ג'ייסון ברק, גרדיאן

מטפסים ששבו מטיפוס על פסגת האוורסט מתארים סיטואציות של כאוס על ההר הגבוה בעולם, שנוצרו כאשר 100 בני אדם ניסו להגיע לפסגתו בהפרש של כמה שעות זה מזה.
כריסטיאן אלדה, בן 37, וטרונד אילרטסן, בן 57, שניהם מנורווגיה, אומרים כי בשבת נאלצו להמתין שעתיים וחצי בנקודות קריטיות בחלק האחרון של הטיפוס עקב תורים שנוצרו מתחת לקטעים תלולים ולמכשולים קשים למעבר.

"היו שם אנשים שאין להם הרבה ניסיון, לכן הם היו אטיים בקטעים הקשים יותר ועמדנו בתורים. אם מזג האוויר היה קשה זה היה מסוכן מאוד. לקח לנו יותר מעשר שעות להגיע לפסגה וכרבע מהזמן חיכינו בתורים", אמר אלדה, מדריך טיפוס מאוסלו.

אלדה סיפר שראה במחנה הבסיס מטפסים שברור שאין להם ניסיון בשימוש בציוד טיפוס בסיסי, כמו גרזנים וקרמפונס (סוליות עם מסמרים). "זה הר קשה", אמר אילרטסן, עורך דין שטיפס על ההרים הגבוהים ביותר בכל אחת מהיבשות. "החמצן עוזר וגם החבלים עוזרים, אבל אתה עדיין בגובה של יותר מ-8,000 מטרים ומרווח הטעות שלך הוא קטן מאוד. אין ספק שחלק מהאנשים לא היו צריכים להיות שם". שני הגברים הדגישו כי המטפסים ברוב הקבוצות, כולל המשלחת שלהם שארגנה חברה בריטית, נבחרו בקפידה והם כשירים ומיומנים ביותר.

יושירו מיורה בן ה-80, האדם המבוגר ביותר שהעפיל לפסגת האוורסט

יותר מ-700 מטפסים ומדריכים צפויים לנסות להגיע לפסגה בעונה הנוכחית, שתסתיים בעוד כמה שבועות כאשר רוחות המונסון העזות ימנעו אפשרות לטפס על ההר.
במטפסים שהצליחו להגיע לפסגה בימים האחרונים: הודית אלופת כדורעף לשעבר, שהיא קטועת הרגליים הראשונה שהצליחה לטפס לפסגה; האשה הסעודית הראשונה; הפקיסטאנית הראשונה; נסיך מקטאר ועוד. רבים מהם החלו לעסוק בטיפוס הרים רק לאחרונה.

טאשי טנזין, שהגיע לפסגה כבר שלוש פעמים, סבור גם הוא כי המתחים נגרמו עקב פערים ברמת הניסיון של מטפסים שונים, אבל מדגיש כי הפסגה פתוחה לכולם. "זה בהחלט מתסכל אם אתה נאלץ לחכות מאחורי מישהו שהוא לא מטפס מקצועי וזקוק להדרכה, אבל לכולנו יש זכות לטפס על האוורסט". טאשי הוא נכדו של טנזין נורגיי, שהיה הראשון שהגיע לפסגה יחד עם אדמונד הילרי ב-1953.

שניים מאלה המקווים להגיע לפסגה לפני שיחלו רוחות המונסון הם יפאני העוסק בסקי אקסטרים, יושירו מיורה, ויריבו על התואר הגבר המבוגר ביותר שטיפס לפסגת האוורסט – נפאלי בן 81, מין בהאדור שרצ'אן. מיורה, שהעפיל הבוקר (חמישי) לפסגה והפך לאדם המבוגר ביותר שעושה זאת, כתב לפני הטיפוס באתר האינטרנט של המשלחת כי הוא מקווה "לקרוא תיגר על המגבלות שלו עצמו" ו"לכבד את אמא טבע הגדולה".

כל אלה שהגיעו לפסגה בימים האחרונים עשו זאת עם בלוני חמצן. כיום גם יש חבלים מקובעים לאורך כל הדרך כמעט, ממחנה הבסיס שבגובה 5,364 מטרים ועד למורדות התלולים של ההר המובילים לפסגה. מטפסים מתחברים בלולאות לחבלים בתחילת דרכם ועולים בשביל השחוק, העובר דרך מחנות שכבר הקימו בעבורם בני שרפה, אנשי הקהילה המקומית שמאז ומתמיד משמשים סבלים בעבור משלחות המטפסים. בני השרפה משתמשים גם בנתיב טיפוס העובר דרך קרחון הקומבו הנודע לשמצה, אזור ענק ומסוכן מאוד שכולל צוקי קרח וסדקים לא יציבים, שהיה אחד המכשולים העיקריים בדרכם של המטפסים הראשונים שניסו להגיע לפסגה מהצד הנפאלי.

ההר עודנו מסוכן. עשרה בני אדם נהרגו העונה - שבעה מטפסים ושלושה מבני השרפה. כמו כן בחודש שעבר פרצה קטטה בין שלושה מטפסים לבני השרפה. בני השרפה בקטמנדו ממעיטים מחשיבות התקרית ואומרים שמדובר בעניין פעוט ושגרתי.
"ראיתי דברים כאלו הרבה פעמים. אנשים מאבדים חלק מתאי המוח שלהם בגובה רב", אומר טנזין. אלדה הנורווגי אומר כי בדרך כלל היחסים בין בני השרפה למטפסים "מעולים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

איור

יש ילדות שההתבגרות המינית שלהן מתחילה בגיל 6. אין הסבר לתופעה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?