד מה שהיא מכנה "פקידי ממשל דו־פרצופיים" שפועלים מתוך מוסדות השלטון על מנת לחתור תחת המדינה, לטענתה. משפטים כמו זה של סאטר ושירזאט מתנהלים מאחורי דלתיים סגורות. לפי ההודעה שנמסרה על אודות גזר דינם, סאטר, בן 74, שימש פקיד במשרד החינוך של שינג'יאנג והוא מוחזק במעצר כבר מ-2018. לא נמסר מתי נעצר שירזאט, שעמד בראש משרד המשפטים המחוזי, ולא צוינו פרטים נוספים לגביו.

סאטר הואשם כי החל מ-2002 ניצל את תפקידו כאחראי לניסוח והוצאה לאור של ספרי לימוד המיועדים לקבוצות מיעוט בבתי ספר יסודיים וחטיבות ביניים על מנת "לפצל את המדינה לשניים". לפי הדיווח בשינחואה, סגן נשיא בית המשפט וואנג אמר עוד כי סאטר "הורה לאחרים לצרף לצוותים שכתבו את ספרי הלימוד קבוצת אנשים בעלי אורח חשיבה בדלני". סאטר הואשם גם בקבלת שוחד בסך 15 מיליון יואן (כ-2.3 מיליון דולר).

הפגנה באיסטנבול נגד דיכוי האויגורים, בשבוע שעבר. המפגינים מחזיקים את דגלי מזרח טורקסטאןצילום: OZAN KOSE - AFP

לפי וואנג, ספרי לימוד שסאטר היה אחראי לאישורים היו בשימוש במחוז במשך 13 שנה והביאו "להשלכות חמורות". הוא ציין שתי מהדורות של ספרים משנת 2003 ו-2009 שהכילו 84 פסקאות שבהן דברי שבח לבדלנות אתנית, אלימות, טרור וקיצוניות דתית — שעודדו תושבים בבירת המחוז אורומצ'י להשתתף בהפגנה אלימה נגד בייג'ין ב-2009. וואנג הוסיף כי הספרים נקשרו גם להצטרפותם של תושבים במחוז לארגון בדלני שמנהיגו נידון למאסר עולם ב-2014.

וואנג האשים את שירזאט גם כן ב"פעולות לפיצול המדינה" וכן בשיתוף פעולה עם אנשי ETIM, וכן עם גורמים בדלנים במדינות זרות. הארגון נכלל אמנם ברשימת ארגוני הטרור של האו"ם, אולם מומחים בתחום מטילים ספק בעצם השאלה אם הוא עדיין פעיל. לדברי וואנג, שירזאט קיים קשרים עם הארגון ועודד אחרים להצטרף אליו וכן "ביצע פעולות דתיות המנוגדות לחוק בחתונתה של בתו". שירזאט הואשם גם כן בקבלת שוחד, בסך 11 מיליון יואן (כ-1.7 מיליון דולר).

טורקיה זימנה את שגריר סין לבירור

בד בבד, טורקיה זימנה אתמול לבירור את שגריר סין במדינה בעקבות הודעה מטעם השגרירות כי היא רשאית להגיב לביקורת שמתחו שני פוליטיקאים מהאופוזיציה על יחסה של בייג'ין לאויגורים. השניים, מנהיגת מפלגת IYI מראל אקסנר וראש עיריית אנקרה מנסור יבאס ממפלגת CHP, ציינו השבוע את יום השנה ה-31 להתקוממות אלימה בשינג'יאנג שדוכאה ביד קשה. בחשבון הטוויטר שלה כתבה אקסנר, "לא נוסיף לשתוק נוכח רדיפת האויגורים"; בעוד יבאס כתב: "אנחנו עדיין זוכרים את כאב הטבח של שנת 1990".

השגרירות הסינית באנקרה פרסמה גינוי לדבריהם, ומסרה כי "סין מתנגדת בנחישות לכל בעל שררה שקורא תיגר בדרך כלשהי על ריבונותה. אנו שומרים את הזכות להגיב לכך". בעקבות הגינוי זומן השגריר ליו שאובין לבירור במשרד החוץ הטורקי. דובר משרד החוץ הסיני מסר היום כי בעוד שישנם גורמים בטורקיה שמעודדים טרור ובדלנות בסין באמצעות טוויטר, "אנו מקווים כי ברחבי טורקיה יש מי שרואים באופן הנכון, ההגיוני והאובייקטיבי את עמדתה של סין, הנחושה להגן על ריבונותה ושלמותה הטריטוריאלית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ