צפו בנאום התוכחה של מפקד צבא אוסטרליה נגד הטרדות מיניות

בעקבות חשיפת מאות אימיילים וצילומים משפילים של חיילות שהופצו בצבא, נקט הגנרל דיוויד מוריסון בצעד יוצא דופן ונזף בחייליו בסרטון שהועלה ליו-טיוב

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

מפקד צבא אוסטרליה, הגנרל דיוויד מוריסון, פרסם בסוף השבוע הודעה יוצאת דופן לפקודיו ובה הורה להם "לפרוש משירות אם אינם יכולים לכבד נשים". זאת אחרי שבסוף השבוע נחשף כי קבוצה גדולה של חיילים וקצינים היו מעורבים בחשיפת מאות אימיילים וצילומים משפילים של חיילות שהופצו בקרב חיילים.

בסרטון שהועלה לערוץ היו-טיוב של צבא אוסטרליה הזהיר מוריסון כי בכוונתו לפעול ביד קשה עד שיביא לעקירת התופעה. "אהפוך כל אבן כדי למצוא את אלה שמנצלים ומבזים חיילות. אהיה חסר רחמים כלפי אנשים שאינם מסוגלים לעמוד בערכים אלה. לאלה שחושבים שזה בסדר להתנהג כך - אין מקום בצבא. אם זה לא מתאים לכם - עופו מכאן. תוכלו למצוא מעסיק אחר שיקבל את התנהגותכם, אבל אני מפקפק בכך. דברי נכונים גם עבור כל מי שחושב שקשיחות מושתתת על השפלת האחר".

ביום שישי חשף העיתון "אוסטרליאן" כי על פי החשד קצינים צילמו את עצמם מקיימים יחסי מין עם חיילות ואזרחיות ואז הפיצו את הצילומים בבסיסים ברחבי המדינה. העיתון "סידני מורנינג הראלד" דיווח כי במרכז הפרשה עומדת קבוצת חיילים המכנה את עצמה "מועצת הג'דיי" (Jedi Council).

דו"ח ממשלתי שפורסם אשתקד מתאר יותר מ-1,000 תלונות על הטרדות, מיניות ואחרות, בצבא אוסטרליה מאז שנות החמישים. בנוסף, הוא מתאר תרבות של הפקרות וטיוח בכל הקשור לטיפול בעניין. על כתיבת הדו"ח הוחלט בעקבות "סקנדל הסקייפ" שאירע ב-2011, אז צולם טירון צעיר מקיים יחסי מין עם חיילת מיחידתו והתמונות הועברו בשידור ישיר לחדר סמוך שבו ישבו חבריו ללא ידיעת החיילת.

מוריסון הסביר כי צבא אוסטרליה עושה מאמצים גדולים ליישם הנחיות לשימוש במדיה חברתית בקרב חיילים ולטיפול בתלונות הטרדה מינית. "אם אתה יודע על אדם שמבזה אחר - הפגן אומץ מוסרי והתייצב נגדו. איש עדיין לא הסביר לי כיצד ניצול שכזה תורם לכבוד או למסורת של הצבא האוסטרלי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ