בורמה מגבילה את הילודה בקרב המיעוט המוסלמי בלבד

מדינת המחוז רקהין הודיעה שמשפחות מוסלמיות יוגבלו לשני ילדים. התקנה לא תחול על בודהיסטים, והיא צפויה להחריף את הביקורת על הממשלה

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס

הרשויות המקומיות במדינת המחוז רקהין שבמערב בורמה (מיאנמר) הטילו הגבלת ילודה של שני ילדים למשפחה על מוסלמים בני רוהינגיה בשתי עיירות. התקנה לא תחול על הבודהיסטים החיים באזור, והיא באה על רקע מהומות עדתיות ברקהין והאשמת הרשויות בשיתוף פעולה עם טיהור אתני של בני הרוהינגה.

גורמים רשמיים הודיעו אתמול כי ההגבלה תחול על תושבי שתי עיירות ברקהין הגובלות בבנגלדש, שבהן מתגוררת אוכלוסיית המוסלמים הגדולה במדינה. החוק הופך את בורמה למדינה היחידה המטילה מגבלות שכאלה על קבוצות דתיות, והוא צפוי להביא להגברת הביקורת על אפליית המוסלמים במדינה בידי הרוב הבודהיסטי.

נשיא בורמה, תיין סיין, ביקר החודש בארה"ב לראשונה זה עשרות שנים, ונפגש עם הנשיא ברק אובמה. בפגישה שיבח אובמה את הרפורמות הדמוקרטיות במדינה, אולם הזהיר שהאלימות כלפי המוסלמים חייבת להיפסק.

ילדה מוסלמים ברקהיןצילום: אי-פי

לא ידוע כיצד השלטונות המקומיים יאכפו את החוק, וייתכן שההחלטה נועדה לפייס את הבודהיסטים יותר מלגלם מדיניות ממשית. גם לא ידוע אילו השלכות יהיו לתקנה. בעבר הוטלו הגבלות על חתונות של בני רוהינגה, ומומחים אמרו כי הן נועדו להפחית את שיעור הילודה בקרב המוסלמים במדינה.

דובר מדינת המחוז רקהין, ווין מיאינג, אמר כי ההגבלה נועדה לעצור את צמיחת הילודה המהירה בקהילה המוסלמית. לדבריו, הוועדה שקיבלה את ההחלטה זיהתה את צפיפות האוכלוסין כאחד הגורמים למתח ולאלימות העדתית נגד המוסלמים.

אף על פי שהמוסלמים הם הרוב בשתי העיירות בהן תכנס התקנה לתוקף, הם מהווים 4% בלבד מאוכלוסיית המדינה המונה 60 מיליון תושבים. המדיניות לא תיאכף בחלקים אחרים של רקהין, בהן יש מעט מוסלמים. ממשלת בורמה לא התייחסה להחלטה, אולם בכיר ברקהין אמר שכל החלטה מקומית דורשת את "הסכמת הרשויות המרכזיות".

אשה מוסלמית ובנה שנעקרו מביתם בשל האלימות ברקהיןצילום: רויטרס

גל חדש של אלימות עדתית בבורמה החל לפני כמעט שנה ברקהין. המוני בודהיסטים תקפו שכונות של מוסלמים, הרגו מאות אנשים והחריבו אלפי בתים. 125 אלף בני אדם נעקרו מבתיהם, מרביתם מוסלמים. מאז, פרצה אלימות נגד מוסלמים בכמה אזורים נוספים. האירועים האלימים מעיבים על מאמצי ממשלתו של תיין סיין לקדם את המדינה אל עבר הדמוקרטיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ