תיעוד נדיר של התרסקות מטוס מטען אמריקאי באפגניסטאן

שבעה בני אדם נהרגו בהתרסקות המטוס, זמן קצר אחרי שהמריא מבסיס חיל האוויר בגראם. היום נפוץ ברשת סרטון המתעד את שניותיו האחרונות

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

תיעוד נדיר של התרסקות מטוס מטען אמריקאי אתמול (שני) סמוך לבסיס בגראם שבאפגניסטאן פורסם אחר הצהריים ברשת. המטוס, בואינג 747-400 של חברת תובלה פרטית בשירות צבא ארה"ב, התרסק זמן קצר אחרי המראתו מבסיס חיל האוויר האמריקאי בדרכו לדובאי. שבעת אנשי הצוות נהרגו.

מידת מהימנותו של הסרטון אינה ברורה, אולם אם יוכח שאינו מזויף יש בו כדי לשפוך אור על נסיבות ההתרסקות. המגזין "אוויאיישן הראלד" דיווח כי למעט צוות הטיסה, נשא מטוס המטען גם חמישה משוריינים צבאיים. עדי ראייה מסרו למגזין כי המטוס המריא לגובה של 1,200 רגל כשלפתע נטה אפו במהירות והוא נכנס לסחרור.

מומחי תעופה שבחנו את הסרטון העלו מספר השערות לסיבת ההתרסקות. הראשונה היא הזדקרות (אובדן מהירות טיסה אופקית) בשל נסיקה חדה ומהירה מדי. לדבריהם, בבסיסים באזורי סיכון, נוטים הטייסים להגביה מהר ככל האפשר כדי לחמוק מירי מן הקרקע. במקרה זה, ייתכן והמטוס הגביה מהר מדי, איבד את כוח העילוי, הזדקר והחל ליפול כאבן. אפשרות נוספת היא תקלה באחד המנועים בעת ההמראה, שגרמה אף היא לאובדן מהירות ועילוי.

אפשרות שלישית היא שהמטען במטוס לא היה קשור כראוי, ובעת ההמראה השתנה האיזון הפנימי של המטוס כך שמרכז הכובד שלו עבר לזנב. דבר זה גרם לחרטום המטוס לנסוק והוא איבד מהירות והזדקר (להסבר: ראו וידאו תחתון).

מקור הסרטון במצלמת וידאו שהוצבה ברכב שחלף סמוך לבסיס בגראם. הסרטון פורסם לראשונה באתר "לייב ליקס" הבוקר ומשם דלף אל כלי התקשורת האמריקאים. צבא ארה"ב פתח בחקירת נסיבות ההתרסקות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ